Před repre pauzou třeba nabrat vítězný směr! Jihlava doma změří síly s vedoucí Plzní

05.02.2018 / Tomáš Lysý

6.2. a 26.2.2018. Data, která od sebe dělí nadcházející zápas Dukly proti Plzni a další utkání na ledě Liberce. Dlouhá třítýdenní pauza bude vyhrazena olympijským hrám v Pchjongčchangu, které startují již tento týden. Jihlavští hokejisté tak budou mít nějaký čas na doléčení šrámů a zranění, jenž se v poslední době nakupily. Poslední zápas před olympijskou přestávkou sehraje Jihlava na Horáckém zimním stadionu od tradičních 17:30 proti Plzni. Svěřenci trenérů Petra Vlka a Františka Zemana budou chtít lídra tabulky poprvé v sezoně porazit a jít tak vítězně do pauzy, ve které čekají Duklu dva přípravné zápasy – 14.2. doma s Chabarovskem a 21.2. v Olomouci.

Po vydřeném vítězství doma nad Brnem cestovala Dukla na led Vítkovic, proti kterým získala v letošní sezoně sedm možných bodů z devíti. Jenže v Ostravar Aréně prohrávala již od šesté minuty 0:1. Chleba se pravděpodobně lámal v šestadvacáté minutě. Na gólmana Bartošáka se sám řítil Radek Hubáček a s dorážkou přispěchal i Lukáš Anděl, ovšem oba jihlavští forvardi neuspěli a z protiútoku odskočili hosté do dvougólového rozdílu. „Hubas ujížděl sám na bránu, já jsem jel na dorážku. Bohužel Bartošák nás výborně vychytal a hned z protiútoku padl gól, takže nedáš – dostaneš. Mohlo to být 1:1, bylo to 2:0,“ Po třetím vítkovickém gólu těsně před koncem druhé třetiny navíc Dukla přišla o útočníka Michala Hlinku, jehož trefil Ondřej Roman mezi nohy. Jihlavský forvard zápas nedohrál a olympijská pauza je pro něj dílčí štěstí v neštěstí, neboť bude zhruba 10-14 dnů mimo.

HC Škoda Plzeň

Lídr tabulky se po pětizápasové šnůře vítězství mezi 40. – 44. kolem lehce zadrhnul. Vůbec poprvé v sezoně prohrál dva zápasy po sobě bez bodového zisku – předtím to vždy bylo alespoň s bodem za prohru v prodloužení nebo na nájezdy – když doma padl s Mladou Boleslaví 1:4 a poté prohrál v Pardubicích 0:2. Ani v posledním kole doma proti Chomutovu to nevypadalo, že Škodovka získá body. Po čtyřiceti minutách totiž prohrávala 1:4. Třetí třetinu ale Plzeň konečně zabrala. V padesáté minutě to bylo již pouze 3:4 a čtyři minuty před koncem srovnal Nick Jones. Obrat dokonali Indiáni v samostatných nájezdech a na dálku tak ještě pomohli Dukle. Pokud by pirátská osádka vyhrála za tři body, měla by z dvanáctého místa na třináctou Jihlavu náskok již 13 bodů. Takhle je to „jen“ 11 bodů.

Soupiska Plzně
Realizační tým Plzně

Jinak ale Plzeň šlape jako dobře namazaný stroj prakticky od začátku sezony. V prvních čtyřech domácích zápasech si připsala 12 bodů za fantastické skóre 29:6 a první bodovou ztrátu doma zapsala až v pátém vystoupení proti Dukle Jihlava. Výborné jsou také plzeňské bodové šňůry. Zkraje sezony udělal tým kolem hlavního kouče Martina Straky v jedenácti zápasech devět výher a dvě prohry za bod, poté přišel ještě delší bodový příděl – s dvanácti výhrami a porážkou v prodloužení. Asi největší krize, dá-li se to tak říct, přišla na plzeňské hokejisty na přelomu roku, kdy prohráli pět ze šesti zápasu – bez bodového zisku ale pouze jednou za nevydařený zápas 0:3 na ledě Vítkovic. Není se tak čemu divit, že parta okolo olympioniků Milana Gulaše a Tomáše Mertla spolu s legendou české extraligy Ondřejem Kratěnou vládne Tipsport extralize ledního hokeje, když ve 48 zápasech posbírala 99 bodů a má šestibodový náskok před druhým Mountfieldem HK.

Statistické okénko

Letošní vzájemné zápasy:

První vzájemné utkání se odehrálo na západě Čech a z Plzně šel strach, doma totiž během předešlých tří zápasů měla skóre 29:6. Desítku nadělila Olomouci, desítku Pardubicím. Dukla se ale soupeře nezalekla, ve druhé třetině se ujala vedení, nicméně Škoda rychle srovnala. Zápas nakonec došel až do prodloužení, které zvládla lépe Plzeň. Ta se radovala i ve druhém utkání, kdy zejména zásluhou famózního výkonu ex-jihlavského gólmana Miroslava Svobody brala výhru 2:1. Za Duklu snížil minutu a půl před koncem Filip Seman, leč vyrovnat již červenožlutí i přes obrovský tlak nestihli. Také třetí zápas byl hodně vyrovnaný. Jihlava dokázala ve druhé třetině na horkém plzeňském ledě smazat jednogólový náskok soupeře, jenže hned zkraje třetí třetiny inkasovala a Indiáni pak trefili pojistku do prázdné klece – 3:1.

Poslední vzájemný zápas:
35. kolo TELH: HC Škoda Plzeň – HC Dukla Jihlava 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 17. Jones (Preisinger, Sklenička), 41. Schleiss (Mertl), 60. Gulaš – 27. Zeman (Dostálek, Kajínek). Rozhodčí: Hribik, Petružálek – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 111. Střely na branku: 23:32. Zblokované střely: 9:14. Hity: 19:13. Vhazování: 27:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

HC Škoda Plzeň: Svoboda – Moravčík, Kadlec, Sklenička, Jones, Pulpán, Čerešňák, Kaňák – Indrák, Mertl, Gulaš – Stach, Kracík, Kindl – Schleiss, Kratěna, Eret – Rubner, Preisinger, Straka
HC Dukla Jihlava: Volden – Suchánek, de la Rose, Zdráhal, Stříteský, Kajínek, Šidlík, Bryhnisveen – Hamill, Skořepa, Kubalík – Dostálek, Zeman, Čachotský – Anděl, Hlinka, Žálčík – Diviš, Hubáček, Rabbit

Smějící se Miroslav Svoboda ukázal, že ze svého umu z loňské sezony nic neztratil. Šikovný gólman, jenž v sezoně 2016/2017 pomohl Dukle spolu s gólmanským parťákem Jakubem Škarkem k postupu do extraligy, při utkání Dukla – Plzeň prakticky čaroval. Bývalí spoluhráči ho překonali až v polovině 59. minuty, jinak Míra zavřel branku a dalších 28 střel pochytal. Foto: Michal Boček/Jihlavské listy