První polovinu play-out uzavře Jihlava na ledě Litvínova

10.03.2018 / Tomáš Kalas

Naděje umírá poslední. Po páteční výhře nad Chomutovem 3:1 může ještě Jihlava pomýšlet na případnou záchranu mimo baráž. Ve zbývajících čtyřech utkáních to ale bude mít velice složité, neboť ztráta na dvanáctý Chomutov činí devět bodů. V pořadí třetí utkání celé šestikolové série se odehraje na dalekém severu, konkrétně v Litvínově. Zda Dukla bude ještě moci bojovat o případnou záchranu, nebo je baráž jistá, to se budeme dozvídat v neděli 11. března od 15:30.

Utkání o naději se odehrávalo v páteční večer na jihlavském zimáku. Domácí vstoupili do utkání aktivně, v 15. minutě se prosadil Rabbit. Ve druhé části se však hra úplně otočila, Dukla neproměnila trestné střílení, aby následně hosté srovnali zásluhou Chrpy. V rozmezí 42. až 46. minuty ale Jihlava odskočila na dvougólový rozdíl, góly zapsali Skořepa a Jiránek. Domácí již do konce utkání náskok udrželi a i napotřetí v sezoně tak porazili doma Chomutov 3:1. K mikrofonu se po utkání dostavil střelec vítězného gólu, Josef Skořepa, který nebyl moc spokojen s projevem první dvě třetiny. „Pro nás vítězný, ale čtyřicet minut jsme hráli takový vláčný hokej. Až před třetí třetinou jsme si k tomu něco řekli a na ledě to asi bylo vidět,“ hledal Skořepa důvody výhry.

HC Verva Litvínov

O účasti Litvínova v play-out, potažmo baráži, bylo rozhodnuto již dávno před koncem základní části. Vervě se totiž vůbec nepovedla první čtvrtina dvaapadesátikolové části, kdy prohrála devět utkání v řadě. To byla však pouze předzvěst toho, co bude následovat mezi 35. - 46. kolem, kdy nebodoval Litvínov ani jednou, a to ho definitivně uzemnilo na poslední místo tabulky. Přitom před touto krizí byli Chemici předposlední, s devítibodovým náskokem na Duklu. Jenže právě Dukla byla jedním z klubů, která nastartovala bodový půst Litvínova, když doma v 36. kole zvítězila 5:4 a i díky tomuto utkání svého nedělního soupeře nakonec přeskočila. Momentálně se situace má tak, že je Litvínov poslední a s 53 body je jasným účastníkem baráže.

Soupiska Litvínova
Realizační tým Litvínova

Litvínov hodně doplácel na chatrnou defenzivu. Vždyť obdržel celkem 174 gólů, což je nejvíce z celé extraligy. Ani vepředu to není žádná sláva. S celkovými 118 góly v základní části se srovnal s Mladou Boleslaví a byl hned druhým nejhorším týmem, právě za Jihlavou. Severočechům se nedařilo tolik ani v oslabeních, ubránili jich zhruba osmdesát procent a taktéž byli v tomto ohledu nejhorším týmem. Prapor v útočné fázi drží nestárnoucí Viktor Hübl, pokud započítáme i dva zápasy ve skupině o umístění, tak se dostaneme na celkem 16 gólů a 25 asistencí. Obrana je doménou Karla Kubáta, který za 42 utkání základní části dosáhl na šest tref a 18 nahrávek. V bráně odchytal nejvíce utkání Michael Petrásek, během 34 zápasů měl procento úspěšnosti 91,68.

Statistické okénko

Vzájemná utkání mezi Duklou a Litvínovem jsou hodně vyrovnaná. Nejprve každý z týmů vyhrál doma rozdílem tří branek, poté Jihlava sťala Vervu při gólové přestřelce o jednu branku, 5:4. Poslední utkání sehráli oba týmy na severu Čech,
HC Dukla Jihlava – HC Verva Litvínov
Body: 9:3, skóre 12:9
Vyloučení: 16:19
Využití a oslabení: 4:3 a 0:0
Nejproduktivnější hráči vzájemných zápasů:
Body: Michal Hlinka (2+1), Tomáš Kubalík (2+1), Lukáš Žálčík (1+2) – František Lukeš (1+3)
Góly: Michal Hlinka, Tomáš Kubalík a Matěj Stříteský 2 – Viktor Hübl, Tomáš Matoušek a Richard Nejezchleb 2
Asistence: Lukáš Žálčík 3 – František Lukeš 3

49. kolo Tipsport Extraligy ledního hokeje, úterý 23. ledna 2018
HC Verva Litvínov vs. HC Dukla Jihlava 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 37. Lukeš (Šesták, Hübl) - 6. Čachotský (Zdráhal, Zeman), 23. Anděl (Hubáček, Žálčík), 36. Zeman (Suchánek, Čachotský). Rozhodčí: Hejduk, Kika – Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2847. Střely na branku: 27:32. Průběh utkání: 0:3, 1:3.

HC Verva Litvínov: Kantor – Kubát, Pavlas, Iberer, Šesták, Baránek, Pilař, Doudera – Lukeš, Hübl, Hanzl – Trávníček, Gerhát, Jurčík – Matoušek, Kůs, Šimeček – Havelka, Havlíček, Válek
HC Dukla Jihlava: Kořenář – Suchánek, Kajínek, Zdráhal, de la Rose, Bryhnisveen, Stříteský, Váňa – Dostálek, Zeman, Čachotský – Jiránek, Skořepa, Hamill – Anděl, Hlinka, Žálčík – Diviš, Hubáček, Kubalík V předehrávaném utkání 49. kola TELH nastoupila Dukla v bílých dresech a došla si pro výhru 3:1. Foto: HC Verva Litvínov