Zápas o šest bodů, Jihlava bude cestovat do dalekého Litvínova

18.11.2017 / Tomáš Kalas

Po statečném pátečním boji proti Plzni si nakonec odnesla Dukla porážku 1:2, ač ke srovnání stavu nebylo vůbec daleko. Neděle 19. listopadu však bude zápasem pravdy. Jihlava bude cestovat do Litvínova k velice důležitému zápasu se svým aktuálním sousedem v tabulce, na kterého ztrácí dva body. Utkání 23. kola Tipsport Extraligy na Zimním stadionu Ivana Hlinky začne v brzkých 15:30. Podpořit hosty můžete i vy, Spolek fanoušků HCD totiž pořádá autobusový výjezd.

Na státní svátek přijel do Jihlavy dosavadní lídr tabulky z Plzně. Od prvních minut ale nebyl tabulkový rozdíl znát. Oba týmy si tvořily šance, bojovaly. Plzeň šla do vedení v 18. minutě zásluhou Indráka. Ve druhé třetině gól nepadl, poslední část nabídla opět gól Západočechů v 45. minutě po buly, střelcem byl Stach. Dukla ale nesložila zbraně a snížila zásluhou Semana v 58. minutě, jeho trefu posvětil až videorozhodčí. Dokonce si fanoušci mohli zopakovat euforii, kterou zažili proti Chomutovu, Jiránek ale 0,4 sekundy před koncem poloprázdnou bránu přestřelil. Utkání mělo speciální nádech pro brankáře Miroslava Svobodu, neboť působil v Jihlavě celou minulou sezonu a výrazně napomohl postupu do extraligy. Hostující brankář právem potvrdil, proč si ho vybrala Plzeň jako náhradu za Machovského. Odchytal totiž výtečné utkání, například v 58. minutě špičkovým zákrokem zabránil téměř jistému gólu Čachotského při přesilovce 5 na 3. „To rozhodlo, spolu s výborným výkonem Míry Svobody. Měli jsme při přesilovce lépe trefovat bránu. I když nevím, jestli by to na Míru stačilo, protože klobouk dolů, co předvedl,“ vychvaluje výkon svého bývalého spoluhráče útočník Seman.

HC Verva Litvínov

Litvínov po úvodním bídném vstupu do sezony, kdy v osmi utkáních přenechával body soupeřům, začal bodovat v kratších intervalech. Po výprasku 3:7 ve Vítkovicích bodoval v šesti zápasech za sebou. Plný počet to ale nebyl ve čtyřech případech. Dvakrát podlehl v nájezdech, konkrétně proti Liberci a Hradci, dvakrát naopak bonusový bod získal proti zvučnějším jménům, domů odjížděli s pouhým bodem Indiáni a Kometa. Doma po této sérii prodloužení a nájezdů přemohl matnou Spartu, říjen pak Verva uzavřela cestou na led Olomouce, kde taktéž vybojovala tři body. Poslední dvě utkání sehrála proti Boleslavi (6:3) a venku na ledě krajského rivala Chomutova, kde slavila výhru 3:1. Díky této výhře tak přeskočila Duklu v tabulce, nyní se Verva nachází na 13. místě v tabulce s 26 body.

Soupiska HC Verva Litvínov
Realizační tým Litvínova

Téma: Litvínovská krize

Verva do sezony nevstoupila špatně. Sice hned první kolo jela domů s porážkou 5:1 od Plzně, doma pak ale bodovala v zápasech s Libercem a Hradcem Králové. Pak na tým ale padla deka a během devíti zápasů bodoval jen jednou po porážce doma s Pardubicemi na nájezdy. Nejblíže výhře byl Litvínov na ledě Zlína v 5. kole, Severočeši ale inkasovali v čase 59:22 z hole Kubiše a domů jeli bez bodu. Trenér Rulík žehral především na produktivitu svých hráčů, v plné nahotě se špatná koncovka projevila na začátku října v derby s Chomutovem, Verva přestřílela Piráty 29:14, jenže Chomutov dokázal využít dvě přesilovky zkraje zápasu a na to už domácí nestihli odpovědět. Stejná pohádka to byla i na Spartě, odkud si Chemici odvezli prohru 1:3, ač v posledních dvou třetinách přestříleli Spartu drtivým způsobem 35:9. Definitivně krizi zlomili až v domácím zápase s Kometou, kde již sice vedli 3:0, Brňané ale dokázali během šesti minut srovnat, obrat však nedovršili a všichni v Litvínově si mohli oddechnout, neboť Verva černou sérii, během níž klesla až na dno tabulky, přerušila výhrou 4:3 v nájezdech.

Poslední vzájemný zápas

10. kolo Tipsport Extraligy ledního hokeje, pátek 6. října 2017:
HC Dukla Jihlava - HC Verva Litvínov 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 26. Žálčík (Anděl, Hlinka), 36. Kubalík, 46. Seman (Hubáček, Čachotský), 57. Hlinka (Šidlík, Žálčík) – 41. Nejezchleb (Trávníček, Lukeš). Rozhodčí: Hradil, Horák - Ondráček, Hanzlík. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4835. Střely na branku: 25:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

HC Dukla Jihlava: Škarek – de la Rose, Suchánek, Šidlík, Půža, Bryhnisveen, Ulrych, Váňa – Kubalík, Skořepa, Jiránek – Čachotský, Seman, Rys – Žálčík, Hlinka, Anděl – Macík, Hubáček, Protasenja
HC Verva Litvínov: Kantor – Sörvik, Baránek, Gula, Doudera, Pilař, Dietz, Sklenička – Lukeš, Nejezchleb, Jánský – Černý, Hanzl, Nicholls – Trávníček, Jurčík, Matoušek – Doležal, Válek, Hořava

Dukla v tomto utkání zaznamenala doposud nejvyšší výhru sezony. V 41. minutě sice snížil na rozdíl jednoho gólu hostující Nejezchleb, domácí ale žádné drama nedopustili a zvítězili 4:1. Foto: Tomáš Buksa