28.1.2017
Tomáš Lysý

Nevím, proč bych měl lhát, když dal soupeř naprosto regulérní gól, říká gólman staršího dorostu Daniel Šťastný

Tabulka A-nadstavby NOEN extraligy staršího dorostu je extrémně vyrovnaná, mezi prvním a sedmým týmem je jen nepatrný rozdíl. Sedmička týmů, mezi nimi i Jihlava a Karlovy Vary, si kolo co kolo mění umístění. Ani to však neodradilo gólmana Dukly Daniela Šťastného, aby v domácím utkání právě proti Energii uznal v 52. minutě za nepříznivého stavu 0:2 soupeřův gól, který sudí Luděk Pilný předtím odvolal a naopak chtěl poslat autora branky na dvě minuty ven za sekání. „Žádný faul tam nebyl, i když to tak z pohledu rozhodčího mohlo vypadat. Nevím, proč bych měl popřít regulérní gól soupeře. Také náš trenér celou situaci dobře viděl a věděl, že má gól platit,“ popisuje krásné gesto fair-play sedmnáctiletý gólman. Celou situaci ocenil i trenér a hráči Energie. Smysl pro férovou hru je umocněn tím, že Dukla nakonec prohrála s Karlovými Vary 2:3.

Před utkáním 40. kola lepší nadstavbové části NOEN extraligy staršího dorostu byly na čele tabulky Pardubice s 81 body. Třetí Jihlava ztrácela o bod méně, sedmá Energie disponovala 74 body. Hodně vyrovnaná situace. Dukla po dvou těsných porážkách hrála doma s Karlovými Vary a od konce druhé třetiny prohrávala 0:1. Hráči z lázeňského města navíc dali ve 45. minutě druhou branku a směřovali k vítězství. Domácím se vyskytla malá naděje o pět minut později v přesilovce. Nezahráli jí ale příliš dobře a útočník Energie Jan Bečka jel sám na domácího gólmana Daniela Šťastného. První střelu sice jihlavský brankář vyrazil, na dorážku soupeře už byl ale krátký. Radost hostí z navýšení vedení ale trvala jen krátce, jelikož sudí Luděk Pilný rozpažil a navíc ukázal Bečkovi dvě minuty za sekání. Dukla tak mohla mít výhodu dvacet vteřin dlouhé přesilovky pět na tři, případně pokračující klasické výhody.

Všechno bylo ale jinak a ukázalo se, že férová hra ještě zcela nevymřela. Daniel Šťastný totiž přiznal, že o žádném faulu hostí nemohla být řeč. „Udělali jsme chybu při přesilovce na modré čáře. Útočník soupeře zachytil přihrávku a ujel naší obraně. První střelu mi trefil do betonu a než jsem stihl puk přikrýt, tak ho dostrčil do brány. Žádný faul tam nebyl, i když to tak z pohledu rozhodčího mohlo vypadat,“ popisuje jihlavský gólman celou situaci a nepřímo se tak zastal i hlavního sudího. Navíc tušil, že o daném okamžiku věděl i kouč staršího dorostu Dukly Štěpán Moravec. „Viděl jsem, že trenér se to snaží rozhodčímu naznačit. Nakonec na mě kývnul, ať to sudímu přijedu říct sám,“ povídá Daniel Šťastný a prozrazuje, co ho k férovému jednání vedlo. „Nevím, proč bych měl lhát, když to byl naprosto regulérní gól,“ sděluje upřímně.

Gólman staršího dorostu Dukly Jihlava Daniel Šťastný. Foto: Zdeněk Drla

Trenér staršího dorostu Dukly Štěpán Moravec

Jeho gesto samozřejmě neušlo pozornosti soupeře. Ihned poté, co hlavní rozhodčí uznal branku, přijel k jihlavskému gólmanovi právě útočník Energie Jan Bečka. „Přijel ke mně a říkal, že je rád, že jsem to přiznal. Věděl, že mě nefauloval. Myslím, že i spoluhráči to vzali jako správnou věc a udělali by to samé. Také náš trenér celou situaci dobře viděl, takže i on věděl, že má gól platit a taky to rozhodčímu řekl,“ pokračuje Daniel Šťastný. Že to tak skutečně bylo, potvrzuje i trenér jihlavských starších dorostenců Štěpán Moravec (na obrázku). „Na střídačce se nám s kolegou zdálo, že to faul nebyl. Proto jsme si zavolali Dana. Hned nám řekl, že to faul nebyl. Přiznal se, že puk neudržel a soupeř ho bez faulu dostal do branky. Šlo o regulérní gól,“ podtrhuje smysl pro fair-play kouč Dukly.

Bezprostředně po utkání se k celému okamžiku vyjádřil i trenér karlovarské Energie, jenž jednání soupeře také ocenil. „Musím říct, že gesto domácího gólmana, který nám sportovně přiznal vítězný gól, pro mě bylo mimořádným zážitkem. Chtěl bych mu za to poděkovat. Pro všechny ostatní hráče je to z výchovného pohledu hodně inspirativní gesto,“ nechal se slyšet v pozápasovém rozhovoru pro redakci Dukly Jihlava. Nyní zbývá věřit, že bude platit pořekadlo o tom, jak každý dobrý skutek musí být po zásluze odměněn. „Bylo by super, kdyby se nám to někdy v play-off vrátilo. Ale hlavně musíme sami bojovat, abychom to v play-off někam dotáhli,“ uzavírá Daniel Šťastný, který se účastnil v roce 2012 druhého ročníku Mezinárodní česko-finské hokejové školy a během šestého ročníku v roce 2016 pomáhal s trénováním gólmanů a jako dozor. Se svými spoluhráči se v právě probíhající sezoně pere o špičku tabulky. Dukla nejprve vyhrála základní část Východní skupiny a po dvou letech postoupila do lepší A-nadstavby. Tam jí ještě před posledním lednovým dvojutkáním patřilo první místo, nyní z třetí pozice ztrácí na vedoucí Pardubice jen čtyři body.