2:3
(1:1, 0:0, 1:2)

Dukla porazila Havířov i potřetí a zbývá jí jediný krok k postupu do semifinále

26.02.2014 / Petr Blakala

Do třetího čtvrtfinálového souboje vstoupil lépe domácí Havířov, který se zásluhou Michala Sztefka dostal do vedení. Za tři minuty však vyrovnal jihlavský Martin Kuřítko. Ve druhé třetině čekaly téměř tři tisíce diváků na gól marně. Rozhodnutí tak přineslo až závěrečné dějství. Na konci šestačtyřicáté minuty se prosadil Adam Zeman a za dalších sedmadvacet vteřin poslal Duklu do dvougólového vedení Michal Velecký. Jak se později ukázalo, jeho gól byl vítězný, protože Havířov již pouze snížil. Dukla tak bude mít v dalším zápase první "mečbol" k postupu do semifinále.
26.02.2014 18:00, 1. liga ČR - 0. kolo

AZ Heimstaden Havířov

L. Daneček – Bezuška, Vosátko, Roupec, Krisl, Graca, Punčochář, Vydra, Klimíček – Škumát, Říčka, Sztefek – J. Daneček, Šlahař, Jakúbek – Kanko, Haas, Klimša – Rimmel, Pechanec, Diviš
2

Rittich – Mocek, Podlipnik, Štebih, Čáp, Tobola, Dobrovolný, Horák – Čachotský, Zeman, Prokš – Důras, Hubáček, Seman – Velecký, Kuřítko, Haluza – Štěpánek, Malec, Mikeš
3
Branky a nahrávky: 10. Sztefek (Škumát, Říčka), 48. Krisl (Jakúbek) – 13. Kuřítko (Malec, Čáp), 46. Zeman (Čachotský, Hubáček), 47. Velecký (Malec, Kuřítko). Rozhodčí: Vampola, Úlehla – Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2842. Střely na branku: 35:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3.

Třetí utkání čtvtfinále začalo opatrně, dlouho jsme neviděli žádnou velkou šanci. Dokonce ani v přesilovce Dukly, kterou hosté hráli už ve 3. minutě. První gól přišel v polovině 10. minuty, kdy se trefil přesně nad Rittichovo rameno Michal Sztefek - 1:0. Krátce po vstřelené brance inkasoval tvrdou ránu domácí Šlahař, který nakonec dokázal odjet na střídačku po svých. Ve 13. minutě bylo vyrovnáno, když přesilovku Dukly využil pouhou vteřinu před jejím koncem Martin Kuřítko, jenž poslal odražený puk pod horní tyč Danečkovy branky - 1:1. Ve zbytku třetiny měli navrch domácí, ale nedokázali využít přesilovku a ani Diviš v dobré šanci neuspěl, když Rittich jeho ránu se štěstím na poslední chvíli vyškrábl. I proto platil po první části stav 1:1.

Do druhé části vstupovali domácí s výhodou přesilové hry, kterou si přenesli z první třetiny, tu ale využít nedokázali. Hodně vzrušení přinesla 25. minuta, na jejím začátku měl velkou šanci domácí AZ, když po akci Říčky puk poskakoval po brankovištěm Jihlavy, ale hosté měli štěstí. Poté málem udeřila Jihlava, ale Daneček vychytal Čachotského. Ve 31. minutě se krásně uvolnil domácí Sztefek, jenže Rittich jeho střelu mířící mezi betony zastavil. I ve druhé desetiminutovce druhé třetiny byli domácí aktivnější, ale branku se jim vstřelit nedařilo. Nepomohla jim k tomu ani přesilovka, kterou hráli od konce 35. minuty. Nakonec tedy prostřední část skončila bez branek.

Třetí část zahájil AZet náporem, výsledkem byla nebezpečná Jakúbkova střela, ale Rittich předvedl skvělý zákrok lapačkou. Poté měli domácí přesilovku, ale přestože měli několik nebezpečných střel, branku z ní nevytěžili. Byli to naopak hostující hráči, kdo dokázal využít přesilovku. Konkrétně Adam Zeman, jehož rána z první letěla přesně do sítě - 1:2. To bylo na konci 46. minuty, za necelých třicet vteřin už Dukla vedla o dvě branky, protože přesně mířil Michal Velecký - 1:3. AZet se však nevzdával a na konci 48. minuty snížil na 2:3 domácí kapitán Jiří Krisl, který mířil přesně k pravé tyči Rittichovy branky. O necelou minutu později si za vzájemnou potyčku vykoledovali dvouminutové tresty domácí Kanko a hostující Podlipník.

V 52. minutě přišlo další vzrušení poté, co byl přísně vyloučen domácí útočník Škumát. V přesilovce mohl rozhodnout Hubáček, ale netrefil odkrytou branku. Na začátku 53. minuty byl vyloučen jihlavský Hubáček, což odstartovalo tlak domácího Azetu, ale bez gólového efektu. Závěr utkáni byl velice emotivní, nejprve byl vyloučen domácí kapitán, čímž snížil šance Azetu na vyrovnání, nicméně i tak zkusili domácí hru bez brankáře. Velkou šanci měl Pechanec, ten byl faulován ve vyložené šanci, ale rozhodčí místo trestného střílení pouze vyloučil hostujícího hráče. Přesto ještě přišel tlak Azetu, který hosté s vypětím všech sil ubránili, nakonec svůj náskok udrželi a zvítězili 2:3.

Ve vyrovnaném utkání tedy byla nakonec šťastnější zkušenější Jihlava, ujala se tak v sérii vedení 3:0 na zápasy a již zítra bude mít šanci v nejkratším možném termínu postoupit do semifinále.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Přijeli jsme do Havířova s pokorou, protože soupeř u nás odehrál dvě výborná utkání. Nic jsme nechtěli podcenit, dobře jsme se připravili a myslím, že jsme to zvládli fantasticky. Za vítězstvím jsme šli až do poslední vteřiny a myslím, že jsme vyhráli po právu.

Jan Daneček (HC AZ Havířov): Opticky jsme se soupeřem drželi sice krok, ale v těch rozhodujících momentech se ukázala jeho kvalita, kterou prokazuje celou sezonu tím, že se pohybuje na špici ligy. Jihlava také využívá zkušenosti, které nasbírala v play-off v předchozích letech. Parádně brání, hrají disciplinovaně a využívají přesilovky, které jim nabízíme. Nic ale nebalíme, zítra nás čeká čtvrtý zápas, který se pokusíme vyhrát.

Celé rozhovory s oběma trenéry budou ke zhlédnutí na web.tv.