2:1p
(1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Dukla porazila Motor i počtvrté v sezoně, navíc před kamerami České televize!

14.01.2017 / Tomáš Lysý

Po slavnostním nástupu na led v podání osobností Dukly začala první třetina zápasu, do kterého oba týmy nastoupily v historických dresech. Když se zdálo, že úvodní dějství branku nepřinese, prosadil se dorážkou minutu a čtvrt před koncem třetiny v přesilovce domácí Josef Skořepa. Ve druhé dvacetiminutovce bylo k vidění více šancí, postupem času zejména na straně Motoru, ovšem jihlavský gólman Jakub Škarek držel čisté konto, a to i ve třetí třetině při 48 vteřin dlouhé přesilovce hostí pět na tři. Motoru se ale šest minut před koncem základní hrací doby podařilo srovnat, trefil se Jiří Fronk. V prodloužení měla naopak Jihlava dlouhou přesilovku pět na tři. Tu sice nevyužila, ale v klasické výhodě se trefil nejlepší střelec Dukly Jiří Říha. Červenožlutí tak skolili Motor i počtvrté v sezoně - 2:1 po prodloužení.
14.01.2017 18:00, WSM Liga - 41. kolo

Škarek – Kajínek, Říha, Půža, Bilčík, Kaláb, Dundáček, Dobrovolný – Jergl, Skořepa, Důras – Anděl, Seman, Březina – Diviš, Zeman, Čachotský – Stoklasa, Jícha, Szathmáry
2

Banes Motor České Budějovice

Kváča – Novák, Fillman, Pýcha, Pavlin, Vráblík, Suchánek – Hřebejk, Škoda, Květoň – Heřman, Nouza, Šulek – Žovinec, Babka, Fronk – Guman, Vlček, Marek
1
Branky a nahrávky: 19. Skořepa (Důras, Jergl), 65. Říha (Kaláb, Důras) - 54. Fronk (Heřman, Nouza). Rozhodčí: Hejduk, Kašík – Lučan, Kis. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3065. Střely na branku: 27:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Úvodu zápasu předcházela slavnostní chvíle. Dukla si v rámci oslav výročí 60 let svého vzniku přichystala slavnostní nástup vybraných legend své historie, jenž přišly na plochu stadionu po červeném koberci. Oba týmy se navíc oblékly do retrodresů. Jihlava hrála v historických dresech ze sezony 1960/1961, které poprvé nesly logo klubu, hráči Motoru měli bílomodrou kombinaci ze šedesátých let, kdy bylo v názvu týmu slovo Slavoj. Parádní atmosféru umocňovala kulisa a také to, že utkání vysílala přímým přenosem Česká televize.

Do utkání vstoupil aktivněji hostující celek, jenž sevřel soupeře před Škarkem. Zkraje čtvrté minuty orazítkovalo nahození Pavlina od modré spojnici domácí klece. Aktivita Motoru však byla přerušena jihlavskou přesilovkou, při které Divišova rána z kruhů lízla horní tyčku a odrazila se nad branku. Ještě větší šanci měl již v plném počtu Anděl, střílející z mezikruží. Kváča si připsal dobrý zákrok a hned poté zneškodnil i dorážku Půži. Tím byly šance na dlouhou dobu vyčerpány, nic výrazného nepřinesla ani hra čtyři na čtyři. Oba celky sice hýřily aktivitou, jenže vážněji branku soupeře neohrozily. Dvě a čtvrt minuty před koncem první třetiny dostala Jihlava výhodu druhé přesilové hry. V jejím začátku se sice vůbec nemohla dostat do pásma, ale poté jí stačilo jedno úspěšné zavezení puku přes útočnou modrou. Jergl dal puk na Důrase a jeho střelu vyrazil gólman hostí před sebe. Obrana Motoru si vůbec nepohlídala Josefa Skořepu a ten už v těchto situacích ví, jak zblízka dostat puk do sítě 1:0. Do kabin tak šli spokojenější domácí.

Druhá třetina začala hodně zostra. Heřman v situaci dva na jednoho dával puk před volnou branku na Pavlina, ovšem výborný blok předvedl obránce Říha. Na druhé straně mohl zvýšit jihlavské vedení Březina. Hosté propadli ve středním pásmu a jihlavský forvard si najel až ke kruhům, leč Kváča jeho nápřah vyrazil nad. Szathmáry si nedlouho poté našel na středu pásma odražený puk, jenže mířil dva metry nad. Aktivní hra pokračovala. Suchánek vystřelil dělově od modré a do jeho rány obětavě padl Jícha. Před polovinou zápasu se od modré neprosadil ani Škoda. Klubko hráčů před Škarkem tečovalo puk vedle pravé tyče.

Postupem druhé třetiny měl více ze hry Motor, výjimkou byla pouze střela domácího Semana hned po buly, kterou gólman hostí pohotově zastavil v lapačce. Budějovičtí tlačili, tím spíše, že hráli přesilovku. Domácí čtveřice se po vyhození puku do středního pásma rozestoupila před Heřmanem, jenž touš rychle zavezl zpět. Proti jeho střele zasáhl Škarek vyrážečkou a vzápětí předvedl parádní zákrok, když zblízka schoval dorážku Nouzy do lapačky. Nedlouho poté si jihlavský strážce svatyně poradil i s rychlým průnikem Šulka, když tváří v tvář vložil do jeho zakončení hokejku.

Po pěti minutách třetí třetiny zamířil Fronk z bezprostřední blízkosti na teploměr domácího muže v masce, jenž předvedl svou pohotovou vyrážečku. Motor poté dostal výhodu přesilovky pět na tři, dlouhé 48 vteřin. Vypracoval si při ní jednu stoprocentní šanci – Nouza přihrával brankovištěm k pravé tyči na volného Heřmana, který netrefil prázdnou klec; puk se otřel o horní tyč a šel ven. Hokejisté Dukly se příliš do útočení nedostávali, koncentrovali se na poctivou defenzívu. Ovšem šest a půl minuty před koncem se Jihočechům přece jen podařilo srovnat. Zpoza branky přihrál Heřman na najíždějícího Jiřího Fronka, který zamířil k bližší tyči - 1:1. Poté se domácí ubránili dalšímu oslabení, aby v samotném závěru hráli také dvojnásobnou početní výhodu. Dvě vteřiny před koncem se těsně neujala dělovka Říhy od modré.

Přestávkou před prodloužením rozpůlenou kratičkou přesilovku pět Dukla nevyužila a další pokus měla v nastaveném čase, kdy se Motor bránil ve třech přesně devadesát vteřin. Jihlava se radovala až při dohrávané klasické výhodě, kdy už Jiří Říha s přispěním lehké teče Hřebejka zaznamenal vítězný gól. Jihlavský zadák a nejlepší střelec týmu se prosadil již popatnácté v sezoně a jen jediný gól mu chybí na dorovnání rekordu v počtu branek nastříleným obráncem během jedné prvoligové sezony. Svěřenci kouče Petra Vlka tak našli recept na Motor i počtvrté v sezoně - 2:1 po prodloužení.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): Utkání provázela parádní kulisa, ve které se hráčům určitě dobře hraje. Bylo to vyhecované a vyšponované do poslední chvíle. Oboustranně bylo více vyloučení a zápas snesl trošku jiný metr, nicméně uhráli jsme bod, se kterým jsme spokojeni.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Utkání s Českými Budějovicemi jsou pořád stejné. Bojuje se a, jak říkal Tonda, divákům se to musí líbit, protože se hraje nahoru - dolu. Ve druhé třetině a při přechodu do třetí části jsme měli trošku více vyloučených a trošku to narušilo i ráz naší hry. Ale samozřejmě musíme být spokojení, protože Motor má výborný tým a ne nadarmo jsou tam, kde jsou. Hráče musíme pouze pochválit.