3:2
(1:0, 0:2, 2:0)

Jihlava otočila ve třetí třetině zápas s AZetem, góly padaly jen do jedné branky

21.01.2017 / Tomáš Lysý

Úvodní třetina utkání vyšla lépe Dukle, která vedla zásluhou Filipa Semana a to ještě řadu dalších šancí nevyužila. Ovšem nevyužila také přesilovku pět na tři, navíc si při ní vybojoval trestné střílení hostující Petr Kanko, který však gólmana Miroslava Svobodu nepřekonal. Havířovu se podařilo ve druhé třetině otočit stav, když AZet v polovině zápasu vyrovnal a před přestávkou se dostal do vedení. Na začátku třetí části ale srovnal svojí typickou střelou David Březina a začínalo se od znovu. Hokejová bitva přinesla rozhodnutí až v poslední minutě, kdy se podruhé prosadil Filip Seman. Všech pět puků padlo do branky směrem od vysoké školy a Dukla tak porazila Havířov 3:2.
21.01.2017 17:30, WSM Liga - 43. kolo

Svoboda – Kajínek, Říha, Dundáček, Bilčík, Kaláb, Šidlík, Dobrovolný – Jergl, F. Seman, Důras – Anděl, Diviš, Březina – Zeman, Skořepa, Čachotský – Szathmáry, Jícha, Stoklasa
3

AZ Heimstaden Havířov

Šafránek – Petran, Doudera, Chroboček, Krisl, D. Seman, Holomek, Staněk, Dudek – Kanko, Hlinka, Kalus – Štumpf, Hubáček, Dvořáček – Haas, Maruna, Gřeš – Pořízek, Lenďák, Bednář
2
Branky a nahrávky: 14. F. Seman (Důras), 42. Březina (Diviš, Bilčík), 60. F. Seman (Říha, Skořepa) - 29. Dvořáček (Štumpf), 37. Gřeš (Hlinka, Kanko). Rozhodčí: Kopeček – Křivohlavý, Rampír. Vyloučení: 5:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1158. Střely na branku: 42:24. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.

Ještě před úvodním buly proběhla malá slavnostní chvilka, když legendě Dukly Janu Hrbatému popřál k 75. narozeninám jeho vnuk Adam, hrající za jihlavský starší dorost, a jednatel klubu Bedřich Ščerban. Poté již mohlo utkání začít.

Již po sedmnácti vteřinách se po dobré přihrávce Důrase zjevil Filip Seman sám před Šafránkem, ovšem nedokázal jej prostřelit. Jihlava pokračovala v aktivním hokeji, při přesilové hře si Čachotský sjel po levém kruhu blíže na střed a gólman hostí zasáhl proti střele k levé tyči koncem lapačky. V další slibné šanci před brankou neuspěl Důras a po přihrávce Čachotského projel předbrankovým prostorem Diviš, jenže puk pod betony brankáře do sítě nezasunul. Havířovští se poprvé osmělili na konci dvanácté minuty, kdy Petranovu střelu od modré zneškodnil Svoboda, byť na puk přes několik hráčů moc neviděl. Polovina čtrnácté minuty patřila prvnímu gólu domácích. Jergl si vyměnil kotouč po mantinelu s Důrasem, který jej chtěl přistrčit mezi kruhy na Filipa Semana. Už se zdálo, že si hosté celou situaci pohlídají, ovšem jihlavský útočník odstavil hráče soupeře a zblízka trefil pravou šibenici - 1:0.

Jihlavští mohli jít i do dvougólového vedení, nicméně Diviš před částí volné branky v trošku obtížné pozici promáchl. Dukle se poté naskytla minutu a 39 vteřin dlouhá přesilovka pět na tři, ale nevyužila jí a navíc mohla inkasovat. Petr Kanko totiž vystihl přihrávku na modré, řítil se sám na branku a Šidlík jej nedovoleně zastavil, proto sudí nařídil trestné střílení. To se však havířovskému útočníkovi nepovedlo, Svoboda jeho blafák stáhl do lapačky. Nevyužitá dvojnásobná přesilová hra mohla domácí v dalším průběhu zápasu mrzet.

Ve druhé třetině přišly první vážnější situace až při hře čtyři na čtyři po šesti minutách. Březina využil více prostoru na ledě, převzal v jízdě přihrávku a upaloval sám na Šafránka, jenže mu v zakončení utekl puk a strážce havířovské svatyně měl rázem snadnou úlohu. Ve stejném počtu hráčů Svoboda dobře vytáhl betonem tvrdou a umístěnou střelu Kanka z levého kruhu k bližší tyči. Půlminuty poté se musel jihlavský gólman opět co otáčet, jelikož si poradil se střelou Hlinky z kruhů a také s rychlou dorážkou Daniela Semana. Na druhé straně naopak vyslal Dobrovolný střelu z první od modré, kterou Šafránek vyrazil a puk poté projel kolem jeho pravé tyče ven.

Jen co hosté hráli v plném počtu, podařilo se jim vyrovnat. Svoboda si vybral jednu z mála slabších chvilek v celé sezoně, když nedokázal zachytit střelu Davida Dvořáčka z levé strany a ta mu propadla do branky. Následně se ještě jednou hrálo ve čtyřech a nedlouho poté přišla další nevyužitá početní výhoda domácích. Po ní Havířov otočil skóre. Nedůslednost v jihlavském obranném pásmu využil Hlinka, předal puk mezi kruhy na Tomáše Gřeše a ten střelou po ledě zamířil pod Svobodovy betony - 1:2. Vyrovnat mohl Říha, nicméně další prudká rána jihlavského obranného bombarďáka zamířila vedle levé strany branky.

Nástup do třetí dvacetiminutovky měla lepší domácí ekipa. Uplynulo jen 62 vteřin, když Diviš přistrčil kotouč na pravý kruh pro Davida Březinu, jenž se ze své oblíbené pozice nemýlil – zamířil do bližší šibenice. Po nepříliš přesné jihlavské rozehrávce získal na modré puk Dvořáček a snažil se Svobodu vylákat u pravé tyče z branky, ovšem gólman Dukly útočníka AZetu dobře vybruslil. V pětačtyřicáté minutě se hosté dostali do tlaku a ostřelovali domácí klec, co to jen šlo, leč Hubáček ani Kalus zvrátit vyrovnaný stav nedokázali. V polovině třetiny se při hře čtyři na čtyři řítil Říha sám na Šafránka, ovšem Doudera ho při zakončení čistě zbavil puku. Ve stejné herní situaci pálil dvakrát z levého kruhu nebezpečně Kaláb a napodruhé trefil levou tyčku.

Havířovu brala síly častá vyloučení, jenže Jihlava se v početních výhodách nemohl a prosadit. Semana z mezikruží vychytal Šafránek a Důrasova dorážka z pravé strany projela vedle vzdálenější tyče. AZet měl tři a půl minuty před koncem možnost rozhodnout, ale přesilovku také nezahrál dobře a navíc po minutě hry šel ven hostující útočník Kanko. Po návratu vyloučeného Šidlíka na led dohrávala Dukla přesilovku a 47 vteřin před koncem jí využila. Skořepa předal puk na modrou Říhovi, jeho pumelici vyrazil Šafránek před sebe a když Filip Seman přispěchal s předbrankovou dorážkou, tak střelou po ledě pod betony gólmana rozhodl – 3:2.

Za zmínku stojí i počin havířovského zadáka Jiřího Krisla, který půlminuty před koncem odvolal vyloučení jednoho z jihlavských hráčů a upozornil sudího Svatopluka Kopečka, že se o faul na něj nejednalo. V poslední půlminutě měl ještě AZ přesilovku, umocněnou hrou bez gólmana, vyrovnat už ale nedokázal.

Martin Janeček (HC AZ Havířov 2010): Zdánlivě jsem sahali po bodu, nicméně jsme si dneska nezasloužili vyhrát. Na zápas jsme se připravovali a chtěli jsme hrát v pohybu, ale první třetinu jsme hráli jednoznačně strašným způsobem zakřikle a bojácně. Nevím, proč tomu tak bylo. I když se nám ve druhé třetině podařilo šťastnou brankou a pak důrazem otočit, tak náš nástup do třetí třetiny nebyl takový, jaký měl být. Dostali jsme branku na 2:2 a Dukla si opět utkání trpělivě hlídala až do konce a šla si za svým. My jsme jí nahrávali velkým počtem vyloučení. Chvilku před koncem vstřelili vítězný gól a to byla ta pomyslná troška na misce vah. Ačkoliv nás to mrzí a bod z Jihlavy by byl krásný, dělila nás od něj preciznost ve všech směrech.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Začali jsme dobře a dali jsme branku. I když jsme v první třetině měli dobrý pohyb a vytvořili jsme si příležitosti, další branku jsme nedali. Bohužel jsme potom ve druhé části dostali gól z kategorie laciných, který hosty nakopl. Další branka padla po nedůslednosti v našem obranném pásmu, kdy jsme chtěli jít do protiútoku, ale nedostali jsme puk přes modrou a soupeř toho využil. Musím říct, že Havířov byl nepříjemný a to, že udělal výsledky, které teď udělal, nebylo náhodou. Můžeme žehrat na neproměňování příležitostí, ale soupeř byl v obranném pásmu důsledný a důrazný a nedovolil nám je proměnit. Do dobrých šancí nám dal nohy, hokejky nebo jeho hráči obětavě pochytali střely. To vše vedlo k tomu, že se zápas tahal až do konce. Bylo řečeno, že jsme si vítězství zasloužili a vítězný gól byl jen vyústěním naší cílevědomé snahy.