4:1
(2:0, 0:1, 2:0)

Jihlava si na domácím ledě smlsla na Slavii a podruhé v baráži bere tři body

19.04.2016 / Tomáš Lysý

Úvodní dějství desátého kola baráže o extraligu mezi Duklou a Slavií nabídl dvě branky a obě v podání domácích. V sedmé minutě se z mezikruží prosadil Marek Melenovský a o šest minut později ze stejné pozice skóroval Marek Prokš, jenž tak oslavil své narozeniny gólem. Jihlava tak poprvé v baráži vedla o dvě branky. Ve druhé části padl jediný gól, o který se zasloužil přesnou ranou slávistický útočník Milan Mikulík. Třetí třetina ukázala, že puk se bude lovit jen z branky směrem k vysoké škole. Ve 45. minutě využil přesilovku Alexander Grebenyuk a o dvě minuty později stanovil pro změnu v oslabení konečnou podobu výsledku Filip Seman – 4:1. Jihlava tak zvýšila svůj bodový zisk v baráži na 10 bodů, ovšem po výhře Karlových Varů nad Litvínovem již přišla o šanci na postup.
19.04.2016 17:30, WSM Liga - 0. kolo

Sáblík – Zadražil, Dobrovolný, Štebih, Šafář, Bilčík, Grebenyuk, Parýzek – Důras, Skořepa, Jergl – Beránek, Seman, Diviš – Kolář, Jícha, Harkabus – Prokš, Melenovský, Anděl
4

HC Slavia Praha

Hylák – Knot, Kolařík, Pavlin, Hraško, Andrlík, Krstev – Hruška, Šafránek, Mikulík – Markovič, Vas, Robinson – Jiránek, Tuominen, Čermák – Ondráček, Kašpařík, Bahenský
1
Branky a nahrávky: 7. Melenovský (Anděl), 13. Prokš (Zadražil, Dobrovolný), 45. Grebenyuk (Důras, Kolář), 47. Seman (Harkabus) – 27. Mikulík (Robinson). Rozhodčí: Fraňo, Lacina – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1746. Střely na branku: 22:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

Úvodních téměř šest minut zápasu příliš hokejové krásy nenabídlo. Vůbec první přerušení hry přišlo v čase 5:40 a v tomto časovém úseku si ani jeden z gólmanů nemusel připisovat vážnější zákrok. Za dalších čtyřicet vteřin padl úvodní gól zápasu. Po komerční přestávce vyhrála Dukla buly a Anděl nedlouho poté našel mezi kruhy Marka Melenovského. Mistrovskými tituly obroušený útočník vystřelil a zaznamenal svůj první gól v letošní baráži, když si Hylák sáhl na puk, ale ten mu prošel do sítě. Sáblík musel první vážnější zákrok řešit až na začátku jedenácté minuty, když od modré přes val těl našel střelu Andrlíka od modré. Slavia poté předvedla svou první pohlednou kombinaci. Robinson si nabruslil do středu útočného pásma a těsně minul levou tyčku. Akce pokračovala, od zadního mantinelu se puk ihned odrazil k levé tyči, kde byl Sáblík připraven proti Vasově dorážce.

Polovina třinácté minuty přinesla druhý gól Dukly. Marek Prokš, slavící v den zápasu narozeniny, zkusil vystřelit znovu z mezikruží a tentokrát Hylák čisté svědomí určitě neměl. Znovu si sice sáhl na puk, ale nedokázal jej vyrazit a kus černé gumy mu lehce propadl za čáru - 2:0. Hosté mohli snížit v přesilovce, to by ale Vas zblízka musel překonat jihlavského muže v masce, který vyrazil puk do ochranné sítě. Již v plném počtu hráčů zkusil z vrcholu levého kruhu vystřelit Anděl a kotouč slávistickému gólmanovi opět vypadl, tentokrát naštěstí pro něj do pravého rohu za branku. Jihlava tak vůbec poprvé v celé baráži vedla o dvě branky a s tímto stavem šla i do druhé třetiny.

Na jejím začátku přestála oslabení a potvrdila post jasně nejlepšího týmu celé baráže v této herní činnosti. Ale Pražané měli v přesilovce velké šance. Hraško dělovkou od modré orazítkoval horní tyčku a hned poté byl Sáblík v obrovské permanenci, když vyrazil další pumelici od modré, nyní v podání Knota, a dvě bleskové dorážky Markoviče. Když následně i Dukla nevyužila početní výhodu, radovali se sešívaní. Po návratu vyloučeného Robinsona na led se dostali hosté do přečíslení tři na dva, které po přihrávce Kanaďana zakončil střelou přesně k pravé tyči vedle vyrážečky gólmana Milan Mikulík – 2:1. Jihlava ještě marně, a zřejmě oprávněně, reklamovala, že před slávistickým protiútokem byla střela domácích sražena do ochranné sítě, odkud puk dopadl zpět na ledovou plochu. Nedlouho poté ostřeloval Hraško ze všech pozic branku Dukly, ale na své si nepřišel. Prvně kvůli teči vedle, poté zásahem domácího muže v masce.

Jihlava měla šanci vzít si dvougólové vedení zpět na konci své druhé přesilovky, ovšem střela Anděla z pravého kruhu prošla opravdu jen pár centimetrů vedle. Na druhé straně podnikli sešívaní pořádný tlak a na více jak minutu uzavřeli domácí před jejich svatyní. Střelu Pavlina i Hraška zblokoval Bilčík, a když už Vas mířil na gólmana, byl domácí muž v masce bezchybný. V závěru třetiny se neprosadil ani Mikulík, jenž po odrazu zpoza branky mířil jen do boční sítě.

Ve třetí třetině pykala Slavia za svá vyloučení. Během čtyř minut byli vyloučeni hned tři hráči hostí a Jihlava přesilovku pět na tři využila po šestnácti vteřinách, když Alexandr Grebenyuk, známý svojí tvrdou ránou, poslal kotouč z první do pravé šibenice. V dohrávané přesilovce Dukly byl vyloučen Jergl a Pražané hráli půlminutovou početní výhodu, leč naložili s ní špatně. Harkabus v protiútoku dva na jednoho předložil puk mezi kruhy Filipu Semanovi, nejlepší střelec červenožlutých v baráži si sjel před Hyláka a úspěšně jej vymíchal – 4:1. Čtvrtý gól nasměroval domácí ekipu ke třem bodům a zbytek zápasu se už pouze dohrával. Skóre se už neměnilo ani další dvojnásobné početní výhodě Jihlavy, ani při dvou přesilovkách Slavie.

Dvě kola před koncem baráže je tak vyřešena druhá tajenka. V minulém kole se zachránil Litvínov, nyní – i přes výhru – ztratila Dukla i teoretickou šanci na postup, jelikož Karlovy Vary doma porazily Vervu. Druhá Energie tak má před závěrečnými dvěma díly slušný pětibodový náskok před třetí Slavií.

Milan Razým (HC Slavia Praha): Nepovedl se nám vstup do utkání. Dostali jsem laciné dva góly po našich chybách, což určilo ráz celého utkání. Ve druhé třetině jsme zredukovali sestavu, snažili jsme se udělat něco se zápasem a podařilo se nám vstřelit kontaktní gól. Bohužel byl jediný. O další možnost k vyrovnání jsme se připravili naší nedisciplinovaností ve třetí třetině. Se šesti vyloučeními těžko můžeme pomýšlet na lepší výsledek. Domácí nabízené šance v přesilovce po našich chybách využili, navýšili svůj náskok a zápas v klidu a zaslouženě dotáhli do vítězného konce.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Vstup do zápasu byl dobrý, stejně jako celá první třetina. Trošku nás zbrzdila branka Slavie, kdy naši kluci malinko "zmrzli". Soupeř dostal křídla, lítal po ledě a párkrát nás zavřel, ale výborně chytal Lukáš Sáblík. V pauze před třetí třetinou jsme se trochu zklidnili a projevilo se to i na naší hře. Další dvě branky byly zasloužené, stejně jako celé vítězství.