2:1
(1:0, 1:0, 0:1)

Jihlava získává první vítězství v sérii, Havířov porazila rozdílem jedné branky

29.02.2016 / Tomáš Lysý

Na první gól čtvrtfinálové série se čekalo pouze sedm a půl minuty. V protiútoku dva na jednoho dorazil puk do prázdné klece Jan Kolář. Stejný hráč se prosadil i v úvodu druhé třetiny, kdy zblízka usměrnil střelu spoluhráče za čáru. Další gól přišel až v polovině třetí třetiny, kdy havířovskou naději vykřesal bijec Petr Kanko. Další branka už do konce základní hrací doby nepadla a jihlavská družina slaví zisk prvního vítězství v sérii! Znovu - již poosmé - platí, že když dá Jan Kolář gól, tak Dukla zvítězí.
29.02.2016 17:30, WSM Liga - 0. kolo

Honzík – Bilčík, Kaláb, Šafář, Štebih, Zadražil, Parýzek, Dobrovolný – Jergl, Skořepa, Důras – Beránek, Diviš, Kolář – Harkabus, Seman, Kohout – Anděl, Melenovský, Mrňa
2

AZ Heimstaden Havířov

Laco – Lenďák, Krisl, Mazanec, Graca, Korím, Punčochář, Bahounek – Kotala, Pechanec, Gřeš – Kanko, Meidl, Kalus – Maliník, Sedláček, Sztefek – Matějek, Hudeček, Kurovský
1
Branky a nahrávky: 8. Kolář (Diviš, Beránek), 22. Kolář (Beránek) - 49. Kanko (Sztefek, Hudeček). Rozhodčí: Kika, Přikryl – Adamec, Poruba. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 2736. Střely na branku: 40:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Stav série: 1:0.

Úvodní minuty zápasu se nesly ve znamení vyčkávané, oba týmy se jen zřídka dostávaly do vážnějších šancí. Více ze hry měla ale Dukla, AZet se těžko dostával za modrou. Jihlava hrozila z brejků. Kohout byl vyslán do úniku, ale prvním dotykem si dal puk příliš od hokejky, Laco vyjel hodně z branky a kotouč pokryl. Hned vzápětí se hostům nepovedla akce tři na dva, zmařená zpomalenou přihrávkou. V polovině osmé minuty již domácí vedli. Beránek prostrčil kotouč na Diviše, v situaci dva na jednoho vzal odpovědnost na sebe a z mezikruží vystřelil. Gólman Havířova stihl vyrazit puk, ale jen k dojíždějícímu Janu Kolářovi, jenž bez problémů trefil prázdnou klec.

Hned poté David Honzík ukázal, proč je statisticky nejlepším gólmanem první ligy. V bezprostřední blízkosti se před ním zjevil Roman Maliník, bývalý hráč Dukly, který odehrál za červenožluté přes 150 zápasů. Jeho střelu i dorážku Sztefka bravurně zneškodnil Honzík. Stejně tak jako o minutu později ránu Kotaly z pravého kruhu, ač měl zakrytý výhled. Oba týmy si poté vyzkoušely přesilovou hru, ovšem bez vážnějšího ohrožení tří tyčí soupeře. Protože Jihlava nevyužila na konci třetiny ani druhou přesilovku, šlo se do kabin za stavu 1:0.

Druhou třetinu začali domácí výtečně. Po sedmdesáti vteřinách se totiž radovali z gólu. Beránek objel branku, vystřelil a všudybyl Jan Kolář jej zblízka usměrnil do branky. Při vyloučení Punčocháře vznikla před Lacem obrovská tlačenice. Gólman hostí měl puk bezpečně pod kontrolou, zato před jeho brankou bylo rozdáno pár ran. Slezané mohli vstřelit kontaktní gól v přesilové hře. Obránce Punčochář napřáhl od modré, Honzíkovi sice prošla tvrdá rána mezi nohami, ovšem koncem levého betonu stihl kus černé gumy srazit a ta prošla malý kousek vedle jeho pravé tyče, hráči Havířova na střídačce zvedali ruce zbytečně. Přibývalo také strkanic v brankovišti. Hosté se snažili při každé příležitosti šťourat puk zpod domácího gólmana, který se však nenechal rozhodit a byl pro svůj tým oporou, jako třeba při střele Meidla z pravého kruhu, po které máchl lapačkou.

V úvodu třetí třetiny se Dukla několikrát ocitla před Lacem, ale bez vážnějšího střeleckého ohrožení jeho svatyně. Havířovu naopak došlo, že se bude muset tlačit víc do útoku, aby zdramatizoval zápas, což se také stalo. Výjimkou byla akce Skořepy, jenž přetlačil beka a nejprve bekhendem minul pravou tyč, následně neuspěl z dorážky, byl hodně tísněn. Poté už klub s iniciály Antonína Zápotockého v názvu prolomil nulu na kontě. Domácí propadli na útočné modré, Havířov ujel do situace dva na jednoho, Sztefek předložil puk před branku pro Petra Kanka a nejproduktivnější muž hostí základní části zamířil pod víko - 2:1. V dalších minutách se hrálo nahoru dolu, Slezané se po vstřeleném gólu do souvislejšího tlaku nedostali. Tři minuty před koncem předvedl Honzík výborný zákrok, když zblízka vyrazil Kotalovu teč. Hostům již nepomohla ani téměř minutová power-play, Jihlava tak bere první výhru v sérii.

Martin Janeček (AZ Havířov): Po prvním utkání prohráváme, je to 1:0 pro Jihlavu a zaslouženě. My jsem začali jednoznačně zakřiknutě a dvě třetiny jsme soupeře jen oťukávali. Ačkoliv tam byly nějaké šarvátky, tak souboje vůbec nebyly adekvátní zápasu play-off. Až ve třetí třetině jsme přitvrdili. Je to jediná cesta, kterou můžeme Jihlavu nějakým způsobem zaskočit a vložit do toho srdíčko, protože kvalita a bruslení jsou na straně soupeře. Musíme bojovat a vstoupit do dalšího utkání úplně jinak.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Bylo to klasické první utkání play-off. Vstoupili jsme do zápasu celkem slušně, dali jsme branku. Přestože jsme v průběhu druhé třetiny dali gól, tak jsme si vytvořili několik příležitostí, které jsme nevyužili a malinko to na nás sedlo. Jenom mě mrzí, že jsme soupeři dovolili vůbec dát branku, protože padla v naší chybě, ztrátě útočném pásmu a nedobruslení. Hosté sehráli situaci tři na dva dobře a z toho pramenila jejich branka. Ale zaplaťpánbůh, že utkání dopadlo takhle a věřím tomu, že to bude zítra z naší strany lepší.