3:2sn
(0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Nájezdová loterie znovu pro Duklu, která otočila nepříznivě se vyvíjející zápas v zisk dvou bodů

07.04.2017 / Tomáš Lysý

Jediným soupeřem Dukly, který se v letošní baráži ještě na Horáckém zimním stadionu nepředstavil, byly Karlovy Vary. První třetina nabídla svižný hokej s minimem přerušení a také bezgólový stav. Ten smazal ve třiadvacáté minutě přesilovkovou trefou Petr Šidlík. Z vedení se domácí těšili jen 29 sekund, než vyrovnal z trestného střílení Ondřej Beránek, takže i po dvou částech byl stav vyrovnaný. Hostům se ve třetí třetině podařilo otočit průběžný stav trefou dalšího ex-jihlavského plejera Jakuba Fleka, aby v přesilovce srovnal Tomáš Kaláb. Jeho gól poslal zápas – stejně jako v předešlých dvou domácích utkáních Dukly v baráži – do prodloužení. Jihlava v něm sice vsítila gól, které ale nebyl uznán pro postavení domácího hráče v brankovišti a šlo se tak do nájezdů. Ty zvládla lépe Dukla, proměnila všechny tři a ten rozhodující zapsal, stejně jako proti Motoru, útočník Adam Zeman – 3:2 po samostatných nájezdech.
07.04.2017 17:30, WSM Liga - 0. kolo

Svoboda – Říha, Kajínek, Bilčík, Dundáček, Půža, Šidlík, Kaláb – Důras, Skořepa, Diviš – Jiránek, Hubáček, Anděl – Čachotský, Seman, Zeman – Danišovský, Březina, Jergl
3

HC Energie Karlovy Vary

Honzík – Sičák, Rohan, Baránek, Harant, Dujsík, Dvořák, Baldajev – Mikulík, Dušek, Rachůnek – Gorčík, Skuhravý, Kindl – Flek, Gríger, Beránek – Kohout, Tuominen
2
Branky a nahrávky: 23. Šidlík (Zeman, Čachotský), 50. Kaláb (Šidlík), rozh. náj. Zeman – 24. Beránek (TS), 46. Flek (Gríger). Rozhodčí: Hradil, Souček – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 1:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5513. Střely na branku: 25:30. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.

Již ve čtyřiačtyřicáté sekundě se po nepřesnosti v jihlavské rozehrávce dostal ke kotouči Dušek, ovšem z kruhů nemířil přesně mezi tři tyče. Hosté dostali ve třetí minutě výhodu přesilové hry, ve které měli dvě slibné šance. Skuhravý zakončil pohlednou akci střelou z levého kruhu vedle pravé tyčky. Další ohrožení domácí klece měl na svědomí opět kapitán Energie, ale jeho střílenou přihrávku vytěsnil Svoboda. Hned poté mířil od modré vedle také obránce Dvořák a hrálo se v pěti. Těsně před polovinou úvodní třetiny přišly i jihlavské příležitosti. Jergl zblízka nedorazil puk do sítě a neuspěl ani Danišovský, jenž plácl do puku a ten přeletěl horní tyč. Po obětavosti hráčů hostí neprošly na karlovarskou svatyni tvrdé rány obránců Kajínka a Říhy. Byl to právě druhý jmenovaný jihlavský zadák, který v sedmnácté minutě obkroužil polovinu útočného pásma a narýsoval přesnou kolmici na pravý kruh pro Semana, nicméně jeho spoluhráč z útoku netrefil puk ideálně a tudíž nemířil do volné části klece. Jihlavě závěr třetiny vyšel a měla více ze hry. Důras po hezké akci pálil z pravého kruhu těsně vedle vzdálenější tyče, to samé se přihodilo i z druhé strany Skořepovi a Kalábova rána skončila na brankáři Energie. V poslední minutě se mezi dvěma hráči soupeře protáhl domácí kapitán Čachotský, ovšem puk podél betonu gólmana již zasunout nestihl.

Bezgólový tlak prolomili Jihlavští dvě a půl minuty po přestávce v přesilovce. A to po velkém tlaku. Volný Zeman na pravé straně nezvedl po přihrávce Semana puk nad betony Honzíka. U druhé tyče poté vytáhl hostujícího muže v masce z branky Čachotský, ovšem z nulového úhlu neměl prostor k zasunutí puku a Zeman na něj nedosáhl. Akce pokračovala, Zeman dal puk na modrou pro Petra Šidlíka, který oklamal padajícího hráče soupeře a zaznamenal čistý průstřel k levé tyči gólmana, jenž toho moc neviděl.

Z vedení se Dukla radovala jen 29 vteřin. Ondřej Beránek totiž unikl jihlavské obraně a Bilčík jej při snaze odebrat puk zahákoval. Nařízené trestné střílení útočník hostí, jenž loni odehrál druhou polovinu sezony v jihlavském dresu, proměnil, když zamířil přesně do levé šibenice - 1:1. Druhá přesilovka se domácím nepovedla a Energie začala znovu přebírat aktivitu. Karlovarští se dostali do šancí po nepřesnostech v domácí rozehrávce. Beránek uzmul kotouč a najel si mezi kruhy, z dobré pozice však mířil těsně vedle pravé tyče a svůj druhý gól tak nepřidal. Nezadařilo se ani Kindlovi, jenž si najel mezi kruhy a z dobré pozice vystřelil vedle. Když už se mezi tři tyče trefil Rohan, byl Svoboda připraven, puk vyrazil a zneškodnil i nebezpečnou dorážku Skuhravého. Nevyužité šance mohli stát Karlovarské hodně draho. Březina dostal ideální přihrávku na modrou a mířil sám na Honzíka, nicméně loňského spoluhráče nepřekonal, lapačka brankáře hostí čarovala.

Zkraje třetí třetiny se ukázala lajna Flek, Gríger, Beránek. Všichni tři jihlavské prostředí z minulé sezony dobře znají, Svoboda byl ovšem bezchybný. V čase 45:31 už ale nemohl zasáhnout. Gríger vyhrál buly na Jakuba Fleka, ten si připravil palebnou pozici a zamířil přesně k levé tyčce. Karlovarské vedení trvalo čtyři minuty a čtyři sekundy k tomu. Úvodní přesilovku závěrečné dvacetiminutovky ještě Dukla nevyužila, nicméně další zužitkovala během devíti vteřin. Šidlík nahrál na modrou Tomáši Kalábovi a ten s přispěním teče obránce Energie Haranta pálil pod horní tyčku - 2:2.

Že by se zbylých deset minut dohrávalo bez šancí, to se říct nedá. Danišovský pálil po vyhraném buly z kruhů, kde jej stačil zablokovat Rohan. Důras to zkusil také z této pozice, leč jeho dobrá střela nad ledem prošla vedle pravé Honzíkovy tyčky. Rozhodnout mohli i Karlovarští. Gríger si po Flekově přistrčení puku najel z pravé strany blíže k brance a Svoboda schoval jeho svižnou střelu ve výstroji.

Zápas tak dospěl – stejně jako předchozí čtyři jihlavská barážová klání – do prodloužení. Přesně v jeho polovině docílila Dukla branky, když po dravém Jiránkově průniku doklepl Hubáček puk nad Honzíka, ale branka nebyla uznána kvůli postavení Kajínka v brankovišti. Půlminuty před vypršením nastavené pětiminutovky pálil zblízka volný Beránek, avšak Energii dva body nevystřelil.

Došlo tak na samostatné nájezdy. Jako první se rozjel karlovarský obránce Martin Rohan a zamířil nad lapačku Svobody k levé tyči. Na druhé straně nevytasil Tomáš Čachotský svůj klasický bekhendový blafák. Mířil mezi betony Honzíka, který s pukem zajel až za čáru, což potvrdilo i video. Rozhodující chvíle přišla ve druhé sérii, kdy Jakub Flek nevyzrál na vyrážečku Miroslava Svobody. Filip Seman vzápětí vyčistil od veškerého smetí levou šibenici. Následně ještě odvrátil prohru Energie Ondřej Beránek, jenž rozhýbal gólmana, ale Adam Zeman poté rozhodl, když poslal kotouč vedle pravého betonu brankáře přesně k tyči - 3:2 po samostatných nájezdech.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Jihlava začala zápas lépe, byla aktivní a silná v soubojích. Od druhé třetiny se to překlopilo na naší stranu, měli jsme v ní nějaké příležitosti. Ve třetí třetině jsme odskočili na 2:1, bohužel se potom podařilo Dukle srovnat v přesilovce. Obránce soupeře, který střílel od modré, trefil hokejku našemu hráči a ten si puk ztečoval, takže jsme v podstatě dostali "vlastňáka." Prodloužení bylo vyrovnané a oba týmy si hlídaly, aby nedošlo k nějaké chybě. Mrzí mě akorát nájezdy. Když se nám v nich jednou za čas podaří dát dva góly, tak soupeř vstřelí tři a Dukla tak sebrala extra bod.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Musím slova kolegy jen potvrdit. Úvod jsme měli velice dobrý a vytvořili jsme si příležitosti, ale bohužel jsme je neproměnili. Po naší první brance v přesilovce jsme byli trošičku nedůslední a dovolili jsme soupeři samostatný únik, který Energie dokázala využít. Branka na 1:2 byla po prohraném buly a střele, na což se těžko reaguje. Kluky ale musím zase pochválit za nezměrnou snahu a bojovnost dotáhnout zápas do vyrovnání. Už bylo řečeno, že v prodloužení nebyla šance ani na jedné straně. Rozhodovaly penalty, ve kterých jsme byli šťastnější i šikovnější - řeknu to takhle, budu mluvit otevřeně, nechci to tady zastírat - kluci jsou skvělí a jen tak dále.