2:1sn
(0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Dukla Jihlava popáté v sezoně skolila Motor, o vítězi velkého dramatu rozhodly až samostatné nájezdy

02.04.2017 / Tomáš Lysý

Zahajovací dvacetiminutovka třetího kola baráže mezi domácí Duklou a Českými Budějovicemi skončila bez branek. Hosté ale měli více brankových příležitostí, se kterými si Jakub Škarek v jihlavské brance poradil a jednou mu pomohla levá spojnice. Druhé dějství přineslo vyrovnaný průběh a šance na obou stranách, ale oba dva gólmani se činili a na ukazateli stavu tak nadále svítily dvě nuly. Nikoliv však ve 42. minutě. Motor se poprvé v probíhající sezoně dostal proti Jihlavě poprvé do vedení, když se prosadil Filip Vlček. Dukla však odpověděla za deset minut přesilovkovým průstřelem Davida Kajínka. Protože Jihočeši v závěru základní hrací doby nevyužili dvě početní výhody, šlo se do prodloužení. Zápas těchto dvou týmů nakonec poprvé v probíhajícím ročníku rozhodly až samostatné nájezdy a Jihlavští počtvrté v sezoně zapsali nad Motorem výhru 2:1. Rozhodující trefu obstaral ve třetí sérii Adam Zeman a gólman Jakub Škarek, jenž po tomto utkání odjíždí na hokejový šampionát hráčů do 18 let, zneškodnil pokusy dvou hráčů hostí. Dukla tak má po třech utkáních baráže sedm bodů.
02.04.2017 17:30, WSM Liga - 0. kolo

Škarek - Říha, Kajínek, Bilčík, Dundáček, Kaláb, Šidlík, Půža – Důras, Skořepa, Diviš – Jiránek, Hubáček, Anděl – Čachotský, Seman, Zeman – Danišovský, Březina, Jergl
2

Banes Motor České Budějovice

Kváča – Novák, Fillman, Pýcha, Pavlin, Mucha, Vráblík – Čermák, Pajič, Chovan – Fronk, Rob, Dostálek – Vlček, Vak, Hřebejk – Babka, Škoda, Šulek
1
Branky a nahrávky: 52. Kajínek (Bilčík), rozh. náj. Zeman - 42. Vlček (Hřebejk, Pýcha). Rozhodčí: Kubičík, Svoboda – Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6200 (vyprodáno). Střely na branku: 24:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Již na začátku třetí minuty přišlo první vyloučení zápasu a Jihlava se dostala do přesilové hry. Po půlminutě hry ale mohla inkasovat, když si to Chovan z pravé strany namířil kolmicí k levému kruhu a vypálil ke vzdálenější tyči. Škarek úspěšně zasáhl a před volnou částí branky promáchl dorážkou do prázdna Pajič. Hosté byli nadále aktivní. Nejproduktivnější bek Motoru Pavlin využil volného místa a najel si mezi kruhy. Vypálil kousek nad levý beton domácího gólmana, jenž úspěšně máchl lapačkou. Neprosadil se ani další zadák hostí Mucha. Byť na jeho střelu jihlavský strážce svatyně přílišně neviděl, vytěsnil jí a poradil si i s kvapíkovou dorážkou Škody, jenž netrefil puk ideálně.

Při další českobudějovické střele již zvonila branková konstrukce. Obránce Fillman, jenž v minulém utkání Motoru proti Varům vyrovnal během 70 vteřin z 1:3 na 3:3, napřáhl a trefil levou spojnici břevna a tyče. Dukla se do první šance dostala zkraje patnácté minuty. Jihlavského kapitána Čachotského hlídali hosté dokonce ve třech, z čehož logicky vyplynulo více prostoru pro Semana. Dvougólový červenožlutý snajpr z předešlého klání poslal odražený puk bleskově na branku a Kváča přes zakrytý výhled úspěšně zasáhl. České Budějovice poté mohli mít více jak třičtvrtěminutovou přesilovku pět na tři, ale zbytečně v ní faulovali. Poslední slibná možnost úvodní periody nesla podpis Čermáka, který objel domácí klec a předložil mezi kruhy puk na Roba, jehož pokus opět vytěsnil sedmnáctiletý Škarek, který po tomto zápase míří na světový šampionát hráčů do osmnácti let.

Z druhé části byla odehrána minuta a půl a diváci viděly dvě totožné akce, každou na jedné straně. Skořepa se u pravé tyče obtočil s pukem kolem své osy a vypálil, leč betony Kváči scvakly včas. Poté stejně zasáhl i Škarek proti Čermákově pokusu. Bezgólový stav mohl doznat změny ve čtyřiadvacáté minutě, když schovaná střela Pavlina od modré vyplavala až před jihlavskou svatyní, kde byl gólman Dukly připraven s koncem pravého betonu. Vzápětí se neradovala ani Jihlava. Čachotský ukázal dobrou techniku a najel si mezi kruhy. První střelou minul a když se po pár vteřinách dostal do tohoto místa puk znovu, Kváča s vypětim sil vyrazil kotouč. Hned poté šel kus černé gumy znovu mezi kruhy, nicméně Říha val hráčů nepropálil.

Krátce před polovinou utkání vzešel z rohového souboje o touš jako vítěz útočník Hřebejk. Hned si vybruslil na levý kruh a zamířil kolem hlavy Škarka, jenž jeho střelu vytěsnil nad horní tyč. Poté přišel velký tlak Motoru, který držel soupeře skoro dvě minuty před brankou. Nicméně Fillman střelou z první od modré těsně minul a Pýchova tečovaná střela se prošourala také vedle tyčky. Tlak Motoru utnul zbytečným faulem Chovan a Jihlava mohla jít rázem do vedení. Šidlíkovu přesilovkovou ránu si našel před brankou Zeman, leč ani jeho teč těsně neuspěla. Po konci domácí početní výhody způsobil Divišův pokus závar před Kváčou a po několika odrazech nakonec puk proskákal na hůl Semana, který nemířil přesně. V následné akci Diviš chytře přenechal kus černé gumy mezi kruhy pro Skořepu, mířícího opět kousek vedle. Střílející hráč krátce poté připravil palebnou pozici pro Šidlíka. Domácí zadák prudce napřáhl od modré a gólman hostí vytáhl pohotový zákrok betonem, byť neviděl zhola nic.

Gólový účet zápasu otevřel v čase 41:18 Motor. Útočník Hřebejk projel po levé straně kolem klece a bekhendem přihrál před branku. Tam se puk odrazil k Filipu Vlčkovi, jenž rozjásal početný dav fanoušků hostí. Jihlavě poté příliš nevyšla přesilovka. Šanci měla až při jejím závěru, kdy kotouč putoval z první po ose Bilčík – Diviš a před branku na Hubáčka. Domácí bojovník neměl příliš prostoru, přesto se snažil najít mezeru pod betony gólmana, leč neúspěšně. Chyběla jen sekunda z konce druhé početní výhody domácích, když Bilčík našel blíže ke středu si sjíždějícího Davida Kajínka, proti jehož projektilu z první do šibenice neměla lapačka Kváči šanci - 1:1. Také Motor dostal výhodu dvou přesilových her. Nicméně Jihočeši tentokrát nezopakovali situaci z Pardubic, kde v závěru v přesilovce strhli tříbodové vedení na svojí stranu. Obětavě hrající domácí čtveřice se ubránila a jedinou vážnější šanci tak zaznamenal Hřebejk, když bekhend z pravého kruhu poslal vedle.

Sedm vteřin po začátku prodloužení se vrátil vyloučený hráč Dukly na led a pokračovalo se tak při hře čtyři na čtyři. Pokud by následovalo přerušení, přišla by na řadu klasická a Jihlavou oblíbená herní situace tři na tři, nicméně za celých pět minut nebyla hra přerušena ani jednou.

O vítězi tak rozhodly nájezdy. Začali je domácí a Tomáš Čachotský tentokrát ukázal, že umí i kličku do forhendu. Hned poté nedokázal Vlastimil Dostálek rozhýbat Škarka, který ho vychytal betonem. Ve druhé sérii sjel Filipu Semanovi při zakončení kotouč z hole a následně Miloslav Čermák přesnou ranou do pravé šibenice srovnal stav. Rozhodnutí přinesla třetí řada. Adam Zeman skóroval také naprosto přesně do šibenice nad levé rameno Kváči a protože na druhé straně nepřekonal Štěpán Hřebejk gólmana Jakuba Škarka, mohl se sedmnáctiletý strážce svatyně loučit s jihlavskou sezonou výhrou 2:1 na nájezdy. V dalších dnech již bude účastník letošního juniorského mistrovství světa hájit českou branku na světovém šampionátu do 18 let.

Dukla tak i popáté v sezoně porazila Motor o jeden gól a z úvodních tří zápasů baráže má sedm bodů. Karlovy Vary a České Budějovice mají shodně čtyři body, čtvrté a zatím poslední jsou tříbodové Pardubice. Již v úterý 4. dubna pokračuje prolínací soutěž dalším kolem. Jihlava cestuje na led Motoru a pardubické Dynamo doma přivítá Energii.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): V první třetině jsme byli lepší a měli jsme v ní více šanci. Karta se ve druhé třetině obrátila a domácí nás dostali pod tlak. Nicméně musím konstatovat, že se hrál hokej nahoru – dolu s výbornými gólmany, ve kterém rozhodly samostatné nájezdy.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Já to musím potvrdit. Naše první třetina nebyla ideální a soupeř v ní měl hodně příležitostí. Ve druhé části se hra srovnala a potom jsme dostali takový gól, za kterým si soupeř sice šel, ale přihrávka se tam odrazila zpoza branky od naší brusle před bránu a soupeř skóroval. Musím říct, že kluci prokázali nezměrnou vůli po vyrovnání. V prodloužení paradoxně nebylo ani jedno přerušení, takže jsme nemohli jít do hry tři na tři. Odehrálo se to a v penaltách jsme byli šťastnější, to už byla loterie. Jsme spokojení, ale musím to říci znova – výsledek nepřeceňujeme ani nepodceňujeme.