4:6
(1:1, 1:3, 2:2)

Tři slepené góly rozhodly o výhře Sarezy

13.09.2006 / Dušan Majer

V úvodním zápase sezóny přivítala Dukla na svém ledě Sarezu Ostrava. Vstup do utkání se jí povedl výborně, když symbolicky otevřel střeleckou sezónu nejlepší kanonýr Dukly z posledních let Oldřich Bakus. Sareza do konce první části hry vyrovnala a v úvodu prostřední dvacetiminutovky přidala další tři branky. Jiskřičku naděje vykřesal v závěru druhé části hry Lukáč. Poslední dějství bylo jako na houpačce, nejprve se trefila Sareza, poté se domácí přiblížili po brankách Vaškoviče a Bakuse. Tři body pro hosty pečetil střelou do prázdné branky Sochorek.

Na web přidáno 10 fotografií od Dušana Vrbeckého.

13.09.2006 17:30, 1. liga ČR - 1. kolo

Suchan (25. Řehoř) - Šmarda, Chvátal, Duben, Lukáč, Dobrovolný, Kuchyňa, Lukačovič - Čachotský, Bakus, Rytnauer - Říha, Kaňkovský, Fiedler - Hanzal, Dušátko, Horský - Lazorišák, Vaškovič, Polák
4

Sareza Ostrava

Štěpánek - Rimmel, Tesařík, Holík, Mocek J., Brincko, Ovšák, Mocek D., Vnenk - Šebesta, Sochorek, Baranyk - Gelačák, Badžo, Valušiak - Boháč, Holuša, Bokroš - Klimek, Janečka, Glas
6
Branky a nahrávky: 10. Bakus (Kaňkovský), 39. Lukáč (Fiedler, Bakus), 48. Vaškovič (Dušátko), 56. Bakus (Kaňkovský, Chvátal) - 20. Šebesta (Baranyk, Sochorek), 24. Holuša (Bokroš), 24. Klimek (Glas, Mocek D.), 25. Baranyk (Šebesta, Sochorek), 45. Ovšák (Bokroš, Boháč), 60. Sochorek (Rimmel). Rozhodčí: Jeřábek - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 12:13, navíc Horský (JIH) 10 min. OT, Říha (JIH) 10 min. OT. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1058. Střely na branku: 39:40. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5, 4:5, 4:6.

První šanci si vytvořila Jihlava zásluhou Chvátalovy střely od modré, kterou ovšem Štěpánek skryl v lapačce. Sareza kontrovala Gelačákovým pokusem z mezikruží, ovšem Jaroslav Suchan byl pozorný. Po těchto dvou šancích celý stadion doslova zamrzl. V čase 2:06 se hra odehrávala v obranném pásmu Dukly když tu náhle rozhodčí přerušil hru kvůli Jiřímu Dobrovolnému, který po střetu, který snad nikdo na stadionu neviděl, zůstal bezvládně ležet před jihlavskou střídačkou. Úsilím všech přítomných byl jihlavský hokejista přiveden zpět k vědomí a vydal se na cestu na vyšetření do nemocnice. Po tomto přerušení nejprve Klímek protáhl Suchana po zaváhání obrany, ale pak Jihlava dlouho obléhala ostravskou tvrz. Nejprve Bakusův útok hostům pořádně zamotal hlavy, pak Lukačovič pálil nad, následně si Fiedler dal puk moc daleko od hokejky a nestihl k němu dojet dříve než Štěpánek, netrvalo dlouho a Říha tváří v tvář soupeřovu brankáři selhal. Gól doslova visel ve vzduchu. Jako správný kapitán pro něj natáhl ruku Oldřich Bakus. Využil totiž nahrávky od Kaňkovského, projel útočné pásmo, zkusil svou oblíbenou kličku a zavěsil mezi Štěpánkovy betony - 1:0. Nikdo na stadionu v tu chvíli nečekal, že je to dnes naposledy, kdy je Dukla ve vedení. Domácí totiž stále pokračovali v ostřelování branky. Říhova střela se dokonce odrazila od spojnice tyček! Na straně soupeře v této chvíli stála za zmínku jen Boháčova prudká střela, do které ovšem Duben obětavě spadl. Zato na druhé stran bylo šancí více. Šmarda si nejprve najel mezi kruhy, ale trefil Štěpánka pouze do hrudníku. Stejný hráč střílel o pár minut později znovu, tentokrát ji však tečoval Rytnauer, bohužel nad. Tento sražený puk se okamžitě vrátil na zadní tyč, kde čekal volný Bakus, ale gól z toho nakonec nebyl. Poslední dvě minuty však patřily Sareze. Klímek nejprve zkoušel zmást Suchana pohybem ramen aby vzápětí vystřelil do horního růžku. Domácí brankář však tento záměr vystihl a střelu vyrazil ramenem. Na Šebestovu ránu v signalizovaném vyloučení však už byl krátký. Ostravský kapitán si najel mezi kruhy a nekompromisně zakončil – 1:1.

Vstup do druhé třetiny předčil všechny noční můry, které se kdy jihlavským fanouškům zdály. Ostravská Sareza v rozpětí 72 vteřin třikrát inkasovala. Nejprve využil přesilovku Michal Holuša, když prostřelil jak ležícího Suchana tak i klubko hráčů, které se v brankovišti vytvořilo – 1:2. Třetí gól přidal rychlým švihem po 12 vteřinách Lukáš Klímek – 1:3. Čtvrtý hřebíček do jihlavské rakve zatloukl Milan Baranyk, který ještě vloni vypomáhal právě Dukle – 1:4. Tento útočný uragán donutil domácího trenéra Chalupu k nutnosti vzít si oddechový čas. Během něj si prohodili místa oba brankáři a místo v kleci zaujal Milan Řehoř. Jihlavě se nedala upřít snaha na zlepšení nelichotivého výsledku, jenže Lukáčova střela od modré Štěpánka nepřekvapila a ani kolotoč, který před jeho brankou rozpoutal útok kolem Bakuse, ke gólu nevedl. Jihlavský kapitán se přesto nevzdal a stále vyrážel dobývat ostravskou svatyni. Jenže jeho klička po sólu ho rozhodila natolik, že puk poslal mimo bránu. Ostravský brankář se poměrně zapotil při jedovaté střele Čachotského, kterou vyrazil jen s problémy. Po této sérii nevydařených pokusů se začali znovu osmělovat hosté. Ale na Řehořovi si postupně vylámali zuby Vnenk, Mocek, Badžo, Boháč, Ovšák a Holuša. Třetina se již chýlila ke konci, když na modré napřáhl Jozef Lukáč a jeho střela se zastavila až v síti. Nová jihlavská posila balado svého pokusu takovou sílu, že až skončila na břiše – 2:4. V posledních vteřinách se ještě Baranyk s Rimmelem snažili vrátit hostům třígólové vedení, ale Řehoř jim to nedovolil.

Do třetího dějství vstoupila aktivněji Sareza. Mockovu střelu nejprve Řehoř vykopl, pak si poradil i s Gelačákovým sólem. Do třetice se však již hosté nemýlili. Bokroš nahrál , který využil pomalého přesunu Řehoře druhé tyčce a zapíchl mu ukázkový teploměr – 2:5. Dukla ovšem nesložila zbraně a díky kurióznímu gólu Lubomíra Vaškoviče byla znovu ve hře. Jihlavský útočník se rozhodl pro sólo, ale byl tísněn, tak alespoň na modré čáře vystřelil co nejprudčeji. Štěpánka tato střela evidentně překvapila a na puk si sáhl až když ho vytahoval ze síťky – 3:5. V dalších minutách to byli domácí, kdo diktoval průběh utkání. Fiedlerovi sice nevyšel trik, který hráči počítačové hry NHL nazývají onetimer, ale Lukačovič svou střelou o modré puk do sítě přeci jen dostal, pro domácí bohužel současně s hvizdem hlavního rozhodčího, signalizujícím postavení útočícího hráče v brankovišti. Domácí ale projevili svou buldočí povahu a nevzdali se. Říha nejprve zkusil kličku do bekhendu, tu si však Štěpánek pohlídal. V padesáté šesté minutě přišla chvíle pro domácího kapitána. Oldřich Bakus se vydal na sólo, které zakončil opět kličkou a střelou mezi betony. Rázem byla z již prohraného zápasu znovu otevřená partie – 4:5. Jihlava mohla dokonce i vyrovnat,ale lajna kolem Petra Kaňkovského i přes velké množství šancí gól neslavila. Soupeř mohl o svém definitivním vítězství rozhodnout v devatenácté minutě, kdy se na Řehoře řítili tři ostravští útočníci. Badžo však ještě chtěl z nulového úhlu vrátit puk před branku. Toho však využil pozorný Řehoř, který puk zachytil.Impulsem pro jeho odolání bylo vyloučení Davida Mocka. Jihlava hrála přesilovku 6 proti 4, ale Říha ji svým faulem ukončil. Tři vteřiny před koncem tak domácí obraně ujel Dalibor Sochorek, který upravil na konečných 4:6.

Petr Fabián (Sareza Ostrava): „Každé první ligové utkání je specifické, každý trenér čeká, jak se jeho tým předvede, čeká co do něj dostal za celou přípravu. Sám jsem byl překvapen z toho, co naši kluci předvedli. I přes první třetinu, která nám nevyšla. Myslím, že jsme dali rychlé góly, které nakonec ovlivnily zápas. Toto nařízení má své plusy minusy. Známe situaci kdy se jede jeden na jednoho. Hráč přehraje soupeře a háčkem se pak dostane zpátky ze hry, to kvituji a jsem rád, že to tady je. Ale je o ničem aby se z toho stal, jak říká Milan (Chalupa pozn. red.) basketbal. Potom nemusíme hráče hnát do posiloven, stačí z nich udělat běžce, protože když hráč nemá jak zúročit svou sílu, tak jsou tyto tréninkové metody zbytečné. Hokej byla odjakživa tvrdá hra. Když vidíte situaci jeden na jednoho když si dají ramenem, jeden odletí a druhý zůstane stát a jde na dvě minuty na trestnou, to musí ti lidé, kteří o tom rozhodují nějak srovnat.“

Milan Chalupa (Jihlava): „Musím Ostravě pogratulovat k vítězství. My jsme vypadali trochu těžkopádně, ale myslím, že to bylo spíše nervozitou. Každý od nás totiž čekal, že Ostravu porazíme, tím jsme to měli horší. Jak kolega řekl, tak rozhodly ty rychlé góly ve druhé třetině. Viděli jste že se píská všechno, ale nám se nedařily přesilovky. Naštěstí jsme dali dva rychlé góly, takže jsme byli zpět ve hře. Z týmu jsme chtěli vymáčknout všechno, proto jsme i míchali sestavou abychom to oživili. Nakonec nám k tomu tak moc nescházelo, ale soupeř byl lepší. Hra Jiřího Dobrovolného je pro nás důležitá, u nás to je druhý, třetí obránce. Je to jeden z těch zkušenějších a určitě nám citelně chyběl. Vyjádření o jeho zdravotním stavu očekáváme zítra, ale mluví se o otřesu mozku. My hráče nabádáme aby méně faulovali. Když jsem byli na turné ve Švýcarsku tak jsme byli vlastně během prvních tří střídání třikrát vyloučeni, z čehož jsme dostali tři góly, na což jsme nebyli připraveni a velice nás to překvapilo. To byl ten trend pískání, který se teď prosazuje i u nás. Jestli budou v tomhle trendu pokračovat, tak bude hokej směřovat k bezkontaktním hrám jako je basketbal. Oni nedovolí ani hru tělem, což není dobré. Uznávám, že hákování, nedovolené bránění by se měly pískat, ale hra tělem, tedy to co dělá hokej hokejem by měli pouštět.“