1:5
(1:3, 0:0, 0:2)

Jihlavu pokořila Kometa Brno

10.01.2007 / Dušan Majer

Do utkání se povedl raketový start hostům, když se hned v úvodu trefil Sojčík. Domácí se však nevzdali a okamžitě po gólu Petra Kaňkovského srovnali krok. Jenže Brno mělo větší chuť po vítězství a po gólech R. Hrušky a Moskala do konce první třetiny odskočilo na dvoubrankové vedení. Ve druhém dějství kralovali brankáři nad střelci, a tak se skóre nezměnilo. Dukla do poslední dvacetiminutovky vlétla s chutí po vyrovnání, jenže všechny jejich šance zůstali neproměněny a tak přišel trest, když se přesně trefil R. Hruška. Poslední hřebíček do jihlavské rakve zabil v závěru utkání Staněk, a tak si Brno zaslouženě odváží z Jihlavy plný bodový zisk.

Utkání si můžete připomenout na 10 fotografiích od Dušana Vrbeckého.

10.01.2007 17:30, 1. liga ČR - 35. kolo

Řehoř - Míka, Klíma, Pekárek, Lazorišák, Šmarda, Čintala, Lukáč - Rytnauer, Bakus, Čachotský - Řípa, Kaňkovský, Fiedler - Vaškovič, Dušátko, Vlk - Havel
1

Maláč (Kubeš) - Martínek, Vyhlídal, Mikel, Lhotský, Malena, Špelda, Karlíček - Barus, Hruška R., Černý - Sojčík, Moskal, Appel - Staněk, Hruška J., Hodek - Šúrek, Zábranský, Obdržálek
5
Branky a nahrávky: 4. Kaňkovský - 2. Sojčík (Appel), 8. Hruška R. (Lhotský, Černý), 19. Moskal (Sojčík, Appel), 50. Hruška R. (Černý, Barus), 57. Staněk (Hodek). Rozhodčí: Kočí - Prchal R., Prchal T. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2221. Střely na branku: 29:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5.

Dobrou atmosféru zápasu zchladil už po 68 vteřinách hry Peter Sojčík, který se zmocnil puku a nikým neatakován najel až před Řehoře, kterého překonal - 0:1. Netrvalo dlouho a na tváře domácích fanoušků se vrátil úsměv. Petr Kaňkovský využil veliké hrubky v rozehrávce modrobílých a v klidu si najel až před branku, kde střelou pod víko nedal Maláčovi ani tu nejmenší šanci - 1:1. Brno však bylo aktivnější a jejich útoky dělaly domácím potíže. „Jakmile jsme dostali puk tak hned u nás byl Brňák. Opravdu dobře bruslili,“přiznává jihlavský útočník Jonáš Fiedler. Brněnští hokejisté se příliš do útoku nehrnuli. „Hráli ze zajištěné obrany. Vůbec neforčekovali, jen čekali na to, co my vymyslíme,“ přitakává Fiedler. Ale když už se ostali do útoku znamenalo to poplach. Jako třeba při Hodkově střele, kterou Řehoř vykopl betonem, nebo při Hruškově pokusu, který jihlavský brankář zlikvidoval včasným sklapnutím betonů. Radim Hruška se však nakonec gólu dočkal. Stačilo jen tečovat Lhotským skrz chumel nahozený puk mezi Řehořovy betony a na ukazateli skóre již svítilo 1:2. Jihlava se snažila odpovědět, ale Čachotský tečoval puk mimo tři Maláčovy tyče. Na druhé straně se o slovo přihlásil Michal Černý, který se dostal po vypíchnutí puku sám před Řehoře, ten však jeho střelu zlikvidoval pohotovou lapačkou. Šanci na vyrovnání spálil i Tomáš Čachotský, který pohořel na Maláčových betonech. Brno se však nakonec třetího gólu dočkalo, ale byl poněkud kuriózní. Peter Sojčík pálil jen do břevna, ale puk se odrazil skoro na brankovou čáru, odkud jej bez problémů do sítě doklepl Patrik Moskal – 1:3 „První třetinu jsme začali špatně, hráli jsme trochu s respektem,“ hodnotí Jozef Lukáč.

Druhá třetina se nesla v duchu boje o střední pásmo. Šance se vyskytovaly na obou stranách jen sporadicky. Za všechny jmenujme na straně hostí Mikelovu akci, kdy Řehoř ležel, ale brněnský obránce se k dorážce již nedostal, či Barusovu bombu, proti které si Řehoř zkušeně vyjel. Na jeho betonu skončila i Špeldova jedovka od modré. Ve vlastním oslabení pak zkoušel štěstí bekhendem, ale trefil jen Řehořův plastrón. Na straně Jihlavy stojí za zmínku nejvíce Bakusova akce, kdy jihlavský kapitán prokličkoval útočné pásmo a pak bekhendem trefil Maláčův reflexivně vysunutý beton. Michal černý pak ve vlastním oslabení pálil z krátkého sóla, ale Řehoř byl pozorný. Ve stejné oslabení se o infarkt domácích fanoušků ještě pokusil Alexandr Lhotský, který po úniku tři na jednoho vybídl Řehoře k ukázkovému semaforu. Poslední šanci druhé třetiny si připsal Petr Vlk, který nepochopitelně přizvedl puk až do ochranné sítě.

Třetí část sice začala jihlavským náporem, kdy své štěstí postupně zkoušeli Čachotský z otočky, Bakus, který se prokličkoval před Maláče, ale trefil jen beton nebo Fiedler, jehož stahovačka však byla zblokovaná. Na druhé straně sice Michal Černý netrefil odkrytou klec, ale následný závar gólem zaváněl. Jihlavský Marian Havel zkusil Maláče překvapit golfovým úderem, ale puk mířil mimo. V jihlavském obranném pásmu to ale vřelo, což dokládá i akce Aleše Staňka, který netrefil puk před odkrytou brankou. Fiedlerova šance na druhé straně hřiště byla jen labutí písní žlutočervených hráčů. Na 1:4 zvyšoval Radim Hruška Povedenou střelou z mezikruží. Brno stále aktivně dobývalo Jihlavskou branku, ale Hodkovu dorážku znemožnil Řehoř včasným zalehnutím puku. Proti nádherné střele Aleše Staňka však nehol udělat vůbec nic. Jeho projektil zapadl přesně do rohu zadní šibenice - 1:5. „Výsledek 1:5 neodpovídá průběhu zápasu,“ vysvětluje Lukáč. „Ve třetí třetině jsme to už vlastně jen dohrávali,“ dodává.

Rostislav Čada (Brno): „Přijeli jsme sem s úkolem eliminovat první řadu domácích, hlavně v první třetině, což se nám podařilo. Dobrou taktickou hrou ve středním pásmu jsme domácí nepustili do většího tlaku a ty příležitosti které vznikly, jsme dokázali včasnými obrannými zákroky eliminovat. Dařily se nám přesilovky, ve kterých jsme dali dva góly, to byly asi důvody našeho vítězství.“

Petr Vlk (Jihlava): „Musím hostům pogratulovat k vítězství, ale velkou měrou jsme jim k tomu sami pomohli. V podstatě na první dva góly jsme jim sami nabídli. Vlastně i ten třetí, kde byla nedůslednost a nestihli jsme puk včas odpálit. Brno hrálo dobře ve středním pásmu a my jsme dneska nenašli sílu dostat se do zápasu.“