5:2
(5:0, 0:1, 0:1)

Jihlavská popravčí četa setnula Kometu již v první třetině

25.11.2006 / Dušan Majer

Před sobotním polednem se jihlavští junioři na HZS postavili proti momentálně poslednímu celku extraligy - Kometě Brno. Od prvních chvil bylo vidět, že domácí nic nepodcení a po první části svítilo skóre 5:0 a zdálo se, že mladíci Brnu vrátí výprask A-týmu. Jihlava však v dalších 40 minutách v utkání povolila a soupeř vsítil dva góly. I přesto se však domácí mohli tradovat z vítězství 5:2. U téměř všech gólů byl na ledě Marek Tkáč, který v utkání zaznamenal 4 kanadské body za dvě nahrávky a dva góly.
25.11.2006 11:00, Extraliga juniorů - 24. kolo

Novotný - Hobza, Pekárek, Čintala, Kaláb, Novák, Zelený, Kružík - Vlk, Tkáč, Dolana - Navrátil, Komůrka, Burian - Man, Oertel, Dzurik
5

Švaříček (4. Zrza) - Bakos, Sokolovský, Vejvar, Fišera, Václavovič, Ekl - Zábranský, Vincour, Dej - Staša, Kočan, Petružálek - Stehlík, Zima, Němec
2
Branky a nahrávky: 2. Hobza (Tkáč, Dolana), 4. Tkáč (Vlk), 9. Dolana (Tkáč), 14. Tkáč (Vlk), 17. Navrátil (Burian, Komůrka). Rozhodčí: Chlan - Jelec, Ježek. Vyloučení: 10:7 navíc Stehlík (KOM) - 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 102. Střely na branku: 35:22. Průběh utkání: 5:0, 5:2.

Jako divoká voda! Tak vtrhli do utkání s Kometou jihlavští junioři. „Byli jsme na ně nehecovaní, protože měli hodně nových hráčů a i výsledky. Tak jsme na ně naběhli a to se vyplatilo,“ tvrdí Marek Tkáč. „Hlavně jsme na ně vletěli a to asi nečekali. Pak jsme jim dali pět gólů a mysleli jsme si, že v dalších třetinách to půjde samo a dáme jim desítku,takže jsme nehráli to, co jsme měli. Spíše jsme kombinovali na úkor střelby,“ souhlasí brankář Novotný. Již z první vážnější akce byl gól. Nahození od modré z hole Tomáše Hobzy skončilo k překvapení všech za zády brankáře Švaříčka - 1:0. „Přiťukl jsem to Dolimu (Roman Dolana), na modrou, ten to nahodil, odrazilo se to k mantinelu, tak jsem to zpracoval a zkusil ještě jednou a vyšlo to,“ raduje se dnes velmi úspěšný hráč. Tlak však pokračoval a gólem skončila i druhá akce. Marek Tkáč si zkušeně položil brankáře a pak z velkého úhlu zakončoval střelou na zadní tyč - 2:0. „Hodili jsme si to s Vlčákem (Petr Vlk – pozn. red.), on to zatáhl za branku, uvolnil se, dal mi to před branku. „Napoprvé mi to nevyšlo, ale napodruhé jsem to zkusil bekhendem,“ prozrazuje úspěšný střelec. Dva góly ze dvou střel za téměř čtyři minuty, to bylo na Švaříčka mnoho a rád přenechal místo v bráně svému náhradníkovi – Tomáši Zrzovi. Za pár vteřin ho již mohl „načít“ jihlavský Vlk, ovšem jeho hbité sólo nebylo zakončeno gólem, protože v poslední chvíli mu puk ujel od hole. V sedmé minutě se do stejné akce dostal Roman Dolana, ale jeho projektil mířil nad. O minutu později však již mladý jihlavský forvard mířil přesněji. Při přesilovce pět na tři skvěle dorazil Tkáčovu odraženou střelu - 3:0. „Vybruslil jsem mezi kruhy, střílel jsem do spojnice, ale on to vyrazil, ale naštěstí to tam někdo dorazil,“ povídá Tkáč. Čtvrtý gól mohl přidat Navrátil, ovšem pálil nad. Všimli jste si, že zatím nebyla zmínka o šancích Komety? Protože doposud žádné nebyly! Až v jedenácté minutě vypálil na Novotného z mezikruží Petružálek, jihlavský brankář si však se střelou poradil efektním semaforem. Zakrátko jeho pozornost vyzkoušel i Vejvar, který pálil hned z buly. O závar se pak postarala i lajna kolem Ondřej Stehlíka. Jihlava se však nenechala rozhodit a trpělivě čekala na svou šanci. Ta skutečně přišla a to ve 14. minutě a dokonce ve vlastním oslabení. Petr Vlk poslal lahůdkovou nahrávkuMarku Tkáčovia ten se od vlastní modré prokličkoval až před Zrzu a své sólo zakončil střelou mezi betony - 4:0. „To se nějak zamotalo u mantinelu, šlápl jsem na to a střelil jsem mu to mezi betony,“ sděluje slovenský útočník. Jedinou odpovědí Komety byla střela Zábranského, která však mířila do ramene jihlavského gólmana. V sedmnácté minutě Jihlava podtrhla svůj střelecký účet na 5:0, když Burian nahrál zpoza brány volnému Petru Navrátilovi, který se zakončením nespěchal a puk poslal s razancí mezi Zrzovu vyrážečku a beton. Domácí se ještě snažili přidat další góly, ale už hráli spíše pro diváky, což dokládá střídání první lajny v osmnácté minutě. Jihlavští hráči si nahrávali zpětnými nahrávkami, kličkovali, když mohli střílet, prostě se snažili pobavit a zaujmout fanoušky. Brno však také nezahálelo a i za rozhodnutého stavu se pouštělo do útoků. Jenže pokus Fejfara od modré mířil vedle a střelu Stašy Novotný i když s problémy nakonec zkrotil. „Brno bylo poslední a chtělo se na nás dotáhnout. Rozhodla první třetina. Potom už jsme se nechtěli moc tlačit do útoku,“ vidí příčinu Marek Tkáč.

Druhá třetina začala nečekaným sletem akcí Komety. Ve svých akcích se postupně vystřídali Zábranský, který netrefil odkrytou branku, Fišera se svou střelou od modré, Sokolovský, jehož střela přinesla hodně vzruchu, neboť nikdo netušil, kde je puk, znovu Zábranský, který Novotného donutil k semaforu a na závěr neuspěl ani Němec, který tečoval střelu Ekla. Jihlava se nenechala zahanbit a i ona se vrhla do útoku. Man nejprve střílel do Zrzovy lapačky a Tkáč střílel z otočky, pak Čintala trefil od modré jen brankářův beton a na závěr pohořel Čintala, který z voleje mířil mezi betony, ale nakonec trefil jeden z nich a Navrátil, jehož obstřelení obránce skončilo na Zrzově plastrónu. Třetina se již chýlila ke konci, ale skóre se ještě stačilo změnit. Martin Zábranský využil toho, že ho nikdo neatakuje a snadno dorazil střelu Sokolovského - 5:1. „Koumes (Jakub Komůrka) tam prohrál buly, jejich obránce vystřelil a ten centr to dorážel. Asi jsem to měl vyrazit více do kouta,“ lituje Novotný.

Jak byly první dvě třetiny bohaté na akce, tak ta třetí příliš hokejové krásy a akcí nepobrala. Za zmínku jich stojí jen pár. Mezi nimi se neztratí nadějný pokus Komůrky, který ale mířil nad, a dvě akce Petera Čintaly. Při první pálil z úhlu jen do Zrzovy lapačky a při druhé letěla jeho bomba nad. I na straně hostí si jeden hráč vypracoval dvě velké šance v rychlém sledu za sebou. Kapitán Martin Zábranský nejprve trefil Novotného plastrón a pak netrefil odkrytou branku. Zdálo se, že se třetina již dohraje, ale Roman Staša využil skrumáže a propálil vše i Novotného mezi betony - 5:2. „Dostal to bek na modrý, vystřelil do chumlu. Díval jsem se kolem nich, ale prošlo mi to mezi betony,protože jsem to neviděl. Byl to hloupý gól,“ smutní brankář. Zbytek třetiny se nesl v duchu soubojů o střední pásmo, a dohrávání již jasného zápasu. „Byl to pro nás dobrý zápas. Bohužel jsme ale poslední dvě třetiny trochu povolili,ale body jsou doma a to je důležité,“ ví brankář Novotný.

„Máme motivaci, porazili jsme Brno, zase jsme od nich odskočili, budeme se snažit vyhrát každý zápas,“ tvrdí sebevědomě Tkáč. „Musíme udělat tři body v Havířově abychom se od nich oddálili a udělali třeba i tu šestku,“ dodává Novotný.

Jaroslav Beck (Brno): „Je trochu vidět, že jsme poslední, děláme s tím co se dá, ale pořád něco doháníme. Buďto nám uteče začátek, nebo nezvládneme konec. Zatím to nevzdáváme a chceme hrát co nejlepší zápasy. Po prvním gólu, velmi levném gólu, jsme přestali hrát a bruslit. Tyto situace nás sráží. Navíc je to tím, že jsme dole. Kdybychom hráli nahoře, tak si to nepřipustíme a hrajeme dál.“

Petr Vlk (Jihlava): „Jsem spokojen s body a nástupem do utkání. Hra byla z naší strany velmi dobrá. Za stavu 5:0 už ta koncentrace trochu klesne, takže tam byly momenty, kdy se soupeř dostal na koně, ale jinak jsme měli utkání pod kontrolou. Těžký byl i zápasy v Brně, dneska rozhodl nástup, kdybychom nedali těch pět gólů, mohlo se to vyvíjet jinak.“