4:1
(0:0, 1:1, 3:0)

Druhé domácí vítězství. Jihlava ve třetí třetině zlomila nerozhodný stav a získává v sérii druhou výhru

14.03.2017 / Tomáš Lysý

Stejně jako úvodní semifinálové měření sil, ani první dvacetiminutovka druhého duelu branku nepřinesla. Aktivnější byli pro změnu domácí, leč své šance neproměnili. První gól zápasu dal v pětadvacáté minutě Josef Skořepa, tím ale paralela s předešlým kláním skončila. Kladenští sice nevyužili téměř minutovou přesilovku pět na tři, ale po návratu prvního vyloučeného hráče srovnali. Šťastně, domácí si ze vzduchu srazili puk do branky. Před přestávkou nevyužila ani Dukla podobně dlouhou dvojnásobnou početní výhodu, ovšem na začátku třetí části už ano. Naprosto přesně do šibenice vypálil po Jerglově akci Jiří Říha a naprosto přesná souhra byla k vidění i čtyři minuty před koncem, kdy Filip Seman po Čachotského výzvě nemohl minout prázdnou klec. Deset vteřin před koncem navíc využil hrubku gólmana hostí Tomáš Jiránek a upravil na konečných 4:1. Série se tak stěhuje do Kladna za vedení Dukly v sérii 2:0!
14.03.2017 17:30, WSM Liga - 0. kolo

Svoboda – Kajínek, Říha, Dundáček, Bilčík, Šidlík, Kaláb, Půža – Diviš, Skořepa, Jiránek – Jergl, Hubáček, Důras – Zeman, Seman, Čachotský – Danišovský, Anděl, Březina
4

Rytíři Kladno

Hanuljak – Hořava, Drtina, Růžička, Repe, Ptáček, Ulrych – Tůma, Burger, Kloz – Jánský, Přikryl, Strnad – Ton, Machač, Tenkrát – Gratton, Cetkovský, Pekr – Kubík
1
Branky a nahrávky: 25. Skořepa (Březina), 41. Říha (Jergl), 56. Seman (Čachotský), 60. Jiránek (Diviš, Skořepa) – 37. Machač. Rozhodčí: Přikryl, Kika – Reich, Měkýš. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4116. Střely na branku: 29:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

Scházelo deset vteřin do konce druhé minuty, když jihlavští hokejisté poprvé zahrozili. Čachotský se prokličkoval až před Hanuljaka, nicméně kladenský gólman, který tentokrát dostal příležitost před Cikánkem, udržel puk před čárou a uspěl i proti dorážce Zemana. Hned poté se provinil Strnad a šel za katr, ovšem jediná přesilová hra první třetiny - v jihlavském podání – žádný gólový moment nepřinesla. Nebezpečná byla až rána Kajínka od modré v plném počtu, která se otřela od lapačky brankáře hostí a zamířila vedle levé tyče. Dukla měla více ze hry. Před polovinou třetiny našel Anděl mezi kruhy volného Březinu, proti jehož ráně z první sklaply Hanuljakovy betony a nápřah Skořepy prakticky z totožného místa šel těsně vedle pravé strany klece.

Hosté výrazněji zahrozili kolem čtrnácté minuty. Burgerův pokus bekhendem na branku neprošel, naopak při střele Hořavy od modré Svoboda přes val hráčů neviděl vůbec nic, přesto vyrazil puk před sebe ke spoluhráčům. Poté čerstvě dvaadvacetiletý jihlavský gólman ukázal, že mu nedělá rychle zakročit lapačkou, do které schoval pohotovou Machačovu střelu z kruhů. Velkou šanci měl na druhé straně Seman, který se po domácím obléhání hostující svatyně dostal zblízka k zakončení. Hanuljak špičkou betonu vytěsnil puk opravdu jen pár centimetrů vedle své svatyně. Také Kladno se na nějaký čas usadilo v útočném pásmu, avšak bez vážnější šance. Když v závěru třetiny zakončil Čachotský individuální akci také vedle pravé tyče, stav zůstal nezměněn.

Po padesáti vteřinách hry druhé třetiny přišla i kladenská přesilovka, ovšem také bez vážnějšího ohrožení jihlavské klece. Po Ptáčkově střele si Jihlavští počínali v předbrankovém závaru dobře. Na konci čtyřiadvacáté minuty byl Tenkrát krok od toho, aby zasunul u levé tyče puk do branky. Domácí jej ale zblokovali a po zakázaném uvolnění šli do vedení. Březina po pravé straně zatáhl puk, předložil jej Josefu Skořepovi a prvoligový kanonýr vsítil zblízka svůj první gól v letošním play-off. Nedlouho poté mohl zvýšit Anděl, který si před brankou stáhl přihrávku Jiránka a ještě zakončil, ovšem beton Hanuljaka zamezil jeho radosti. Jako rozený ostřelovač se ukázal kladenský zadák Ulrych. Jeho dva dělové nápřahy od modré zlikvidoval Svoboda. Nejprve puk vyrazil, na to jej zastavil mezi nohami. Přesně v polovině zápasu ztratili domácí při přesilovce puk, čehož mohl využit Kubík. Upaloval sám na jihlavskou klec, jenže bekhendovým zakončením orazítkoval jen levou tyčku.

Pět minut před koncem druhého dějství hráli hosté 99 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, před kterou si vzali oddechový čas. Kloz ve dvou šancích selhal, nejprve si sjel k pravé tyči, kde neusměrnil do sítě dobrou přihrávku Burgera, poté jeho švih z pravé stany schoval gólman Dukly do lapačky. Vyrovnání Rytířů přišlo krátce po návratu prvního vyloučeného jihlavského hráče na led. Rána z hokejky Patrika Machače se odrazila od zadního mantinelu před branku, ve vzduchu se otřela o záda jednoho z domácích a puk doskotačil za čáru - 1:1. Také Jihlavě se naskýtala možnost dlouhé přesilovky pět na tři, trvající pětadevadesát sekund. Hubáček našel u pravé tyče volného Zemana, jenž nestihl vypálit z první. Zkusil to hned vzápětí a puk od kladenské hole zapadl vzduchem do horní síťky. Po Kajínkově tečované ráně od modré skončil puk za brankou, kde fauloval Růžička a to se nakonec ukázalo jako rozhodující.

Jihlavští totiž měli rázem k dobru přes dvacet vteřin další dvojnásobné početní výhody a po čtrnácti sekundách třetího dějství šli znovu do vedení. Jergl zavezl puk po levé straně, dal ho na modrou pro obránce Jiřího Říhu a kanonýr Dukly zavěsil do šibenice. Domácím narostla křídla a Hanuljak musel tasit hned tři dobré zákroky během minuty a půl. V poloze vleže jej nepřehodil Seman, poté u pravé tyče zachytil Zemanovu dorážku zblízka a poradil si i s pokusem Danišovského z kruhů z první.

Jako zdatný ostřelovač domácí klece se ukázal obránce Drtina. Nejprve mířil nad ledem k tyči, kde byl beton Svobody, a poté při přesilovce dalším nápřahem o pár čísel minul levou část svatyně. Neujal se ani Pekrův švih z levého kruhu, opět se tak zaskvěla lapačka maskovaného muže v červenožlutém. Rozhodnutí přišlo v závěrečných pěti minutách. Hanuljak jestě výtečně vyrazil bombu Důrase z mezikruží, ovšem při další akci už neměl nárok. Čachotský vypálil ze stejného místa, dojel si gólmanem vyražený puk, předal ho kolmicí před branku a Filip Seman nemohl minout volnou klec. Hosté se už ani nedostali k závěrečnému náporu, naopak ještě inkasovali. Kladenský brankář si vyjel na pravý kruh pro puk, avšak jej nezastavil. Černé pryže se chopil Diviš, obkroužil klec, předal puk Tomáši Jiránkovi a ten uzavřel stav deset vteřin před koncem na 4:1.

Dukla tak zvládla oba dva domácí zápasy a vede v sérii 2:0. Třetí a čtvrtý díl napíše semifinálová bitva v pátek 17. března a v sobotu 18. března vždy od 18 hodin na kladenském ČEZ stadionu.

Pavel Patera (Rytíři Kladno): Když jsem byli v utkání na koni, tak rozhodlo naše zbytečné vyloučení do třech. Tahali jsme za delší konec, ale udělali jsme hloupý faul a Jihlava ho využila. Pokud se tohle stane, tak je vítězství Dukly zasloužené. Pak už jsme tahali za kratší konec. Jihlava zaslouženě vede 2:0 na zápasy. Obě utkání byla hodně podobná. Ve druhé třetině jsme podali asi nejlepší výkon v celé sezony, ale budu se znovu opakovat. Mrzí nás, jak k porážce došlo a musíme si vyvodit důsledky, aby se to neopakovalo. Za tohoto stavu v sérii je pro nás strašně důležitý třetí zápas, kdy se potřebujeme dostat Jihlavě a Petrovi trošku pod kůži. Zdramatizovat sérii a dostat se do hry.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Utkání bylo hodně podobné tomu prvnímu. Z naší strany tam bylo malinko více určitých hokejových věcí. Když byl soupeř v našem obranném pásmu, tak ukazoval svojí sílu. Kladno srovnalo využitou přesilovkou, přestože trošku se štěstím - od mantinelu se puk odrazil do předbrankového prostoru. Potom to trošku byla "trma-vrma" na obě strany. Hodně důležitá byla naše přesilovka pět na tři na začátku třetí třetiny a gól. Soupeř pak musel hru trošku otevřít a to nám nahrávalo. Když zhodnotím oba zápasy, tak nemůžeme být jinak než spokojení. Ale jen s touto části, protože je toho před námi ještě hodně. Dneska to končí a začíná to zase v pátek.