2:1sn
(1:0, 0:1, 0:0)

Dukla bere v baráži první body. Úvodní domácí zápas vyhrála na nájezdy

01.04.2016 / Tomáš Lysý

První třetina začala pro Duklu skutečně snově. Po sedmašedesáti vteřinách napřáhl na pravém kruhu Richard Diviš a propálil gólmana. Několik dalších šancí, zejména na straně hostí, zůstalo nevyužito a na další gól se tak čekalo až do třiatřicáté minuty, kdy se do pravého horního rohu trefil litvínovský bek Jiří Gula. Ve třetí třetině mohly oba týmy přiklonit zápas na svojí stranu, ovšem gól nepadl ani v ní, ani v pětiminutovém prodloužení. O vítězi zápasu tak rozhodly samostatné nájezdy, které lépe zvládla Jihlava. Litvínov se prosadil jen jednou, Dukla dvakrát zásluhou Filipa Semana a připisuje si tak do barážové tabulky první dva body.
01.04.2016 17:30, WSM Liga - 0. kolo

Škarek – Kaláb, Dobrovolný, Štebih, Šafář, Bilčík, Grebenyuk, Zadražil – Důras, Skořepa, Jergl – Beránek, Seman, Harkabus – Kolář, Jícha, Diviš – Mrňa, Melenovský, Anděl
2

HC VERVA Litvínov

Petrásek – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Gula, Frolo – Duda, Hanzl, Lukeš – Martynek, Piroš, Trávníček – Reichel, Havlíček, Hořava – Jurčík, Válek, Gerhát
1
Branky a nahrávky: 2. Diviš (Kolář), rozh. náj. Seman – 33. Gula (Reichel, Havlíček). Rozhodčí: Čech, Mrkva – Bláha, Frodl. Vyloučení: 7:3. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 4136. Střely na branku: 17:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Leckdo z jihlavských fanoušků si na začátku zápasu vzpomněl na úvodní zápas extraligové sezony 2004/05, kdy v utkání Jíhlava – Litvínov zaznamenal gól po jednadvaceti vteřinách Ladislav Rytnauer. Nyní se totiž na úvodní trefu nemuselo čekat o moc déle. Po 67 sekundách prostrčil Kolář puk na Richarda Diviše, jenž si sjel na pravý kruh a střelou mezi betony propálil Petráska - 1:0. Šance hostí přišly v přesilové hře. Na jejím sklonku pálil od modré Pavelka, puk se dostal k Hořavovi, jehož pumelici z levého kruhu vyrazil Škarek nad. V šesté minutě byl zcela sám mezi kruhy Martynek, ovšem útočník, který v sezoně 2002/03 odehrál za Duklu jeden zápas, gólmana nepřekonal.

Poté zahrozila první lajna hostí. Po střele Hanzla vypálil z pravé strany Lukeš. Jeho střelu Škarek také vyrazil a poradil si i s dorážkou Dudy. Na druhé straně byl sám před Petráskovou brankou Jícha, ovšem po nabrání puku na bekhend mířil nad horní tyč. Z pravého kruhu to zkusil i Důras, tentokrát byl ale muž v hostující svatyni připraven. Nic vážnějšího se neudálo ani v první přesilové hře domácího celku. V plném počtu hráčů měl Petrásek co dělat s další střelou z pravého kruhu, nyní v podání Jergla. To početní výhoda hostí v závěru první třetiny byla nebezpečnější. Jihlavský strážce svatyně musel nejprve likvidovat střelu Martynka a když kotouč ze vzduchu padal do brankoviště, opět jej domácí mladíček i přes velkou tlačenici zkrotil.

Druhé dějství začalo náporem Litvínova, jenž byl umocněn přesilovou hrou. Ve slibné pozici byl Duda, jehož dorážka zblízka cíl zásluhou Škarka nenašla. Ten si poté poradil i s tvrdou ránou obránce Pavlíka od modré, navíc znovu ve velké strkanici. Hosté měli kotouč více na hokejkách a byli častěji v útočném pásmu, jenže k žádné vážnější šanci se nedostávali. Když už se někdo z hostí dostal znovu do šance, jako Válek, který si z levé strany sjel před branku, byl domácí muž v masce opět na místě. Po tom, co se hra vyrovnala a Jihlava se začala osmělovat, přišlo vyrovnání. Reichel našel v útočném pásmu přihrávkou podél modré Jiřího Gulu, jenž si vybruslil na vrchol pravého kruhu a trefil se přesně do růžku nad pravé rameno gólmana - 1:1. Hned vzápětí vystřelil Gula znovu, protože viděl, že přes několik hráčů nemá brankář ideální výhled, ale oproti předchozí situaci se neradoval, jihlavský brankář byl nyní v minisouboji vítězný. Domácí se do výraznější šance za celou třetinu dostali až v závěru, kdy se Mrňa prodral před branku, ovšem Petrásek byl na místě.

Také třetí třetina začala přesilovkou hostí, leč znovu neúspěšnou. Dukla v tomto ohledu navazovala na stoprocentně ubráněná oslabení ve Varech. Již v plném počtu hráčů dostal spoustu prostoru ke střele Hanzl, s jehož střelou k tyči neměl gólman žádnou potíž. Na druhé straně Kalábovu střelu nedorazil Skořepa, puk mu uskočil od hole. V šanci byl také Melenovský, jenž jak jinak než z pravé strany těsně minul vzdálenější tyč. Vedoucí gól měl na holi Harkabus, dorážkou však Petráska nepřekvapil a gólman hostí pokryl puk i při napadání dvou jihlavských hokejistů. Gula poté nahozením nepřekvapil Škarka a najednou bylo po šancích. Oba týmy hrály opatrně, nechtěly se připravit o bod a soupeři tři darovat. Ačkoliv byla Verva během šedesáti minut střelecky mnohem více aktivnější (16:36), šlo se do prodloužení.

Během nastavených pěti minut vládla na ledě, stejně jako v polovině třetí třetiny, opatrnost. Výjimkou byla pouze střela Guly a teč Dudy, jenž skončila na pravé spojnici břevna a tyče. Jinak se nebylo čemu divit, že utkání dospělo do nájezdů. Harkabus s Dudou v první sérii neuspěli, ve druhé naopak byli střelci stoprocentní. Filip Seman mířil do levé šibenice a František Lukeš nad lapačku gólmana. Když Důras nenašel prostor mezi betony Petráska, měl na holi rozhodnutí Hanzl, ovšem bekhendový blafák mu nevyšel. Ve čtvrté sérii přišli na řadu úspěšní střelci. Lukeš tentokrát mířil ze stejné pozice na pravý horní roh, leč přestřelil. To jihlavský Filip Seman poslal kotouč nad vyrážečku a rozhodl o první výhře Dukly v barážovém klání - 2:1 po samostatných nájezdech.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Měli jsme dobrý úvod, ale postupem času se začala projevovat zkušenost soupeře. Druhá třetina pro nás po mnoha šancích soupeře nebyla ideální a ve třetí třetině jsme viděli šance na obou stranách. Źádný gól ale nepadl a zápas šel až do nájezdů. V nájezdech už to je loterie a my jsme byli šťastnější.

Jiří Šlégr (HC VERVA Litvínov): Soupeř měl dneska výborný začátek a my jsme z toho byli zaskočeni. Postupem času jsme se z toho dostávali, ale bohužel z tolika střel co jsme měli, jsme dali pouze jeden gól, a to je málo. Soupeř výborně bránil i s výborným gólmanem a tak šel zápas do prodloužení a poté do nájezdu, kde byli domácí šťastnější.