7:2
(2:0, 2:1, 3:1)

Dukla na úvod sezony nadělila Třebíči sedmičku!

12.09.2009 / Pavel Zeman, Jakub Mezlík

Jihlavští hokejisté vstoupili do sezony skvěle! Na úvod si v domácím prostředí poradili v horáckém derby s Třebíčí. Žlutočervení se ujali vedení už po minutě hry a do konce první třetiny přidali ještě jednu branku. I když se poté povedlo soupeři snížit, náskok Dukly nakonec narostl až na 7:2. Dvakrát se trefil Juraj Minčák, po jednom gólu přidali Milan Takáč, Libor Bezděk, Jiří Man, Tomáš Čachotský a Jan Kašpar.
12.09.2009 17:30, 1. liga ČR - 1. kolo

Řehoř - Staněk, Malena, Ficenc, Takáč, Chvátal, Kašpar, Novák - Hodek, Bakus, Čachotský - Rytnauer, Minčák, Man - Krupka, Bezděk, Hrbatý
7

SK Horácká Slavia Třebíč

Lev (38. Míča) - Ostrčil, Sedláček, Hrbáček, Kaláb, Sláma, Kania, Koktan, Kadela - Látal, Zahradník, Přibyl - Laš, Dolníček, Káňa - Burian, Nahodil, Obdržálek - Burián, Kundela, Fila
2
Branky a nahrávky: 2.Minčák (Rytnauer), 11. Takáč (Rytnauer), 37. Bezděk (Krupka), 38. Man (Rytnauer, Minčák), 44. Čachotský (Staněk, Malena), 44. Minčák (Man), 59. Kašpar (Bezděk) - 27. Hrbáček (Kaláb, Dolníček), 52. Laš (Káňa). Rozhodčí: Kubičík - Brabec, Chocholouš. Vyloučení: 9:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2641. Střely na branku: 33:42. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1, 6:2, 7:2.

Píše se rok 1999. Ve středu 22.září přijíždí na Horácký zimní stadion ambiciózní hokejisté z nedaleké Třebíče. Historicky první gól derby střílí už ve druhé minutě Roman Hlouch, po nahrávkách Eliáše a Maleny. Třebíčští bojovníci vítězí 2:1.

Čas jde dál a Třebíč si během následujících deseti let odveze tři body z centra Vysočiny jen dvakrát. To možná nezní tak krutě, když nedodáme, že na to měla 19 pokusů. Jen třikrát dokázala vstřelit v Jihlavě více než 2 branky.

Píše se rok 2009. Je sobota, a to jest prosím den, kdy Jihlava na vlastním stadionu proti Třebíči nikdy nezaváhala. A papírové předpoklady milovníků statistik se v pořadí už 41. derby naplňují.

Jihlavští fanoušci byli zvědavi, kterak si v dresu Horácké Slavie povede David Dolníček. Třicetiletému centrovi ale vyhecované souboje příliš nesvědčí. Během 23 utkání proti Dukle dokázal vstřelit pouhé 4 branky, k nimž si připsal 4 asistence. To o čtyři roky starší Oldřich Bakus si v zápasech proti svému bývalému klubu přímo libuje - 32 zápasů, 19 gólů a 24 asistencí.

Ještě než vypuklo dění na ledě, přišla Jihlava o svou hlavní zbraň. Rozhodčí nepovolil domácím nové atraktivní „pivní“ dresy, protože se mu barva vzácného moku zdála příliš tmavá. A to Jihlavské zdravě namíchlo.

V čase 1:06 udeřila slovenská posila Juraj Minčák. Inteligentní umístěná střela po ledě, to je zbraň hokejových profesionálů – 1:0. A dočkala se i druhá posila od bratrů z východu. Milan Takáč propálil Jakuba Lva od modré čáry - 2:0.

Objektivní reportér by měl přiznat, že hosté byli aktivnější. To se týká nejen počtu střel, ale i pohybu po ledové ploše. Ve 27. minutě se trefila stařešina třebíčského rodu Marcel Hrbáček - 2:1.

Kdyby se v tuto chvíli postavil do branky Jaromír Šindel, asi by to s domácími nadějemi dopadlo zle. Jenže čas nevrátíš, a tak musel bývalý reprezentační gólman, nyní trenér Horácké Slavie, sledovat jak mladičký Jakub Lev pouští v 37. minutě lehké nahození Libora Bezděka3:1. A aby těch šedých pramenů v kadeřích třebíčského stratéga nebylo málo, zvýšil o minutu později Jiří Man na 4:1. A Lev byl z třebíčské klece propuštěn.

Jeho kolega Pavel Míča měl ale podobně špatný den. S úchvatným sólem Tomáše Čachotského přes celé hřiště, zakončeným po vzoru Petera Forsberga, by si neporadil ani Dominik Hašek - 5:1. O to nic. Jenže se střelou Juraje Minčáka, která přišla o 27 vteřin později se rozhodně něco udělat dalo. To ať se na mě dvaadvacetiletý brankář nezlobí – 6:1.

V 52. minutě se, podlé mého názoru nejaktivnější třebíčský útočník, Marek Laš prosmýkl mezi žlutými sloupy a snížil na 2:6. Jak udělat Krupku Zahradníkem se diváci dozvěděli v 55. minutě. Útočníka domácích s číslem 24 totiž podobně zahozeným trestným střílením okopíroval Petr Zahradník.

„Malej ale šikovnej“ Kašpar, méně vtipně řečeno - se 173 centimetry nejmenší obránce v jihlavských barvách, uzavřel prudkou střelou skóre zápasu na konečných 7:2.

Šestadvacáté vítězství nad desetiletým rivalem potěšilo dva a půl tisíce jihlavských příznivců. Ti třebíčští se jistě těší na odvetu, ve které by mohli ve svém doupěti oslavit jubilejní stý gól v jihlavské síti. Prozatím se číslo puků, které z hokejek třebíčských hokejistů skončily za zády jihlavských brankářů, zastavilo na čísle 99.

Jaromír Šindel (trenér Třebíče): „Chtěli jsme předejít tomu, abychom inkasovali ze začátku utkání. To se nepovedlo. Ale i za stavu 0:2 jsme hráli velice dobře. Celou druhou třetinu. Ale místo toho, abychom po snížení na 1:2 výsledek otočili, tak jsme prohrávali 1:4. V podstatě ani nevím jak. Ono se to někdy stane, že brankáři ten zápas nevyjde. Bohužel ani náhradní gólman neměl svůj den. Ve třetí třetině domácí ožili, dostali nás tam, kam chtěli a hráli velice dobře. Výsledek 7:2 je pro nás krutej, ale z pohledu domácích asi zaslouženej.“
Josef Augusta (trenér Jihlavy): „Já to řeknu úplně jednoduše. Toho vítězství si cením. Byl to první zápas, bylo to derby. My jsme věděli o síle Třebíče. Ten výsledek je ale takovej, jakej je, protože Třebíč určitě nesplnila to, co jsme od ní očekávali. Má tam zvládnuté nějaké věci, na které jsme dokázali zareagovat až v průběhu zápasu. Dali jsme sice spoustu gólů, ale hráči musí víc bruslit. Byli jsme pasivnější. V pasážích, kde se lámal zápas jsme byli šťastnější, že jsme dali gól. V pohybu nás ale soupeř předčil. Já jsem rád, že to už máme za sebou, protože to pro hráče není jednoduché začínat sezonu rovnou s derby. Třebíč se poučila z minulé sezóny a má tam mladé dobré hráče, kteří už se loni vyhráli. Myslím si, že mají nejlepší mladé hráče na Vysočině.“