4:2
(2:0, 1:0, 1:2)

Dukla potřetí v sezoně poráží prostějovské Jestřáby a tři body tak konečně zůstávají doma

23.11.2016 / Tomáš Lysý

Úvodní třetina zápasu mezi Jihlavou a Prostějovem vyšla výrazně lépe domácí Dukle, která se dostala do vedení zásluhou dvou přesných tref svého nejproduktivnějšího obránce Jiřího Říhy. Ve druhé části na něj navázal další bek Petr Šidlík, jenž svůj návrat do sestavy po pětizápasové absenci osladil gólem v pětiminutové početní výhodě. Během třetí dvacetiminutovky nejprve cinkala na obou stranách tyčka, aby Jestřábi dvěma góly v závěru zdramatizovali zápas. Jakékoliv náznaky prodloužení ale uťal Tomáš Čachotský, který 35 vteřin před koncem trefil prázdnou klec. Jihlava tak po pěti zápasech opět vyhrála, naopak Prostějov padl posedmé v řadě - 4:2.
23.11.2016 17:30, WSM Liga - 27. kolo

Škarek – Kajínek, Říha, Dundáček, Kaláb, Szathmáry, Šidlík, Dobrovolný – Jergl, Skořepa, Důras – Protasenja, Seman, Stoklasa – Diviš, Zeman, Čachotský – Jícha, Březina
4

LHK Jestřábi Prostějov

Kantor – Kolář, Holík, Kvapil, Zadražil, Protivný, Kaluža – Zabloudil, Moskal, Novák – Rudovský, Venkrbec, Luňák – Krejčík, Šlahař, Žálčík – Švec, Hozák, Fiala
2
Branky a nahrávky: 13. Říha (Důras), 20. Říha (Důras, Jergl), 33. Šidlík (Protasenja, Čachotský), 60. Čachotský (Seman) – 58. Žálčík (Protivný, Moskal), 59. Venkrbec (Holík). Rozhodčí: Bejček – Doležal, Šmika. Vyloučení: 6:4, navíc Kolář (PRO) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 906. Střely na branku: 34:35. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.

Ačkoliv již po půlminutě hry přihrál Protasenja z pravé strany před branku na Semana, který v tísni minul levou tyč, byly další minuty hodně opatrné. Ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, která by v oboustranné nepříznivé výsledkové sérii srazila daný celek ještě o kousek níže. Šestá minuta přinesla Moskalovo nahození zpoza branky naslepo před Škarka, kde jihlavský muž v masce dokázal pohotově vykrýt Zabloudilovu dorážku. V polovině prvního dějství mířil volný Čachotský z kruhů vedle levé šibenice, na druhé straně vyřešil domácí gólman závar před svojí klecí po několika podivných odrazech kotouče a zakročil proti střele Švece.

Jihlavě pozvedlo sebevědomí ubráněné oslabení, Jestřábi při přesilovce nevystřelili na branku. Krátce po návratu vyloučeného hráče se Dukla prosadila. Protivný sice zabránil Důrasově pasu před Kantora na volného Jergla, ale po chvilce se ke kotouči po napadání Důrase dostalJiří Říha a z pravého kruhu jej úspěšně napálil na branku. Vyrovnání měl na holi za čtyřicet vteřin Krejčík, který získal skákavý puk, tváří v tvář však Jakuba Škarka nepřekonal. Vyznamenal se i Pavel Kantor, jenž zastavil mezi nohami střelu Šidlíka od modré, při které se o teč zblízka pokoušel Důras, a vzápětí vykopl koncem levého betonu ránu Protasenji z levé strany. Jihlava nadále útočila. Čachotský objel klec a přihrál na střed pásma pro Zemana, jehož pokus zneškodnila lapačka gólmana hostí. Hned po buly navíc muž v masce Jestřábů zblízka zamezil Semanově dorážce. 9,4 vteřiny ale už inkasoval, když přes projíždějícího hráče příliš neviděl střelu Jiřího Říhy z levé strany od modré - 2:0.

Druhé dějství začali hosté útokem. Šlahař hezky přenechal puk Krejčíkovi a rozjel se za branku, kam šla přihrávka. Objel klec a snažil se touš zasunout k levé tyči, kterou Škarek zacpal betonem. Při vlastním oslabení se svým typickým vypíchnutím puku ukázal Seman a ač byl stíhán obráncem, z levé strany vystřelil a Kantor zachránil svůj tým od další pohromy. Šance pokračovaly, Holík naznačil střelu, do které chtěl padnout Jergl, najel si mezi kruhy a rozezvučel tyčku. Na druhé straně Zeman nepřelstil gólmana hostí pohotovou ranou na levý beton. V polovině utkání dostal pětiminutový trest obránce Prostějova Daniel Kolář a zápas pro něj skončil, stejně jako pro Josefa Skořepu, který letos bohužel již potřetí utrpěl zranění. Říhovu vyraženou střelu nejprve usměrnil Jergl nikoliv k volné levé tyči, ale do boční sítě, nedlouho poté už ale Dukla zvedla ruce nad hlavu. Protasenja předal Čachotského přihrávku na modrou a další obránce Petr Šidlík prostřelil veškeré zábrany, co mu stály v cestě - 3:0. Kantor navíc na konci oslabení vychytal pokus Jergla ze středu útočné třetiny opětovně levým betonem. Gól nepadl ani po střele Venkrbce, který se před brankou přes dva hráče dostal k puku a Škarek mu vystavil stopku.

Hned na úvod třetí třetiny se málem prosadil v oslabení Ondřej Fiala, jenž po zisku puku v mezikruží trefil břevno. Další minuty byly často kouskovány různými nepřesnostmi, zakázaným uvolněním nebo ofsajdy. Při signalizovaném trestu Dukly vyrazil domácí gólman střelu Holíka od modré a Venkrbec dorážkou netrefil volný prostor u pravé tyče. Početní výhoda hostí nabídla akci prostějovské posily Žálčíka, kterou vytěsnil Škarek. Gól v početní nevýhodě mohla dát i Dukla, když do samostatného úniku pláchl Diviš, jehož střelu na pravý beton i následnou dorážku vytěsnil Kantor. Na branku se tak čekalo i při další přesilovce, po jedné na každé straně.

Závěr byl hodně zajímavý. Břevno trefil také Říha, branková konstrukce mu zkazila radost z možného nevídaného hattricku obránce. V čase 57:05 snížil Lukáš Žálčík, usměrňujíc po ledě k levé tyči výzvu beka Protivného. Utkání zpestřila férová boxerská vložka domácího Petra Šidlíka a prostějovského forvarda Marka Švece, končící na pomyslné body nerozhodně. Ta se musela líbit i bývalému tvrdému muži z NHL, nyní asistentovi hostí Davidu Kočímu. Minutu a půl před koncem vstřelili Jestřábi kontaktní gól, Holíkův pokus od modré srazil před brankou do sítě Matouš Venkrbec a domácím nebyla nic marná zřejmě oprávněná signalizace vysoké hole slavícího střelce. Prostějov ihned zkusil hru bez gólmana, ta ovšem nevyšla, neboť v závěrečné půlminutě vyhrál Seman před svojí brankou buly, dal puk na Tomáše Čachotského a jeho oblouček dopadl do prázdné klece - 4:2.

David Kočí (LHK Jestřábi Prostějov): Vypadli jsme druhou desetiminutovku první třetiny, nehráli jsme jí moc dobře. Dostali jsme dva góly a nemohli jsme se z toho vyhrabat. To rozhodlo zápas.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Jsme samozřejmě rádi, že po chudých zápasech jsme získali tři body. Branky možná byly nebo nebyly laciné, ale úvod a první třetinu jsme hráli dobře. Možná i začátek druhé třetiny byl dobrý. I přes naší branku v pětiminutové přesilovce paradoxně získal soupeř na aktivitě a byl hodně nepříjemný, stejně jako byl Prostějov nepříjemný v protiútocích od samého začátku. Potom jsme, nevím z jakého důvodu, sami zbytečně začali zmatkovat v obranném pásmu a sami jsme vlastními nedůslednostmi nabízeli příležitosti. Vytvořili jsme si pár situaci, kdy jsme mohli zápas zklidnit, v samostatném nájezdu nebo v dalších příležitostech, ale bohužel jsme je nedali. Závěrečné branky zápas zbytečně zkomplikovaly, kluci se až do konce nervovali a my s nimi. Když to shrnu, musíme se od něčeho odrazit, takže dobré tři body.