5:4
(0:1, 3:3, 2:0)

Dukla v derby třikrát prohrávala, ukázala však bojovný charakter a poprvé v sezoně bere doma tři body!

26.09.2016 / Tomáš Lysý

Během první dvacetiminutovky zápasu mezi Duklou a Třebíčí bylo k vidění na obou stranách několik zajímavých příležitostí. Gól ale padl jediný, a to ve třinácté minutě do jihlavské sítě. Druhá třetina byla hodně divoká. Domácí srovnali ve 26. minutě Filipem Semanem v oslabení, ovšem Horácká Slavia se ujala v polovině zápasu znovu vedení. To jí vydrželo deset vteřin, když vyrovnal Aleš Jergl. Ve 36. minutě domácí poprvé vedli, když Petr Šidlík využil přesilovku. Jenže Třebíč ještě před odchodem do kabin stačila po dvou brankách otočit stav. Zvraty pokračovaly ve třetím dějství. Po dvou trefách Anatolije Protasenji z typicky předbrankového prostoru Dukla nejenže znovu vedla, navíc podruhé již dokázala náskok udržet - 5:4 - a první domácí tři body jsou na světě.
26.09.2016 17:30, WSM Liga - 8. kolo

Škarek – Bilčík, Šidlík, Marcel, Říha, Dundáček, Grebeňuk, Půža – Protasenja, Skořepa, Čachotský – Jergl, Seman, Důras – Jícha, Diviš, Stoklasa – Danišovský, Anděl, Březina
5

SK Horácká Slavia Třebíč

Jekel – Lojek, Zdráhal, Niko, Bartejs, Schejbal, Čejka, Mikyska – Kristl, Dolníček, Erat – Psota, Milfait, Kusko – Huňa, Havránek, Wasserbauer – Paták, Juráň, Přibyl
4
Branky a nahrávky: 26. Seman (Důras), 30. Jergl, 36. Šidlík (Čachotský, Říha), 44. Protasenja (Šidlík, Bilčík), 50. Protasenja (Čachotský, Skořepa) – 14. Huňa (Wasserbauer, Havránek), 30. Bartejs (Havránek), 37. Kristl (Kusko), 40. Paták (Havránek, Huňa). Rozhodčí: Dědek, Pražák – Jindra, Kreuzer. Vyloučení: 7:7, navíc Seman (JIH) 10 min. OT. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1827. Střely na branku: 43:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4, 5:4.

Po úvodních rozkoukávacích minutách se aktéři prvního mistrovského derby v nové sezoně pustili do útočení. Skořepa se po levé straně přes celé hřiště protáhl přes modrou a předložil puk Jíchovi, jehož z prostoru mezi kruhy vychytal Jekel. Škarek musel také zasahovat po tom, co se rána od modré v podání Nika odrazila od zadního mantinelu k jeho levé tyči, kde neměl Kusko místo k procedění puku do sítě. První přesilovku hrála Dukla, leč nebezpečná v ní nebyla. Až při rovnovážném počtu hráčů se gólman hostí vyznamenal při střele Březiny i Danišovského zblízka. Ani Třebíč se v přesilovce neradovala, ovšem vadit jí to nemuselo. 22 vteřin po skončení Bilčíkova trestu se Bílé hvězdy dostaly do rychlého kontru. Huňa nasměřoval z pravé strany puk před branku na Jana Wasserbauera, který mířil do volné části klece - 0:1. Navíc z další akce orazítkoval tyčku domácí klece Kristl. V závěru třetiny zahrozil dokonce při oslabení domácí kapitán Čachotský, v pokračující početný výhodě hostí vyrazil Škarek dělovku od modré i dorážku Erata.

Druhá třetina přinesla ofenzívní podívanou, herní činnost s názvem obrana si dala ze stadionu prakticky odchod. Oba týmy se prosadily hned třikrát Ale postupně. Dukla dalším výpadem při vlastním oslabení srovnala stav. Důras potáhl touš po pravé straně za modrou, přenechal jej Filipu Semanovi, zkušený útočník si sjel na pravý kruh a střelou zápěstím zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Tato branka odstartovala ofenzívní podívanou. Inkasovaný gól chtěli Třebíčští ještě při přesilovce napravit, Čejkovu pumelici od modré výborně vytěsnil domácí muž v masce. Ale mohli i znovu dostat gól - při návratu vyloučeného Bilčíka na led Jekel zblízka vychytal Březinu i Danišovského. Další početní výhoda Horácké Slavie, jenž v dosavadním průběhu zápasu často pálila od modré, byla využita. Tomáš Bartejs prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Jenže opětovné vedení hostí trvalo jen deset vteřin. Hned po buly ve středovém kruhu zavezl kotouč na modrou Aleš Jergl a střelou lehce překvapil strážce třebíčské svatyně. Vedení Dukly měl na holi Stoklasa, jehož dělovku z levé strany vyrazil Jekel a po puku se ihned vrhl tygřím skokem. V času 35:50 Jihlava poprvé v utkání vedla. Přesilovku využil Petr Šidlík, kterému přistrčil puk na levý kruh Čachotský a mladý bek zamířil k bližší tyčce. Jestliže se Třebíč z předchozího vedení radovala 10 vteřin, u domácích to bylo pouze o 25 sekund více. Trenér hostí Sobotka si vyžádal oddechový čas. Po něm využil nepřesnosti v jihlavském obranném pásmu Richard Kristl, dopravující puk do klece po Kuskově výzvě. Heslo druhého dějství mohlo být i „každý chvilku tahá pilku,“ jelikož 56 vteřin před odchodem do kabin Horácká Slavia opět vedla. Lukáš Paták přebral u pravého kruhu puk a než k němu stačil soupeř přistoupit, propálil Škarka střelou na pravou tyč - 3:4.

Třetí část hry začala Jihlava náporem, což bylo umocněné i přesilovkou z konce předešlého dějství. Říhův nápřah od modré šel vedle a v mnohem větší šanci byl Marcel, který pohotovou střelou zblízka zamířil těsně nad. Další oslabení už Třebíč neustála. Anatolij Protasenja potvrdil, že je stejný jako před pěti lety, když z Dukly odcházel do Minsku. Dvoumetrový obr usměrnil puk do sítě z předbrankového prostoru po vyražené střele Šidlíka od modré. Hosté znovu mohli vést, jenže Kristlův pokus z pravého kruhu, který několikrát změnil směr a šel do horního rohu, na poslední chvíli vyrazil Škarek. Rozhodnutí přinesl čas 49:28. Puk po akci první domácí pětky znovu skončil před brankou, kde Čachotského střelu trknul do sítě Anatolij Protasenja – 5:4. Jihlava po vedení trošku vypadla ze hry a iniciativu převzali hosté. Škarek však strážil svojí klec obezřetně při pokusech Huni, Schejbala či Erata.

Při hře čtyři na čtyři propadli Třebíčští na modré, což byla voda na mlýn pro Skořepu. Gólový forvard ujel do sóla, leč byl hákován Bartejsem a mohl si nájezd v klidu zopakovat v podobě trestného střílení. Položil si Jekela, ovšem střelou pod víko do volné části klece branku přestřelil. Jestli početná ekipa hostujících fanoušků, která přispěla k atmosféře na stadionu, čekala na tlak svých oblíbenců, tak marně. Vyjma jednoho okamžiku, kdy Huňovi zblízka po otočce vzal vyrovnání z hole Škarek, si Dukla pohlídala první domácí výhru za tři body v nové sezoně, a to i při závěrečné hře Třebíče bez gólmana.

Martin Sobotka (SK Horácká Slavia Třebíč): Zápas nebyl z naší strany úplně šťastný. Samozřejmě jsme se připravovali na to, že po nás Jihlava půjde a bude nás napadat. V našem obranném pásmu jsme nehráli dobře. V přesilovce se dostaneme do vedení 2:1 a za deset vteřin necháme soupeře vyrovnat. Při nástupu do poslední třetiny vedeme 4:3 a uděláme zbytečný faul, místo toho, abychom nahodili puk do pásma a měli klid. Udělali jsme spoustu individuálních chyb, což nás stálo zápas.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Ať je postavení v tabulce jakékoliv, tak zápasy s Třebíčí jsou vždycky vypjaté, ačkoliv dneska se na ledě nejiskřilo. Utkání bylo napínavé jak pro diváky, tak i kolikrát pro nás. Do zápasu jsme vstoupili slušně, co se týče pohybu nebo tlaku na soupeře. Bohužel jsme udělali jednu chybu a od zadku se nám puk odrazil do brány, což soupeři nahrálo. Postupem času se kluci trošičku srovnali a dostali jsme se do vedení 3:2. Jenže přišly naše zbytečné chyby v útočném pásmu, kde jsme propadli, nestačili jsme dobruslit a pokrýt prostor před brankou, odkud jsme inkasovali. Musím kluky pochválit. I přes to, že vývoj utkání byl takový, jaký byl, ta nic nesložili, šli do toho a nakonec utrhli vítězství, což je plus.