1:2p
(1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Dukla vyplenila vyprodanou Budvar arénu i potřetí a skolila Motor napošesté v sezoně

04.04.2017 / Tomáš Lysý

Čtvrté barážové kolo zavedlo Duklu do Budvar arény. Byť první vážnější šanci měli Jihlavští, Motor od poloviny první třetiny zapnul obrátky, soupeře přestřílel a radoval se z úvodní branky zápasu. Druhá dvacetiminutovka naopak patřila hostům. Jihlava měla několik šancí vyrovnat stav, ten ale zůstal nezměněn. Aktivita Dukly ze třetí třetiny byla po zásluze odměněna v sedmačtyřicáté minutě vyrovnáním Vlastimila Bilčíka. Oba týmy měly poté příležitosti k tomu, aby strhly vítězství na svojí stranu. Domácí v přesilovce, hosté po dvou únicích Jiránka. Když deset vteřin před koncem základní hrací doby spálil gólovku i domácí Čermák, šlo se do prodloužení. Ta letos jdou Dukle na jedničku s hvězdičkou a potvrdilo se to i nyní. Patnáctou výhru v pětiminutovém nastavení ze sedmnácti pokusů zařídil kapitán Tomáš Čachotský svým dvoustým gólem za Duklu – 1:2 v prodloužení!
04.04.2017 17:30, WSM Liga - 0. kolo

Banes Motor České Budějovice

Kváča – Fillman, Novák, Pavlin, Pýcha, Vráblík, Mucha – Chovan, Pajič, Čermák – Dostálek, Rob, Fronk – Šulek, Vlček, Hřebejk – Guman, Škoda, Babka
1

Svoboda – Kajínek, Říha, Dundáček, Bilčík, Šidlík, Kaláb, Půža – Diviš, Skořepa, Důras – Anděl, Hubáček, Jiránek – Zeman, Seman, Čachotský – Jergl, Březina, Danišovský
2
Branky a nahrávky: 14. Čermák (Fillman, Novák) - 47. Bilčík (Skořepa), 61. Čachotský (Říha, Skořepa). Rozhodčí: Šír, Úlehla – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 6421 (vyprodáno). Střely na branku: 32:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Úvodní šance zápasu přišla na jihlavské straně, když domácí chybovali při své přesilovce. Semanovu střelu po úniku sice stačil zblokovat Pavlin, nicméně po zásahu slovinského zadáka se puk málem odrazil za záda Kváči. Aktivita byla na holích Dukly, Diviš z levé strany minul tyčku a Seman byl v dobré pozici mezi kruhy při střele zablokován. Motor se probudil na konci dvanácté minuty, kdy dostal červenožluté pod tlak. České Budějovice během krátkého časového úseku nevyužily tři slibné šance. Vlček si zpoza klece povyjel před Svobodu, kterého však nepřekonal, a po závaru před brankou se neprosadil ani Šulek. O dvacet vteřin později mohl přerušit bezgólový stav útočník Motoru Guman, leč jeho radost zblízka zastavila branková konstrukce. Ve třinácté minutě se již Motoráci radovali z úvodní branky zápasu. Po Pajičově vyhraném buly přišla přihrávka na modrou pro Nováka. Ten poslal puk pro Fillmana, jehož ránu z první tečoval do sítě Miloslav Čermák a jihlavský muž v masce nemohl reagovat - 1:0.

Na začátku druhé třetiny zvládli jihlavští hráči oslabení na jedničku a poté měli zajímavou příležitost v podobě dvou vyloučení českobudějovických hráčů, jenž se spojily v osmnáctisekundovou dukláckou výhodu dvou mužů v poli. Kváča si ale se střelami Semana, Skořepy či Říhy poradil, byť puk po pokusu posledního jmenovaného skákal v brankovišti z hole na hůl. Krátce po polovině zápasu se mohl Motor dostat do dvougólového vedení, nicméně Chovan si po hezké individuální akci na Svobodu nepřišel. Hned z protiútoku přišla gólová šance Dukly. Muž v domácí kleci nicméně po zakončeném přečíslení hostí stihl zneškodnit i dorážku Důrase do volné části branky.

Po dalším ubráněném oslabení přišel opětovný tlak Jihlavy. Říha po hezké souhře nedokázal z kruhů propálit Kváču a po oddechovém času domácí střídačky neuspěl u levé tyče branky ani Čachotský. Půlminuty před odchodem do šaten se ostrou střelou z pravého kruhu prezentoval také Dostálek, nicméně Svoboda byl pozorný a schoval puk ve výstroji.

Jihlava pokračovala v aktivitě i na začátku třetí třetiny a byla za to odměněna vyrovnávacím gólem. V čase 46:07 vyhrál Skořepa buly na Vlastimila Bilčíka a jihlavský zadák zaznamenal zřejmě čistým průstřelem svůj druhý gól v probíhající baráži. Jeho střela od modré skončila až v síti, domácí gólman toho moc neviděl. Hned po rozehrávce způsobil Jiránek obrovský závar před Kváčou, který zasáhl vleže a v této nehokejové pozici na něm skončila také dorážka Anděla. Vzápětí se vyznamenal na druhé straně i Svoboda, když pravým betonem výborně zneškodnil nebezpečnou střelu nad ledem z vrcholu kruhu v Novákově podání.

Dobrý tah na branku ukázal na konci jednapadesáté minuty Jiránek. Urostlý forvard Dukly střílel z mezikruží a také Kváča měl beton na místě. V této fázi zápasu se bylo rozhodně na co dívat. Hra se přelévala ze strany na stranu. Motor nejprve nevyužil přečíslení tři na jednoho, když osamocený Říha výborně vypíchl soupeřovu přihrávku. Hned poté nechybělo moc ani Čachotského akci. Také Motor zatlačil soupeře, nicméně dvě rány Pýchy od modré šly vedle, stejně tak jako rána z kruhů v podání Dostálka, který byl zcela volný. Dukla pak hrála ve více hráčích na ledě a šla do oslabení. V jeho úvodu se sám na českobudějovickou klec řítil Jiránek, ovšem v zakončení neuspěl. Bilčík ukázal, že není jen úspěšným střelcem, ale i obětavým hráčem, když vlastní hlavou zastavil střelu Chovana.

Jihlavské vedení měl opět na holi Jiránek, který se po konci přesilovky dostal znovu do úniku, ovšem blafákem na Kváču nevyzrál. Dvě a půl minuty před závěrem základní hrací doby měl Motor další výhodu přesilové hry. Možný infarkt všem kardiakům mohl způsobit Čermák, který se deset vteřin před koncem zjevil sám před Svobodou. Stoprocentní gólovou šanci ale spálil jako bezcenný papír, když mířil nad horní tyč.

Bylo tak jasné, že výsledkem 2:1 skončí i pátý vzájemný zápas těchto soupeřů z dosavadních šesti v probíhajícím ročníku. A znovu pro Jihlavu. Dva body vystřelil červenožlutým po akci Skořepy s Říhou kapitán Tomáš Čachotský, který na levém kruhu povodil soupeře, vyšvihl přesnou ránu do šibenice nad levé rameno gólmana a svým dvoustým gólem za Duklu zařídil rozhodnutí - 1:2 po prodloužení.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Bylo důležité, že se nám povedlo přečkat první třetinu. Díky bohu, že jsme v ní nedostali více než jeden gól. Postupně jsme získávali prostor na ledě, byli jsme zarputilejší a myslím, že si po právu odvážíme dva body.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): Úvodních dvacet minut jsme odehráli velice utěšeně, nicméně ve druhé třetině jsme se nechali hostujícím týmem zatlačit. Kváča nám několikrát pomohl, stejně jako v posledních třech zápasech. Do závěrečné periody jsme hráče upozorňovali, že musí hrát aktivní hokej s kotoučem na hokejce. S presinkem hostů si ale nedokázali poradit. Nakonec ani v závěrečných přesilovkách jsme si nevypracovali nějakou větší šanci, snad jedině Čermák mohl těsně před koncem vystřelit tři body. Čachotský je hráč, který si v prodloužení umí s takovými situacemi poradit.