3:1
(3:0, 0:0, 0:1)

Jihlava na domácím ledě díky výborné první třetině zdolala kladenské Rytíře

29.09.2014 / Tomáš Lysý

Kladenští hokejisté sice byli v úvodu zápasu na ledě Jihlavy aktivnějším celkem, ale po první třetině odcházeli do kabiny s třígólovým deficitem. V osmé minutě se totiž prosadil svým prvním gólem v sezoně Marek Prokš, poté využil Tomáš Čachotský přesilovku a v závěru první periody přesně zamířil Filip Seman. Druhá dvacetiminutovka i přes řadu šancí na obou stranách branku nepřinesla. Třetí třetina přinesla již jen kosmetickou korekci skóre, když se v přesilovce pět na tři prosadil bývalý jihlavský hráč Tomáš Pitule. Ani jeho gól již nemohl na třech bodech pro červenožluté nic změnit.
29.09.2014 17:30, 1. liga ČR - 8. kolo

Sáblík – Zadražil, Dobrovolný, Podlipnik, Urbanec, Dundáček, Štebih, Čáp – Čachotský, Zeman, Malec – Mikeš, Seman, Důras – Prokš, Melenovský, Březina – Štěpánek, Kuřítko, Jarůšek
3

Rytíři Kladno

Chábera – Růžička, Kania, Kehar, Kužel, Chalupa, Kolařík – Eberle, Dragoun, Rudovský – Tenkrát, Melka, Hořava – Redlich, Pitule, Dalecký – Lukáč, Strnad, Havlíček
1
Branky a nahrávky: 8. Prokš (Čáp, Melenovský), 15. Čachotský (Urbanec, Zeman), 19. Seman (Mikeš, Důras) – 50. Pitule (Melka, Tenkrát). Rozhodčí: Škrobák - Čížek, Křivohlavý. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1856. Střely na branku: 36:30. Průběh utkání: 3:0, 3:1.

V souboji dvou týmů, které se rozhodně netají vysokými ambicemi, měli v úvodu více ze hry hosté. Již na konci první minuty mohl poslat Kladno do vedení Tenkrát, který pohotovou střelou z otočky trefil Sáblíka. Domácí gólman poté předvedl krkolomný, leč úspěšná zákrok proti Havlíčkově nahození. Když se neujala ani Kaniova pumelice od modré a u pravé tyče jihlavské branky prováhal Strnad po přihrávce Eberleho vhodný okamžik ke střelbě, udeřila Jihlava. Hned z první vážnější šance červenožlutých přišel gól, a to po pěkné kombinaci. Melenovský po vyhraném buly poslal kotouč na Čápa, který našel z levé strany na pravém kruhu zcela volného Marka Prokše a jihlavská jedenáctka se střelou do odkryté klece nemýlila - 1:0.

Hned vzápětí projel Seman jako buldozer do útočného pásma, přihrávkou zpoza branky našel před Cháberou Důrase, který volný prostor mezi tyčí a betonem nenašel. V krátkém časovém sledu měl na druhé straně tři slibné šance Michal Dragoun, jenže Lukáš Sáblík se přelstít nenechal. V patnácté minutě vedla Jihlava již o dva góly. Tomáš Čachotský se u pravé tyče napoprvé neprosadil, nicméně svým důrazem napodruhé dostrkal puk kousek za čáru - 2:0. Ofenzivně naladěná Dukla pokračovala v útočení a Adam Zeman po úniku mířil jen těsně nad. Když devětašedesát minut před koncem vybojoval Mikeš puk a poslal jej na Filipa Semana, který se střelou z pravého kruhu nemýlil - 3:0, mělo Kladno v přestávce rozhodně o čem přemýšlet.

Hned první minuta druhé periody přinesla šance na obou stranách. Za Duklu se po výborném pasu zblízka neprosadil Zeman, na druhé straně upaloval Lukáč sám na Sáblíka, který proti jeho zakončení výborně vytasil pravý beton. Tempo hry poté do přesilovky Kladna lehce opadlo. V početní výhodě hostů se dostal Tenkrát mezi kruhy k odraženému kotouči, vší silou jej napálil, avšak těsně minul pravou tyčku domácích. V polovině zápasu přetlačil Jarůšek v úniku beka a donutil Cháberu levým betonem k zákroku. Poté hráli Rytíři opět přesilovou hru. Sáblík nejprve famózním zákrokem zneškodnil dorážku Dragouna zprava, na kterého zívala téměř volná klec, a poté si gólman Dukly musel připadat jako na tréninku dělostřelectva, když od modré pálil dvakrát tvrdě, leč nepřesně David Růžička. Protože se po přihrávce Melenovského neprosadil zblízka ani Michal Důras, gól téměř dva tisíce diváků v ochozech ve druhé třetině neviděly.

Ve třetí třetině stvrdil Petr Tenkrát, že v dnešním zápase má lehce vychýlenou mušku. Opět vystřelil z mezikruží a opět těsně minul tři tyče. Při přesilovce domácích mířila Čachotského dorážka Štebihovy střely těsně vedle. Šanci na smazání nuly svém střeleckém kontě dostali hosté v polovině padesáté minuty, kdy se jim naskytla minutu a čtvrt dlouhá přesilovka pět na tři. A za šestnáct vteřin byla proměněna. Několik fanoušků Kladna již zvedalo ruce nad hlavu po střele Melky, který zblízka trefil jen horní tyč, nicméně oprávněnou radost jim přinesla až dorážka bývalého jihlavského hráče Tomáše Pituleho – 3:1.

Rytíři vycítili příležitost, jenže když už se dostali ke střele, byl na svém místě dnes výborně chytající Lukáš Sáblík, muž zápasu jihlavského týmu, který pustil za svá záda z třiceti střel pouze jedinou. Hosté v závěru zaútočili i při vlastním oslabení. Tvrdá střela Kolaříka z levé strany prolétla těsně vedle tyčky a rána Kolaříka od modré také o kousek minula cíl. Devětačtyřicet vteřin před sirénou byl ještě vyloučen Seman a Kladno zkusilo power-play, při hře šesti Rytířů proti čtyřem Duklákům už ale gól nepadl. Jihlava si tak připisuje důležité tři body a posouvá se na třetí pozici v tabulce.

Jiří Čelanský (Rytíři Kladno): Pokud začnu od úvodního buly, tak nám prvních osm minut vyšlo. Byli jsme aktivní, bohužel pak nás domácí dostali signálem z buly a vyšla jim i přesilovka. Vzhledem k naší potenci směrem dopředu je pro nás velký problém, když se dostaneme do negativního skóre. Nicméně pak se hra srovnala a nikdo nemůže našim hráčům upřít bojovnost. Je potřeba trošku umu a ten nám zatím chybí.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): My jsme utkání odehráli podstatně lépe než poslední zápas se Šumperkem. Byl tam lepší pohyb, neříkám od začátku, ale od první branky určitě. Od druhé třetiny soupeř zvýšil aktivitu a pohyb. My jsme se dostávali do problémů ve fázi, kdy jsme drželi kotouč, z čehož plynuly zbytečné šance hostů a naše vyloučení. Jak říká Jirka, poté to bylo vyrovnané a mohly padnout góly na obou stranách. Samozřejmě že jsme s výhrou spokojeni. Škoda jen, že ve fázích, kdy nás soupeř trošku zatlačí, se dopustíme faulů a soupeř má přesilovku pět na tři.