5:0
(1:0, 2:0, 2:0)

Jihlava nadělila Mostu pět branek a vyhrála podesáté v řadě

28.01.2015 / Tomáš Lysý

Za svým cílem, ziskem tří bodů a prodloužení vítězné série, si šla Dukla hned od začátku. Již v deváté minutě Most poprvé inkasoval, první gól za Jihlavu si připsal Tomáš Harkabus. Ve druhé třetině nejdříve Tomáš Kaláb využil přesilovku pět na tři a krátce poté dával Ondřej Malec gól de facto do prázdné branky. Třetí třetina přinesla další dvě trefy Dukly, skóroval Karol Korím a Marek Melenovský. Protože Most za celý zápas nepřekonal Davida Ritticha z pětadvaceti střel ani jednou, vítězí domácí 5:0 a připisují si jubilejní desátou výhru v řadě.
28.01.2015 17:30, 1. liga ČR - 49. kolo

Rittich – Kaláb, Korím, Dobrovolný, Čáp, Šidlík, Mocek, Šimek – Březina, Melenovský, Seman – Malec, Diviš, Matai – Harkabus, Zadražil, Prokš – Matula, Kuřítko
5

HC Baník Most

Horák – Kousalík, Charousek, Černý, Kříž, Procházka, Baránek, Kasal, Kokeš – Bojer, Alinč, Slavíček – Tauš, Smolka, Havlíček – Přeučil, Válek, Petruška – Nedrda, Budínský, Mical
0
Branky a nahrávky: 9. Harkabus (Zadražil, Šimek), 33. Kaláb, 35. Malec (Matai, Diviš), 48. Korím (Zadražil, Melenovský), 58. Melenovský (Seman, Korím). Rozhodčí: Kika – Poruba, Wesley. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1322. Střely na branku: 43:25. Průběh utkání: 5:0.

Domácí hokejisté od začátku nechtěli nechat nikoho na pochybách, že chtějí prodloužit sérii vítězství, čítajících před utkáním s Mostem devět vyhraných zápasů v řadě. Již v prvních minutách se na dostřel Horáka dostal Seman a Matai, ale bez gólového úspěchu. Most odpověděl střelou Smolky sraženou mimo tři tyče. Jihlavští fanoušci se poprvé radovali v deváté minutě po spolupráci nedávných hráčů Malaďožky. Šimek vypálil od modré, Zadražil před brankou přiťukl puk na Tomáše Harkabuse, který zblízka rozvlnil síť. Nechybělo moc a gólově obrozený Malec přidal při přesilovce druhou trefu, při dorážce do odkryté klece jej však zablokoval obránce. Vzhledem k tomu, že výraznější šance nepřinesla ani jedna přesilovka na každé straně, šla do kabin spokojenější Dukla.

Ani další přesilová hra domácích z úvodu druhé třetiny nebyla využita. Most urputně hlídal svojí branku a když už se domácí dostali ke střele, byl kotouč tečován vedle. Krátce před polovinou zápasu získal Baránek puk po tom, co si pro něj Rittich vyjel za branku a rozehrál jej, ale mladý gólman se stihl vrátit do branky včas. Jihlava dostala poté přesilovou hru pět na tři dlouhou 89 vteřin a dokázala jí využít. Tomáš Kaláb získal na modré puk, sjel si blíže ke středu a proti jeho pumelici promáchla lapačka Horáka naprázdno. Kus černé gumy se třepetal v levém horním rohu branky. Sotva se fanoušci Dukly stihli doradovat z branky Kalába, bylo to již 3:0. Matai po průniku před branku předložil puk vedle sebe volnému Ondřeji Malcovi, jenž jen nastavil hůl a kotouč pohodlně dorazil za čáru. Hosté měli šanci při přesilové hře, kdy Kousalík vystřelil a Bojer tečoval před branou puk, nicméně Rittich byl připraven. Již v plném počtu hráčů mohl odpovědět Martin Kuřítko, dorážející z bezprostřední blízkosti, jenže puk mu sjel po holi a domácí bijec ani nezakončil.

Ve třiačtyřicáté minutě málem slavili domácí počtvrté, když Richardu Divišovi chyběl kousek k sklepnutí puku do odkryté klece. Most se ve třetí části přece jen více dostával do zakončení a měl i několik šancí. V jedné z nich se lajna Budínský, Nedrda, Mícal kombinační akci dostala před branku Dukly, první vystřelil a Rittich raději podržel puk ve výstroji. Po další akci rozezvučeli Mostečtí doknce pravou tyčku, když zblízka pálil veterán Alinč. Hosté následně hráli přesilovku, ale za další minutu byl vyloučen Alinč a zkrácenou výhodu po návratu Diviše na led Dukla využila. Melenovský poslal puk na pravý kruh pro Karola Koríma, který se vůbec nerozpakoval, vypálil a také slovenský bek bude muset přispět nějakou tou korunou do týmové kasy za první vstřelený gól v barvách Dukly.

Nulu na kontě mosteckých gólů mohl hned vzápětí smazat Mícal, který se po svém uvolnění zjevil sám před Rittichem. Zakončení mladého forvarda Severočechů však zneškodnil gólman Dukly pravým betonem. Hokej se hrál poměrně atraktivní, nahoru dolu, zápas byl již rozhodnut. Po pěkné kombinační akci domácích se neprosadil Šimek ranou od modré, na druhé straně v přesilovce Mostu nepřekonal Budínský gólmana u jeho levé tyče, když jej beknehdem nevylákal z klece. Překonat Davida Ritticha mohl jeho starý známý, dlouholetý kamarád Bohumil Slavíček, jenže z dorážky před brankou mu nebylo přáno. V závěru se skóre měnilo ještě jednou. Seman nejprve parádním zakončením vyzval ke gólu Melenovského, který však nedorazil puk do volné klece. Vše si zkušený hráč vynahradil o 18 vteřin později. Dukla udržela pásmo, Seman opět přistrčil kotouč Marku Melenovskému, který si, ač byl faulován, povyjel do pravé strany před branku a tentokrát již zakončil přesně.

Mostečtí nepřekonali Davida Ritticha ani jedním pokusem z celkového počtu pětadvaceti střela Jihlava se tak raduje nejen z výhry 5:0, ale také z jubilejního desátého vítězného zápasu v řadě. Situace v tabulce tak zůstává nadále hodně vyrovnaná, ze čtvrtého místa ztráci červenožlutí bod na Motor a dva body na Kladno, které dnes Jihočechy přeskočilo. Most naopak bezpečně okupuje dvanáctou pozici, daleko od předkola play-off a od předposledního či posledního místa.

Václav Baďouček (HC Most): Dnes bylo vidět, že Dukla hraje ve velké pohodě, že jejich série je oprávněná. Dobře kombinovali a dokázali své šance důrazně zakončovat. My jsme nepodali úplně špatný výkon, ale bez gólu se prostě nedá pomýšlet na dobrý výsledek. Ve druhé třetině za stavu 1:0 jsme měli náznak nějaké větší aktivity, měli jsme šanci na vyrovnání. Jenže přišlo špatně sehrané oslabení a přesilovka pět na tři definitivně Duklu posadila na koně. Zcela zaslouženě vyhrála.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): My jsme dneska měli trochu problémy sestavit tým. Při minulém utkání to bylo stejné, ale tam se nám to ještě trošku prohloubilo. Jsme rádi za body i za předvedený výkon, který kluci podali, podpořený výborným výkonem Davida Ritticha v bráně. Pár takových těch střel z předbrankového prostoru soupeř měl a vytvořil si příležitosti, aby se k nim dostal. I přes to, že jsme hráče na tyto situace upozorňovali, že soupeř hraje na odstoupeného chlapa, se k tomu několikrát dostali, ale David to parádně odchytal. Jak říká Venca, zápas zlomila přesilovka pět na tři. Nebo zlomila, nás zklidnila. Máme v týmu mladé kluky, kteří takový klid potřebují. Paradoxně jsme přesilovku nesehráli tím způsobem, co bychom chtěli, ale Tomáš Kaláb si to vzal na záda, otevřelo se to před ním, jeden hráč ujel do kouta a nacpal to tam. Kluci se poté zklidnili a bylo to vidět v kombinaci, v sebedůveře, při přihrávkách a nabruslování si do volných prostorů. Myslím si, že jsem zaslouženě vyhráli.