11:4
(5:0, 4:2, 2:2)

Legendy bavily! Česká republika porazila Slovensko 11:4 a zúčastní se moskevského Final Four

29.11.2015 / Tomáš Lysý

Před více jak dvěma tisíci diváky ukázaly, že hokejové legendy Česka a Slovenska ze svého umění nic nezapomněly. Utkání na 3x 15 minut začal výrazně lépe domácí tým, který šel do kabin za stavu 5:0, dvakrát se trefil Viktor Ujčík, gól přidal Petr Kořínek, Jan Peterek a k radosti příznivců také oblíbenec jihlavských fanoušků Oldřich Válek, pro kterého to byl poslední zápas. Slováci se poprvé prosadili, když prohrávali již o osm gólů. Po dvou třetinách svítilo na tabuli skóre 9:2 a ani třetí třetina nenabídla chudou gólovou podívanou. Viktor Ujčik se nakonec radoval hned čtyřikrát a český tým nakonec vyhrál 11:4. Touto výhrou si legendy ČR zajistily účast na moskevském závěrečném turnaji Final Four.
29.11.2015 16:30, Přípravné zápasy - 0. kolo

Česká reprezentace

Dušan Salfický (23. Marcel Kučera) – Milan Chalupa, František Kaberle, Martin Maškarinec, Jaroslav Nedvěd, Josef Řezníček, Bedřich Ščerban, Jiří Vykoukal – Otakar Janecký, Petr Kořínek, Tomáš Kucharčík, David Moravec, Pavel Patera, Jan Peterek, Radek Ťoupal, Viktor Ujčík, Oldřich Válek, Richard Žemlička. Trenér: Jan "Gusta" Havel. Manažer: Pavel Schwarz. Vedoucí týmu: Milan Nový
11

Slovensko

Rastislav Rovnianek (37. Pavol Hronský) – Ladislav Čierny, Lubomír Pokovič, Róbert Pukalovič, Lubomír Sekeráš, Bystrík Ščepko, Roman Veber – Marián Bezák, Ivo Ďurkovič, Michal Hreus, Branislav Jánoš, Igor Liba, Jozef Pethö, Dušan Pohorelec, Marián Uharček, Ján Zlocha. Trenér: Jozef Golonka. Generální manažer a trenér: Dárius Rusnák
4
Branky a nahrávky: 4. Ujčík (Moravec), 6. Kořínek, 9. Ujčík (Patera, Moravec), 13. Válek (Janecký), 14. Peterek (Žemlička, Kucharčík), 16. Patera (Ščerban, Ujčík), 18. Válek, 21. Ščerban (Patera, Kaberle), 26. Ujčík, 37. Žemlička (Nedvěd, Kucharčík), 43. Ujčík (Nedvěd, Patera) – 23. Zlocha (Uharček, Ščepko), 24. Sekeráš (Liba, Hreus), 36. Hreus, 44. Jánoš. Rozhodčí: Petr Blecha – Václav Guth, David Rittich. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1 (po vyloučení následovalo trestné střílení). Diváci: 2187. Průběh utkání: 8:0, 8:2, 9:2, 9:3, 11:3, 11:4.

Nástup hráčů na stadion byl vskutku slavnostní. Nejdříve přijel na ledovou plochu jeden hráč po druhém ze Slovenska, poté přišla řada i na hokejisty České republiky. Asi nepřekvapí, že největší ohlas měl nástup Oldřicha Válka. Jedna z legend jihlavského a českého hokeje, zvaná „El Obro“ se nechala slyšet, že kvůli zdravotním problémům se jedná o jeho poslední exhibiční zápas. Po hymnách obou národů byla předána gratulace Richardu Fardovi k jeho sedmdesátým narozeninám.

Na první branku českých legend se nemuselo dlouho čekat. Ve čtvrté minutě otevřel skóre symbolicky kanonýr s číslem 11, který získal tři tituly mistra světa a vstřelil na šampionátech celkem 17 branek. Viktor Ujčík dostal přihrávku od dalšího šampiona Davida Moravce a propálil Rastislava Rovniaka mezi betony. Za dvě minuty se podobně trefil i bronzový medailista české a finské extraligy Petr Kořínek, gólman Slovenska opět propustil puk mezi nohami. Kanonáda Čechů pokračovala krásnou spoluprácí dalších zlatých hochů českého hokeje. David Moravec přihrál kotouč na Pavla Pateru, který z pravé strany našel před brankou Viktora Ujčíka. „Ujča“ ukázal, že to má stále v ruce a poslal kotouč nechytatelně pod víko. Hosté mohli snížit ranou Hreuse, na kterou zareagoval Salfický parádním zákrokem lapačkou. Poté se dostala řada i na Oldřicha Válka. Jeho teč střely Otakara Janeckého ještě gólman hostí vyrazil, ovšem miláček tribun se dostal znovu k puku a z velkého úhlu pohotově překvapil strážce svatyně. Kanonádu českého týmu zakončil krátce před přestávkou Jan Peterek. Dlouholetá třinecká opora vstřelila v extralize celkem 249 gólů, takže mu nedělalo žádný problém prostřelit gólmana po skvostné přihrávce Richarda Žemličky zpoza branky - 5:0. První gól hostí mohl vstřelit Jozef Pethö, ovšem trestné střílení, nařízené místo každého vyloučení, blafákem do bekhendu neproměnil.

Zlaté ruce předvedl i čtyřnásobný světový šampion a naganský olympijský vítěz Pavel Patera, jenž po třiatřiceti vteřinách druhé třetiny doklepl do branky střílenou přihrávku Bedřicha Ščerbana. Jak se loučí legendy, ukázal Oldřich Válek. Na modré převzal puk, u levého kruhu se krásným trikem zbavil beka a poslal Rastislavu Rovniakovi vizitku pod víko. Šlo patrně o poslední gól El Obra, mistra světa z roku 1985, na Horáckém zimním stadionu. Poté se zaskvěl Dušan Salfický. Nejprve chytil střelu volného Igora Liby, poté sebral Branislavu Jánošovi z hole jistý gól a ještě stihl rozehrát a následně lapil trestné střílení Mariána Uharčeka. Přišel tak český trest. Nejlepší hokejista Československa roku 1991 a pětinásobný medailista světových šampionátů Bedřich Ščerban vyslal z pravého kruhu střelu, která skončila v levém horním rohu. Poté se neprosadili z trestného střílení Branislav Jánoš a ani fintičky zkoušející Oldřich Válek. Hned poté šel Dušan Salfický z ledu a přepustil Marcelu Kučerovi místo v brance. První gól Slovenska vstřelil v třiadvacáté minutě Ján Zlocha. Autor 320 bodů ve slovenské extralize zamířil po přihrávce Mariána Uharčeka nechytatelně z levého kruhu pod víko. Hned poté se trefil i Lubomír Sekeráš, stříbrný medailista z MS 2000, jenž z mezikruží prostřelil val těl. Konečné slovo ve druhé části měli opět Češi. Viktor Ujčík při trestném střílení předvedl blafák do bekhendu jak během své největší slávy a upravil stav na 9:2, čímž završil svůj hattrick.

Ve třetí třetině se na gól muselo čekat až do šesté minuty. Další stříbrný medailista z MS 2000, ve kterém v památné bitvě podlehli Slováci ve finále Česku, Michal Hreus, se ujal ve středním pásmu puku, předvedl pár rychlých kroků a střelou po ledě propálil Marcela Kučeru. Sotva se diváci nadáli a na světe byl další gól. Richard Žemlička, který téměř celou kariéru rozdával radost na Spartě a získal tři bronzové medaile z mistrovství světa a jeden bronz z olympiády, u pravé tyče dorazil do sítě střelu spoluhráče ze Sparty Jaroslava Nedvěda. Po tomto gólu šel do slovenské branky Pavol Hronský. Šance měli znovu Slováci. Róbert Pukalovič trefil tyč a Michal Hreus další gól nepřidal z trestného střílení. Gólový účet Čechů uzavřel ten, kdo jej otevřel. Viktor Ujčík čtvrtým gólem v zápase dorazil střelu Jaroslava Nedvěda, kterou předtím Pavol Hronský zázračně zneškodnil. Poslední slovo měli hosté. Branislav Jánoš, který odehrál 520 zápasů ve slovenské extralize a získal zde tři tituly, proměnil trestné střílení nechytatelným zakončením blafákem do bekhendu pod víko - 11:4.

2187 diváků po skončení zápasu aplaudovalo aktérům zápasu Světové hokejové ligy legend. Zcela zaslouženě. Hráči, kteří své umění prokazovali na stovkách světových stadionů, opět ukázali, že to, co se během nespočtu let tvrdé dřiny naučili, nezapomněli a nezapomenou.