0:6
(0:0, 0:4, 0:2)

Novgorod sice Jihlavu herně příliš nepřevyšoval, výsledkově ale kraloval a vyhrál celý Dukla Cup

19.08.2016 / Tomáš Lysý

V posledním utkání na Dukla Cupu, které obstaral zápas Jihlavy proti Novgorodu, se poprvé nestalo, aby první třetina nepřinesla branku. Domácí sice byli aktivnější, ale Molkova nepřekonali. Od poloviny druhé třetiny již změny stavu přišly. Ačkoliv Torpedo Duklu nepřehrávalo, vsítilo čtyři góly. První z trestného střílení, další dvě branky přišly po poměrně šťastných odrazech puku a v závěru třetiny propálil kapitán Alexej Potapov od modré vše, co mu stálo v cestě. Ve třetí třetině Nižnij Novgorod skóroval ještě dvakrát. O vzruch se postaral také Vlastimil Bilčík pěstním soubojem s Daniilem Žarkovem, který skončil nerozhodně. Torpedo tak zvítězilo 6:0 a výhrou na Dukla Cupu zakončilo svojí přípravu před KHL, která startuje příští týden.
19.08.2016 16:30, Přípravné zápasy - 0. kolo

Škarek – Říha, Bilčík, Dobrovolný, Půža, Dundáček, Grebenyuk, Kaláb, Kajínek – Diviš, Stoklasa, Jergl – Březina, Síkela, Kondratěv – Anděl, Jícha, Seman – Skořepa, Čachotský, Důras
0

HK Torpedo Nižnij Novgorod

Molkov – Aljajev, Potapov, Osipov, Makarov, Lofquist, Višněvskij, Jegoršev – Ashton, Mozer, Žerděv – Bogoslovskij, Iljin, Žarkov – Daugavinš, Semin, Frolov – Kuljomin, Urakov, Verjajev – Gračjov
6
Branky a nahrávky: 29. Semin, 34. Ashton (Žarkov, Mozer), 37. Bogoslovskij (Verjajev, Žarkov), 39. Potapov (Osipov), 45. Gračjov (Potapov), 51. Gračjov (Urakov). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček – Guth, Kuřítko. Vyloučení: 7:11. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 1106. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:6.

Před zahájením zápasu dostali jihlavský dres s velkou osmdesátkou na zádech Miloš Podhorský a Stanislav Neveselý. Dvě hokejové legendy totiž nedávno oslavily kulaté životní jubileum – rovných osmdesát let.

Úvodní šanci měli domácí, když Důras zkusil z pravého kruhu po rychlé individuální akci pozornost Molkova. Ruský gólman, který na turnaji poprvé nastoupil v brance svého týmu, se překvapit nenechal. Zřejmě největší příležitost prvního dějství měl Anděl, jehož dělovka po nápřahu z levého kruhu prošla těsně vedle pravé tyčky. Na druhé straně Škarek bezpečně střežil puk a nedovolil Seminovi ani Daugavinšovi možnos dorážek. Při zkrácené početní výhodě domácího celku střílel znovu Důras z téže pozice jako na začátku utkání, ale Molkov byl opět pozorný. Změna stavu se nekonala ani v závěru prvního dějství, když ránu Jegorševa od modré tečoval zblízka Žerděv. Čerstvý vítěz Hlinkova memoriálu Jakub Škarek viděl puk až na poslední chvíli a dobrým reflexem udržel bezgólový stav. Nižnij Novgorod tak poprvé na turnaji po úvodních dvaceti minutách nevedl, dokonce v nich nedal ani branku.

Druhé dějství začalo vyloučeními na obou stranách. V dohrávané přesilovce hledal Čachotský před brankou Diviše, kterého na poslední chvíli stihl odstavit Ashton. Domácímu celku příliš nešly přesilovky, Torpedo se v oslabení ukazovalo jako silný tým, jeho účast v KHL musela být znát. Ač obránce, tak Říha dojel jako první odražený puk a řítil se sám na branku. Byl však stínován soupeřem a zblízka jej vychytal Molkov. Při další přesilovce Dukly ujel do úniku Semin a Kajínek před branou zatáhl za záchrannou brzdu v podobě hákování a trestného střílení. Dmitrij Semin jej využil, když střelou přesně z prostoru mezi kruhy poslal puk mezi gólmanovy betony. Krátce po uplynutí dalšího vyloučení ruského týmu se dostal k pravé tyči domácí svatyně Žarkov. Jeho přihrávku před branku stihl Škarek dobře sklepnout, ale puk se šťastně odrazil k Carteru Ashtonovi a ten dopravil puk do sítě.

Další šťastný odraz puku pro ruský tým přišel v polovině sedmatřicáté minuty. Při signalizované výhodě se kotouč po ose Žarkov – Verjajev dostal k Vladislavu Bogoslovkému zakončujícímu do prázdné branky. Těžkou úlohu měl Jakub Škarek také při čtvrté inkasované brance. Přes hradbu několika hráčů domácí gólman nemohl vidět na ránu kapitána Alexeje Potapova od modré a puk se tak zastavil až v brance. Herně sice ruský tým nevynikal, výsledkově však ano - 0:4.

Uběhlo pět minut třetího dějství a padl pátý gól Novgorodu. Potapovova střela od modré se zpoza branky odrazila k pravé tyči Škarka, kde puk umístil do branky volný Jevgenij Gračjov. Dukla mohla snížit v přesilovce, kdy Semanova přihrávka propadla mezi kruhy na Aleše Jergla. Ten puk dělovkou z první poslal nad branku i za přispění gólmana Molkova. Muž v masce Dukly se poté blýskl roztažením proti další ostré střele, tentokrát v podání Jegorševa z levého kruhu a neradoval se ani zámořskou NHL otřískaný Frolov, z mezikruží jej vychytal šestnáctiletý gólman Jihlavy. Když ale hráči domácích zapomněli před brankou na dvakrát dorážejícího Jevgenije Gračjova, byl již muž v masce bezmocný - 0:6. Červenožlutým nebyl přán ani čestný zásah, po špatném střídání Torpeda zavezl touš na pravý kruh Filip Seman a orazítkoval břevno. Závěr zápasu ještě okořenila bitka Vlastimila Bilčíka a Daniila Žarkova, ve kterém o hlavu větší ruský hráč navrch neměl a pěstní souboj skončil nerozhodně.

Dukla Cup 2016 tak vyhrálo Torpedo Nižnij Novgorod, které získalo osm bodů a o jeden bod bylo lepší než druhé Karlovy Vary. Třetí místo brala Olomouc a poslední pozici obsadila domácí Dukla Jihlava. Tu čeká další zápas příští týden s další Duklou, trenčínskou.

Konečné pořadí Dukla Cupu:

1. HK Torpedo Nižnij Novgorod  3  2  1  0  0  13:5   8
2. HC Energie Karlovy Vary     3  2  0  1  0   8:7   7
3. HC Olomouc                  3  1  0  0  2  10:6   3
4. HC Dukla Jihlava            3  0  0  0  3   3:16  0

(Pořadí, klub, počet zápasů, výhry, výhry (2 body) porážky (1 bod), porážky, skóre, body)

Kanadské bodování Dukla Cupu:

1.  Jan Knotek (OLO)              4 body (4+0)
2.  Carter Ashton (NNO)           3 body (3+0)
3.  Vladimir Galuzin (NNO)        3 body (2+1)
    Tomáš Rohan (KVA)             3 body (2+1)
5.  Adam Zeman (OLO)              3 body (1+2)
6.  Nikolaj Žerděv (NNO)          3 body (0+3)
7.  Jevgenij Gračjov (NNO)        2 body (2+0)
    Vojtěch Tomeček (KVA)         2 body (2+0)
9.  Kaspars Daugavinš (NNO)       2 body (1+1)
    Tomáš Dvořák (KVA)            2 body (1+1)
    Denis Kindl (KVA)             2 body (1+1)
    Marek Laš (OLO)               2 body (1+1)
    Alexej Potapov (NNO)          2 body (1+1)
    Petr Stloukal (KVA)           2 body (1+1)
    Kirill Urakov (NNO)           2 body (1+1)
16. Radim Matuš (KVA)             2 body (0+2)
    Maxim Osipov (NNO)            2 body (0+2)
    David Ostřížek (OLO)          2 body (0+2)
    Václav Skuhravý (KVA)         2 body (0+2)
    Daniil Žarkov (NNO)           2 body (0+2)
21. Vladislav Bogoslovskij (NNO)  1 bod  (1+0)
    Vilém Burian (OLO)            1 bod  (1+0)
    Tomáš Houdek (OLO)            1 bod  (1+0)
    Tomáš Kaláb (JIH)             1 bod  (1+0)
    Jiří Ondrůšek (OLO)           1 bod  (1+0)
    Fredrik Pettersson (NNO)      1 bod  (1+0)
    Jiří Říha (JIH)               1 bod  (1+0)
    Dmitrij Semin (NNO)           1 bod  (1+0)
    Filip Stoklasa (JIH)          1 bod  (1+0)
    Petr Strapáč (OLO)            1 bod  (1+0)
    Michal Vachovec (KVA)         1 bod  (1+0)
32. Tomáš Čachotský (JIH)         1 bod  (0+1)
    Richard Diviš (JIH)           1 bod  (0+1)
    Michal Důras (JIH)            1 bod  (0+1)
    Jan Eberle (OLO)              1 bod  (0+1)
    Jakub Flek (KVA)              1 bod  (0+1)
    Alexander Frolov (NNO)        1 bod  (0+1)
    Sebastian Gorčík (KVA)        1 bod  (0+1)
    Tomáš Harant (KVA)            1 bod  (0+1)
    Stanislav Jegoršev (NNO)      1 bod  (0+1)
    Aleš Jergl (JIH)              1 bod  (0+1)
    Jevgenij Mozer (NNO)          1 bod  (0+1)
    Anatolij Protasenja (OLO)     1 bod  (0+1)
    Tomáš Rachůnek (KVA)          1 bod  (0+1)
    Filip Seman (JIH)             1 bod  (0+1)
    Vladimír Sičák (KVA)          1 bod  (0+1)
    Josef Skořepa (JIH)           1 bod  (0+1)
    Pavel Skrbek (OLO)            1 bod  (0+1)
    David Škůrek (OLO)            1 bod  (0+1)
    Danil Verjajev (NNO)          1 bod  (0+1)
    Ivan Višněvskij (NNO)         1 bod  (0+1)
    Martin Vyrůbalík (OLO)        1 bod  (0+1)

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Zápas nám odhalil určité věci, na které se musíme do začátku soutěže zaměřit. První třetina byla z našeho pohledu velice slušně odehraná. Ve druhé části jsme udělali spoustu individuálních chyb a soupeř těchto kvalit jich dokázal využít a potrestal nás. Byla to pro nás výsledkově krutá třetina. Ale hokej se hraje na góly a jestliže za šedesát minut nedáme ani jeden, nemůžeme pomýšlet s žádným soupeřem na lepší výsledek.