1:4
(0:2, 1:0, 0:2)

Postup se vzdaluje. Ve druhém domácím souboji Dukla neuspěla

14.03.2015 / Libor Kucza

Do utkání vstoupili lépe hosté, kteří se již ve čtvrté minutě ujali vedení. Ještě v první periodě přidali po diskutabilní situaci druhý přesný zásah. Prostřední dvacetiminutovka přinesla snížení stavu, v přesilové hře se prosadil Tomáš Kaláb. Závěrečné dějství bylo ve znamení neúspěšného jihlavského tlaku, Piráti si ale velmi dobře hlídali svůj těsný náskok. Ten poté ještě navýšili a nakonec završili gólem do prázdné branky. Dukla tak podlehla Pirátům v poměru 1:4 a bude muset odvracet mečbol.
14.03.2015 17:30, 1. liga ČR - 0. kolo

Sáblík – Mocek, Dobrovolný, Staněk, Kaláb, Štebih, Schejbal, Šidlík – Čachotský, Zeman, Seman – Důras, Melenovský, Jergl – Harkabus, Malec, Kuřítko – Prokš, Matula, Schejbal
1

Piráti Chomutov

Kopřiva – Toman, Šulák, Drtina, Skinner, Bartejs, Rutta, Koma – Hřebejk, Gajovský, Hovorka – Sinisalo, Růžička, D. Květoň – Šagát, Kämpf, O. Kaše – Chlouba, Dušek, Račuk – Sikora
4
Branky a nahrávky: 32. Kaláb (Štebih, Zeman) – 4. Růžička (Drtina, D. Květoň), 12. Hovorka, 51. Račuk (Chlouba, Dušek), 60. Sinisalo (Gajovský, Skinner). Rozhodčí: Pavlovič, Souček – Jindra, Zíka. Vyloučení: 9:12, navíc Seman (JIH) 10 min. nesportovní chování - Hřebejk (CHM) 5 min. + DKÚ - faul kolenem. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4112. Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.

Horácký zimní stadion hostil velice důležitý duel. Pokud by Piráti zvítězili, dovezli by si na sever Čech nespornou výhodu v podobě mečbolu. Při úspěchu Dukly by naopak byla série opět otevřená na obě strany. Již dlouho před úvodním vhazováním byla v ochozech k vidění a slyšení vynikající atmosféra plná očekávání.

Hned v úvodu klání měl solidní přiležitost Filip Seman, jehož pokus Kopřiva ale vytěsnil. Dorážející Adam Zeman měl před sebou poloodkrytou branku, ovšem chomutovský zadák mu znemožnil zakončení. V čase 03:28 hrála obě mužstva ve čtyřech, což evidentně více svědčilo Pirátům. Jiří Drtina nahodil od modré čáry kotouč, který Sáblík vytěsnil před sebe. Nikým nehlídaný Vladimír Růžička pak otevřel skóre zápasu - 0:1. V následné přesilové hře měli hosté velký tlak, především pak dělovka Marka Hovorky vyděsila jihlavské publikum. Tentokráte však zůstalo červené světlo zhasnuté. Nedlouho poté pálil po Čachotského nabídce těsně vedle Kaláb, načež nevyužil dobrého Harkabusova pasu Petr Šidlík. Jihlavského beka vychytal Kopřiva pomocí levého betonu.

Nedáš, dostaneš. I v tomto duelu se otřepané, leč povětšinou pravdivé pořekadlo potvrdilo. Z dvanácté minuty uběhly pouze dvě sekundy, když navýšil vedení Dukly Marek Hovorka. Jednalo se o velmi diskutabilní situaci, neboť byl Sáblík tísněn. Sudí ale tuto branku uznal, tudíž musela Dukla stahovat výraznější manko - 0:2. Tento moment ještě více rozdmýchal již tak vypjaté utkání. Ihned po vhazování totiž rozpoutali domácí Martin Kuřítko a Ondřej Malec šarvátku, do níž se zapojili chomutovští David Květoň a Tomas Sinisalo. Za hrubost byl ale potrestán také brankář Miroslav Kopřiva, který danou situace taktéž nenechal ladem a přispěchal svým soukmenovcům na pomoc. Dukla byla poté velmi aktivní, Důras objel hostující branku a předložil touš Jerglovi. Ten však pouze promáchl. Když v závěru dějství neuspěl s ostrou ranou Štěpán Hřebejk, odcházelo se do kabin za dvoubrankového vedení Pirátů.

Druhá třetina byla z obou stran o poznání opatrnější. Nejprve měla jihlavská ekipa k dispozici přesilovou hru, kterou ale nevyužila. Stejně tak si o několik málo okamžiků později počínali Piráti. V 28. minutě předvedl Jiří Dobrovolný kulišárnu, když se z levé strany natlačil až před Kopřivu. Chomutovský brankář ale znovu udržel svůj tým nad vodou. Nedlouho poté opět vzplály emoce. Štěpán Hřebejk sestřelil u mantinelu Marka Melenovského. Zkušený domácí útočník se poté z ledu dostal pouze za pomoci svých spoluhráčů, neboť měl poraněné koleno. Trest do konce utkání obdrživšího Hřebejka pak při odchodu do kabin nejprve verbálně a poté i fyzicky atakovali domácí příznivci, pořadatelská služba se v nejlepším světle rozhodně nepředvedla.

V čase 31:43 se mužstvo z krajského města Vysočiny přiblížilo na rozdíl jedné branky. Po vyhraném vhazování se puk dostal na modrou čáru, odkud svou typickou dělovou ránu vyslal Tomáš Kaláb. Kopřiva sice poprvé zasáhl, ovšem kotouč se poté doslova silou vůle došoural za brankovou čáru - 1:2. Následně hráli domácí v obrovské euforii, kterou mohl ještě umocnit tečující Harkabus, načež před prázdnou brankou promáchl Michal Důras. Ve 37. minutě pálil z mezikruží Miha Štebih, jehož ránu z Kopřivy vydoloval Filip Seman. Jihlavského útočníka ale eliminovala hostující defenziva.

Třetí část měla odlišný průběh, Chomutov se mnohem více soustředil na defenzivu. Přesto se jako první dostal do větší příležitosti, když David Kämpf orazítkoval z mezikruží břevno. Puk se poté odrazil kamsi na brankovou čáru, přičemž sudí rozpažil. Následně zamířil mladý forvard na lavici hanby, což však zůstalo ze strany Dukly nepotrestáno. Zanedlouho orazítkoval Kopřivuv vyrážečku Adam Zeman. V 51. minutě vsítili Piráti veledůležitou branku. Prudkou ránu vytěsnil Sáblík pouze k Marku Račukovi, jemuž nic nebránilo v ideálním zakončení - 1:3. Další minuty si již Severočeši hlídali, prakticky poslední možnost Dukly měl v závěru Seman, který však přestřelil. Devět sekund před závěrečným hvizdem pak pečetil vítězství Pirátů gólem do prázdné branky Tomas Sinisalo - 1:4. Tímto poměrem zápas skončil, Dukla tak bude muset v Chomutově odvracet mečbol.

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov): Po včerejším nevydařeném utkání, kdy jsme to doopravdy nezvládli a domácí byli v úvodu jasně lepší, musím před hráči smeknout, že se dali dohromady. Určitě jsme se o tom hodně bavili, kluci to vzali za správnou stranu. V tomhle prostředí, kde je neskutečná podpora diváků, je velmi těžký hrát. Někdy jsme zbytečně faulovali, což byla naše chyba. Ale jinak celkově si myslím, že kluci předvedli dobrý a taktický výkon, samozřejmě se k nám taky přiklonilo štěstí.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): My jsme dnes do toho utkání nevstoupili dobře, ale za celkový projev v tom zápase musím klukům poděkovat. V určitých fázích se projevila hokejovost soupeře, ale bohužel my jsme mu to v těch gólových situacích trochu ulehčili, protože z prvních tří gólů byly dva dotlačený, kdy náš hráč u toho soupeře byl. Druhýmu gólu předcházela chyba na mantinelu, kdy jsme to nedostali ven, ke všemu jim to tam ještě rukou přistrčíme, když je tam hromada hráčů před bránou. V těchto fázích jsme to soupeři trochu ulehčili, ale musím zopakovat, že klukům patří dík, co se týče bojovnosti, kterou tam dali, bohužel se to výsledkově neprojevilo. Marek Melenovský už nebude, má přejetý koleno i kotník, první prognóza je taková, že to vypadá na postranní vazy.