24.02.2017 15:00, NOEN extraliga staršího dorostu - 0. kolo

Šťastný – Mareš, Veleba, Trávník, Marek, Vála, Havelka, Vrátný - Daňhel, Kadleček, Jindra, Úlovec, Musil, Vala, Kardoš, Hrbatý, Najman, Filip, Slabý, Strnad
5

HC Slavia Praha

Vecka (19. Kodad) – Melovič, Erben, Vobořil, Zderadička, Macek, Holý, Duda, Stark - Brož, Všetečka, Grim, Hradil, Vaniš, Šilhan, Marek, Martínek, Furch, Janča
1
Branky a nahrávky: 10. Kadleček (Mareš), 16. Najman (Vala, Strnad), 19. Strnad (Najman), 48. Najman (Vala), 56. Vala (Jindra) – 21. Martínek (Všetečka, Stark). Rozhodčí: Pokorný – Rampír, Kotlík. Vyloučení: 6:5, navíc Hrbatý (JIH) 5 min. a do konce utkání - Stark (SLA) 10 min OT a trest do konce utkání Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 97. Střely na branku: 29:36. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Stav série: 1:0.

Skóre prvního osmifinálového zápasu se mohlo měnit již po dvaceti vteřinách. Obránce Dukly Vrátný nahodil kotouč od modré na branku a ten zacinkal na břevno. Slavia začala hodně aktivně, což bylo umocněno i přesilovou hrou, ovšem Šťastný a jeho spoluhráči dvě minuty v oslabení přestáli. První vážná šance hostí přišla na začátku sedmé minuty, kdy hostující Hradil tváří v tvář gólmanovi minul tři tyče. K play-off patří i výměny názorů a jedna taková se odehrála mezi obráncem Dukly Havelkou a útočníkem Martínkem. Menší štouchanici uklidňovali čároví sudí.

Poté již přišel první gól utkání. Marešovo nahození od modré tečoval Slavomír Kadleček a domácí kapitán poslal svůj tým v polovině desáté minuty do vedení. Čímž odstartoval gólovou devítiminutovku Dukly. Vala se o chvíli později ještě neprosadil, když akci dva na jednoho zakončoval vedle. Čas 15:31 už ale přinesl druhou jihlavskou branku. Vala výborně obkroužil branku, předal puk před gólmana Vecku na Adama Najmana a talent jihlavského hokeje, který ještě hraje za starší dorost, poslal nahoru pozdrav svému dědečkovi a legendě Josefu Augustovi, jenž minulý týden zemřel. Právě kvůli tomu nastoupili jihlavští hokejisté s černými páskami na pažích. Pražané mohli korigovat dvě minuty před koncem, kdy Hradil nevyužil krásnou přihrávku spoluhráče, jelikož jej ještě lepším zákrokem vychytal Šťastný. Nedáš – dostaneš tak znovu platilo. Minutu a tři čtvrtě před koncem první třetiny vystihl Milan Strnad zakrytý výhled Daniela Vecky a po třetím gólu jej poslal ven z branky - 3:0.

Pouze čtyřicet vteřin z druhé třetiny stačilo Slavii, aby vstřelila svůj první osmifinálový gól. Po hrubce v jihlavské defenzívě zakončil Viktor Martínek akci Všetečky se Starkem a trefil k tyči nad beton brankáře - 3:1. Jihlava si poté vyzkoušela první přesilovku, ovšem druhý gólman hostí Matěj Kodad v ní příliš práce neměl. Naopak Šťastný se musel vytáhnout, když po hezké kombinaci sebral Všetečkovi z hokejky snižující gól. V dalším průběhu prostředního dějství nevyužili domácí dvě přesilovky a v jedné početní výhodě se neradovala ani Slavia. Vteřinu před druhou sirénou byl vyloučen útočník Dukly Slabý a Slavia si tak do třetí části přenesla početní výhodu.

Jihlavští starší dorostenci si pohlídali i třetí oslabení, při kterém Šťastný zasahoval betonem a poté lapačkou. V jeho dnešní formě se jednalo o lehké zákroky. Třígólový náskok vrátil Dukle znovu Adam Najman. Před brankou se dostal k puku po Valově střele, využil napůl ležícího a marně se natahujícího Kodada a poté poslal kotouč do odkryté klece. Sešívaným se nedařila ani hra v dalších dvou přesilových hrách. Při druhé z nich kotouč prošel zajímavým padáčkem nad horní tyč a krátce poté si muž v jihlavské kleci vyjel za svojí branku a černou pryž doslova zalehl.

Závěr zápasu přinesl opět trestné minuty. Mezi dva klasické tresty, po jednom na každé straně, se vešla desítka pro slávistického zadáka Davida Starka, jenž předešlé dvě sezony hrál v Dukle. Hru čtyři na čtyři využil Tomáš Vala, jenž ke svým dvěma asistencím přidal závěrečnou branku zápasu, kterou vstřelili z bezprostřední blízkosti po Jindrově přihrávce - 5:1. Slavia se čtyři minuty před koncem radovala ze snížení, ovšem její gól nemohl být uznán, jelikož byl dosažen kopnutím. To se příliš nelíbilo lavičce Slavie a zejména Starkovi, jenž z trestné lavice dostal druhý vyšší trest za nesportovní chování. Zcela v závěru ještě obdržel domácí Hrbatý trest na pět minut a do konce utkání a více už se neudálo, Dukla porazila Pražany 5:1 a vstoupila do osmifinále výrazně lépe. Již další den, v sobotu 25. února 2017 od 12:15, je na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě na programu druhé pokračování série.

Rozhovor po prvním utkání osmifinále s útočníkem Dukly Tomášem Valou

Miloš Pecka (HC Slavia Praha): Rozhodla první třetina, kdy jsme dostali ze šesti střel tři góly. Pak už se zápas strašně těžko otáčí. Ve druhé třetině jsme měli více ze hry, ale bohužel jsme dali jen jednu branku. Pak rozhodla čtvrtá branka nějakých deset minut před koncem a pak se zápas už těžko otáčí. Domácí se dostali hodně snadno do tříbrankového vedení, dá se říct, měli co střelu, to gól. I když se kluci snažili, tak jeden gól je prostě málo.

Štěpán Moravec (HC Dukla Jihlava): Udělali jsme důležitý první krok, nicméně je vidět, že série je hodně těžká. Slavia vůbec není špatný soupeř, umí hrát fyzicky a do těla. Podržel nás hodně gólman a byli jsme produktivnější. Je to ale jen první krok, je třeba pracovat dále a pořád makat na sto procent.