40 nájezdů během 10 minut. Každý hráč IIHS si na gólmana NHL Davida Ritticha zkusil nájezd

24.07.2018 / Tomáš Lysý

Třetí den Mezinárodní česko-finské hokejové školy byl opravdu nabitý. Hokejisté měli dopoledne opět dvoufázové tréninky a virtuální realitu, o které natáčela reportáž i Česká televize. Oficialita čekala finské rodiče, kteří byli slavnostně přivítáni v sídle Kraje Vysočina a ochutnali produkty regionální kuchyně. Hráči měli dopoledne opět dvoufázové tréninky, odpoledne pak společné focení a zápas. Bílý tým byl opět úspěšnější, tentokrát vyhrál 7:3. Po zápase si každý hráč vyzkoušel trestné střílení na gólmana NHL Davida Ritticha. „Profesionální gólman asi nikdy nic takového nezažil, takže i pro mě to bylo poprvé,“ usmívá se odchovanec Dukly a gólman českého národního týmu.

Zatímco děti se dopoledne snažili při dvoufázových trénincích na suchu i na ledě, výprava finských rodičů byla slavnostně přivítána v sídle Kraje Vysočina. Uvítání se jim dostalo od hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece. Rodičům byl představen Kraj Vysočina, shlédli krátký film o předešlých ročnících IIHS, poté ochutnali krajské speciality… Samozřejmě nemohlo chybět ani tradiční focení.

Finští rodiče a zástupci nejužšího vedení IIHS v sídle Kraje Vysočina. Foto: Tomáš Lysý

Druhý zápas IIHS 2018

Druhý zápas Mezinárodní česko-finské hokejové školy byl poněkud jednoznačnější. V první třetině se Modří dostali do vedení 0:2 a 1:3, jenže Bílí do konce třetiny jednou brankou snížili a během 45 sekund ve druhé třetině otočili stav. Vedení 4:3 již Bílý tým nejenže udržel, ale ve třetí třetině ještě tři góly přidal a zvítězil 7:3.

Po konci přišlo velké překvapení. Gólman NHL a české reprezentace David Rittich stejně jako loni předával ceny pro nejlepší hráče utkání, tentokrát však ve zcela jiné pozici. Oblékl se do gólmanské výstroje Calgary Flames a každý hráč na něj mohl jet samostatný nájezd. Mladí hokejisté byli nadšení, o zábavu i motivaci tak bylo rázem postaráno. Vždyť kdo by nechtěl dát gólmanovi NHL branku. Nakonec se oba týmy rozešly smírně, nájezdy skončily výsledkem 6:6.

White team – Blue team 7:3

Branky a nahrávky: 10. Sampo Heine (Patrik Bakus, Jakub Doležal), 12. Leevi Pelkonen (Matěj Doskočil), 27. Jakub Doležal, 28. Denis Zamazal (Aatu Korpula), 44. Sampo Heine (Patrik Bakus, Matěj Doskočil), 45. Jakub Doležal (Patrik Bakus, Kalle Karttu), 52. Sampo Heine (Kalle Karttu) – 8. Jere Siiki (Patrik Štos), 10. Kevin Coufal (Vili Majuri, Jesse Marjamäki), 13. Tomáš Vandas (Martin Matějíček). Rozhodčí: Tomáš Sibera, Eemeli Majakangas – Semi Mäkiranta, Gabriel Havelka. Vyloučení v minutách: 10:0. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 86.

White team: Tuure Puputti (21. Filip Sigmund, 41. Jiří Tesař) – Viljami Vainio, Jan Vaněček, Antonín Vrána, Matěj Doskočil, Vilil Aalto, Kalle Karttu, Juusa Vilppola, Erik Zamazal – Denis Zamazal, Jakub Doležal, Sampo Heine, Aatu Korpula, Niko Koivuluoto, Leevi Pelkonen, Joona Pohjola, Timi Teuho-Markkola, Václav Kudrna, Patrik Bakus, Oldřich Novák, Lukáš Kolda

Blue team: Oskari Perho (41. Lasse Latva) – Martin Matějíček, František Bláha, Adam Topol, Vili Haapala, Paavo Kulo, Denis Jeletz, Juho Laurila, Niklas Salminen – Patrik Štos, Tomáš Strnad, Adam Bernard, Kevin Coufal, Verneri Maajaakkola, Vili Majuri, Jesse Marjamäki, Jere Siiki, Hynek Peš, Eemil Virtanen, Tomáš Vandas, Teemu Vänni

Ceny pro nejlepší hráče předával odchovanec Dukly Jihlava David Rittich, který v uplynulé sezoně chytal za Calgary Flames a zároveň na mistrovství světa v Dánsku za český národní tým. Nejlepší hráči: Denis Zamazal, Aatu Korpula – Lasse Latva, Tomáš Strnad. Foto: Tomáš Lysý

David Rittich: Jsem rád, že mi nějaký kluk dal gól a měli z toho takovou radost, jakou měli

Více jak 40 nájezdů během krátké časové chvíle. Takovou porci musel absolvovat David Rittich. Odchovanec Dukly Jihlava předával druhý rok po sobě ceny pro nejlepší hráče kempu. Tentokrát se před předáváním oblékl do gólmanského a mladí hokejisté na něj jeli trestné střílení. „Profesionální gólman asi nikdy takovou porci nezažil, takže i pro mě to bylo poprvé. Chtěl jsem, aby nájezdy dopadly smírně. Aby si nenadávali, že jedni vyhráli a druzí prohráli. Přece jen, kdybych se snažil na sto procent a chtěl chytit každý nájezd, tak by z toho děti neměli takovou radost. Jsem rád, že nějaký kluk gól dal a měli z toho takovou radost, jakou měli,“ usmívá se „Ríťa,“ který minulou sezonu chytal za Calgary Flames v NHL.

A jaký je jeho názor na Mezinárodní česko-finský hokejový kemp? „Z mého hlediska je to super věc. Z ledu kluci poznají, jak se hokej dělá v jiné zemi a naučí se i nějaká ta anglická slovíčka, komunikují s cizími lidmi. Jsem poměrně rád, že jsem byl podruhé pozvaný, abych pozval ceny. A že vlastně má kemp takovou tu dlouhou návaznost na sebe. Že to není jednoletá záležitost a drží se to nějaký ten rok,“ sděluje David Rittich.