1:2
(1:1, 0:0, 0:1)

Dukla je prvním semifinalistou, porazila Havířov i počtvrté v řadě

27.02.2014 / David Motloch

Čtvrtý zápas čtvrtfinálové série mezi jihlavskou Duklou a Havířovem se dlouho vyvíjel podobně jako utkání předešlé. Hokejisté AZetu se v první třetině, stejně jako ve třetím mači, dostali do vedení, když se trefil zkušený Petr Kanko, ale znovu vedení neudrželi. Přesně v patnácté minutě vyrovnal jihlavský bijec Ondřej Malec. Druhá třetina i přes několik šancí na obou stranách změnu ve skóre nepřinesla. Ve třetí třetině poslal červenožluté do vedení Adam Zeman. Dvaatřicátý gól mladého střelce v sezoně výrazně přiblížil Duklu do semifinále. Protože gólman David Rittich doslova uzamkl branku a Havířov se neprosadil ani při téměř pětiminutové početní převaze, ani při závěrečné power-play, zná první hokejová liga letošního prvního semifinalistu – HC Duklu Jihlava.
27.02.2014 18:00, 1. liga ČR - 0. kolo

AZ Heimstaden Havířov

Matoušek – Bezuška, Vosátko, Roupec, Krisl, Graca, Punčochář, Vydra, Deutsch – Škumát, Říčka, Sztefek – J.Daneček, Šlahař, Jakúbek – Kanko, Haas, Klimša – Rimmel, Pechanec, Matějek
1

Rittich – Dobrovolný, Horák, Mocek, Podlipnik, Štebih, Čáp, Tobola – Čachotský, Zeman, Prokš – Důras, Hubáček, Seman – Velecký, Kuřítko, Haluza – Štěpánek, Malec, Mikeš
2
Branky a nahrávky: 5. Kanko (Graca, Klimša) – 15. Malec (Prokš, Kuřítko), 44. Zeman (Hubáček, Čachotský). Rozhodčí: Doležal, Přikryl – Kis, Svoboda. Vyloučení: 5:5, navíc Štebih (Jihlava) 5 minut + do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2381. Střely na branku: 35:26. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Konečný stav série: 0:4.

Čtvrtý zápas začal oboustranně v maximálním tempu. Havířovští ohrozili poprvé Ritticha na konci třetí minuty díky Škumátovi, ale jihlavský gólman odolal. To v minutě páté už ale kapituloval. Gracovo nahození od modré čáry totiž tečoval Petr Kanko před Rittichem tak šikovně, že se puk zastavil až v jihlavské síťce - 1:0. Vstřelená branka domácí ještě více povzbudila, ale další branku už tato snaha nepřinesla. Největší šanci měl ve vlastním oslabení Říčka, který ale v 15. minutě po příhře Škumáta netrefil odkrytý prostor u tyče jihlavské branky. A tak přišel asi zákonitý úder na druhé straně. V té samé přesilovce totiž zatáhl puk do útočné třetiny Prokš a Ondřej Malec jej pak z bezprostřední blízkosti doklepl za Matouškova záda - 1:1.

V závěru třetiny ještě nadělal Matouškovi problémy svou střelou Mocek. Na druhé straně byl na poslední chvíli zastaven do šance se deroucí Škumát. Rittich pak zachytil přihrávku na, ke střele připraveného, Danečka, takže do kabin se poprvé šlo stejně jako v zápase č. 3 za stavu 1:1.

V druhé třetině dostali i Havířovští k dispozici několik přesilovek, ale jen v nich demonstrovali, že nejsou jejich silnou stránkou. Během šesti minut totiž putovali za katr hned čtyři jihlavští, jenže domácí kromě několika nahození na Ritticha, i díky perfektně odbráněným jihlavským oslabením, nijak vážně neohrozili. Naopak do velké šance se dostal uniknuvší hostující Zeman, ale s jeho nebezpečným pokusem si nakonec Matoušek poradil. Paradoxně největší šance si vypracoval AZet až ve hře v pěti. Díky maximální aktivitě v útočném pásmu se dostali do slibného zakončení Říčka a po něm i Rimmel, ale branky z toho nebyla. Pak se dostal do úniku po křídle Daneček, ale jeho bombu srazil padající obránce.

Dukla se připomněla nejprve Štebihovou bombou od modré, kterou vyrazil Matoušek betonem a pak zejména při své druhé přesilovce od 36. minuty. V ní to před havířovskou svatyní několikrát doslova vřelo. Jenže domácí mladý gólman nakonec všechny jihlavské pokusy, i s potřebnou dávkou štěstí, vychytal. Štěstí mu pak obzvláště přálo při šanci Semana, protože tomu před odkrytou brankou přeskočil puk hokejku. V poslední šanci třetiny se objevil jihlavský Haluza, kterému však zabránil skórovat Rimmel.

Jak mocnou zbraní je jihlavská přesilovka, se ukázalo opět na začátku třetiny třetí. Nejprve sice Velecký v obrovské šanci trefil jen Matouškův beton, ale ve 44. minutě už se hostům kombinace zdařila dokonale a zakončující Adam Zeman měl při doklepnutí puku do odkryté části branky snadnou práci – 1:2.

V 50. minutě dostal Jihlavský Štebih za vražení ze zadu trest 5 + do konce utkání. Havířovští sice dlouhou přesilovku odehráli ve své útočné třetině, tentokrát si i vypracovali několik šancí, ale vstřelit vyrovnávací branku se jim ani tentokrát nepodařilo. Nejblíže k ní měl Jakúbek, ale zblízka poslal puk těsně vedle. Náskok Dukly mohl naopak po úniku navršit Velecký, ovšem skvělý Matoušek jeho bombu vyrazil. V dramatickém závěru se střídaly šance na obou stranách. Domácí si vzali necelé dvě minuty před koncem i oddechový a čas a zkusili to bez gólmana. Jenže jejich závěrečný nápor branku nepřinesl, a tak se po výsledku 1:2 i počtvrté v sérii radují hosté.

Dukla Jihlava je tak prvním postupujícím celkem do semifinále první ligy, svůj mečbol totiž dnes neproměnila Mladá Boleslav a Třebíč. Svého soupeře se červenožlutí dozvědí podle výsledku série Olomouc - Litoměřice. Naopak A-týmu Havířova dnešním zápasem skončila sezona. I přes vyřazení ve čtvrtfinále play-off první ligy nemusí smutnit, nováček první ligy má za sebou sezónu, ve které se stal příjemným překvapením celé první ligy.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Myslím si, že jsme v dnešním zápase byli silnější především mentálně, což takové ty důležité zápasy rozhoduje. Výborně jsme zvládli oslabení, i když jsme je hráli na málo hráčů. Hráči, kterým jsme dali důvěru, ale prokázali, že si ji zaslouží.

Jan Daneček (HC AZ Havířov): Vypadli jsme sice 4:0 na zápasy, ale celkově byla série hodně vyrovnaná a o výsledku rozhodly především jihlavské přesilovky. Naše mužstvo, tvořené především ještě loni druholigovými hráči, bojovalo na maximum, ale proti kvalitnímu a zkušenějšímu soupeři to na více nestačilo. I přesto si myslím, že jsme tu těžkou sezonu jako nováček zvládli výborně, a za to patří klukům velký dík.

Celé rozhovory s oběma trenéry budou ke zhlédnutí na web.tv.