6:2
(3:1, 1:0, 2:1)

Dukla v Šumperku neuspěla. Na Vysočinu si veze šestigólový příděl

16.11.2013 / Dominik Mihailescu

Do třiadvacátého utkání letošního ročníku druhé nejvyšší tuzemské hokejové soutěže vstoupili jihlavští hokejisté přímo hororově. Během úvodních pěti minut obdrželi hned tři branky! V osmnácté minutě stihl korigovat pouze Michal Velecký. I nadále se lépe vedlo šumperským Drakům, kteří v následujících minutách hned třikrát rozsvítili červené světlo. Těsně před konečným hvizdem přidal Michal Velecký svůj druhý přesný zásah. Zraněními okleštěná jihlavská družina tak podlehla Šumperku vysoko 2:6.
16.11.2013 17:00, 1. liga ČR - 23. kolo

DRACI PARS Šumperk

Štůrala – Holík, Novotný, Tesařík, Starý, Sedlák, Dudáš, Gewiese – Haas, Plášek, Půhoný – Brunec, Popelka, Skoumal – Staněk, Moskal, Žalčík – Langr, Chomič, Cink
6

Rittich (od 5. Sáblík) – Mocek, Jícha, Dobrovolný, Podlipnik, Kaláb, Kotvan, Stebich – Přidal, Vysloužil, Kuřítko – Mikeš, Velecký, Kadlec – Čachotský, Malec, Důras
2
Branky a nahrávky: 3. Brunec (Tesařík), 5. Haas (Plášek), 5. Moskal (Staněk, Dudáš), 27. Skoumal (Popelka, Staněk), 42. Staněk (Moskal, Sedlák), 46. Holík (Sedlák, Plášek) – 18. Velecký (Kadlec, Kaláb), 59. Velecký (Čachotský, Kotvan). Rozhodčí: Jeřábek ml. – Lukš, Novák. Vyloučení: 8:6, navíc Malec (JIH) 5 minut + DKU za vražení na hrazení. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1082. Střely na branku: 32:28. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1, 6:2.

Hokejisté Šumperka a Jihlavy se utkali v rámci třiadvacátého kola na ledě Draků. První vzájemný zápas skončil výsledkem 8: 4 z pohledu Ježků, a tak se dalo očekávat, že domácí si budou chtít napravit reputaci z předchozího mače. Do zápasu, který řídil Antonín Jeřábek z Nového Jičína, nastoupil po zranění Karel Plášek, a také po delší době Václav Chomič.

Hosté do utkání vstoupili vyloučením a Draci tak v první minutě měli možnost přesilové hry. V této přesilovce dokázal nebezpečně dvakrát po sobě vystřelit Žalčík, gólmana Ritticha však nepřekonal. O pár sekund později dokázal Tomáš Brunec využít toho, že brankář hostů ležel na zemi po střele Tesaříka. Šumperský forvard si objel branku a vstřelil gól, který znamenal rychlé vedení domácího celku. Hosté mohli o pár vteřin později vyrovnat, ovšem Štůrala fantastickým zákrokem vychytal Vysloužila, který chtěl kličkou překonat gólmana Draků.

A platilo klasické "Nedáš, dostaneš". Marek Haas hned po této akci překonal Ritticha a Šumperk už vedl 2:0. O dvacet sekund později to bylo 3:0! Posila Draků v této sezóně Patrik Moskal překonal Ritticha ránou z pravého křídla, a jednička Jihlavy v utkání odjela střídat. Publikum domácích se rázem dostalo do varu a trenér Jihlavy Petr Vlk reagoval na tuto situaci time-outem. Ve 12. minutě mohl přidat branku Starý, ale byl faulován Mikešem, a tak špatně zakončil. V následné přesilové hře měl velkou šanci Skoumal, ale Sáblík měl výborně položený beton.

Drakům přesilová hra moc dlouho nevydržela, protože Michal Popelka byl potrestán za nedovolené bránění. Jihlava hrála krátkou přesilovou hru, ale v ní si nedokázala vytvořit jedinou šanci. Naopak Půhoný hned po návratu Popelky z trestné lavice zahrozil krásnou střelou, Sáblík byl ale připraven a vyrazil puk betonem mimo tři tyče. Hosté mohli snížit stav utkání, ale Čachotský trefil jen tyč, když měl před sebou úplně odkrytou domácí branku. Přesilová hra, kterou zahrávali hosté z Vysočiny, znamenala pouze jeden zákrok pro Tomáše Štůralu, když zasahoval proti střele Dobrovolného. O pár minut později musel domácí gólman zasahovat proti těžšímu kalibru, který vyslal Čachotský. Hosté se přeci jen dočkali. Štůrala napoprvé zasáhl výborně proti Malecovi, ale na střelu Michala Veleckého už byl krátký.

Minutu před koncem třetiny vyslal dělovku od modré alá Zdeno Chára Aleš Holík, bohužel pro něj jeho rána skončila těsně vedle. Před koncem první třetiny byla potrestána hráčská lavice Šumperka za příliš mnoho hráčů na ledě a hosté tak mohli zaháji další třetinu přesilovkou.

V přesilové hře se podařilo vystřelit na Štůralu pouze Podlipnikovi, což na využití nestačilo. Šumperk měl následně také možnost přesilové hry, a to po stejném provinění jako měli Draci – příliš mnoho hráčů na ledě. Tým z podhůří Jeseníků přesilovku nevyužil zejména díky výborně chytajícímu Sáblíkovi, který působil jistěji než jeho kolega David Rittich. Překonat se ho povedlo až po nádherné přihrávce Michala Popelky na jeho jmenovce Michala Skoumala, který zasunul puk za přesouvajícího se gólmana.

O chvíli později hosté znovu nevyužili přesilovku, na domácí straně se dostal do šance Půhoný, ale jeho dělovka skončila na zadním mantinelu. O pár sekund později se položil do střely Tomáš Kaláb, kterého trefil pukem Aleš Staněk. Jihlavský hráč se těžce zvedal, ale nakonec na střídačku dojel. Po pár minutách dostal Petr Gewiese dvě plus dvě minuty za vysokou hůl po faulu na Kuřítka a borci z Vysočiny měli možnost dlouhé přesilové hry. Hosté ale nedokázali položit domácí do souvislejšího tlaku, a tak gólman Draků zasahoval jen při nahozeních a lehkých střelách. V oslabení dokázal zaútočit Plášek s Haasem, ale prvně jmenovaný nedokázal překonat ležícího Sáblíka.

Do poslední periody vstoupila aktivně Jihlava, ale jejich dvě po sobě jdoucí střely Štůrala vyrazil. To domácí z první akce vstřelili branku. Patrik Moskal na levém křídle našel svým pasem Aleše Staňka a nový asistent kapitána za Jakuba Hulvu překonal Sáblíka. O necelou minutu později nepříjemně trefil u mantinelu Ondřej Malec Michala Popelku a sudí poslal jihlavského hráče do sprchy za vražení na hrazení. Již tak prořídlé řady jihlavského mužstva doznaly dalších trhlin, což bezesporu ovlivnilo koncovku zápasu. Domácí v pětiminutové přesilové hře vstřelili gól. Aleš Holík dostal nabito od Sedláka a kapitán domácích propálil vše, co mu stálo v cestě.

I nadále měli Draci velkou převahu a hráčům z Vysočiny nezbývalo než vyhazovat kotouče. Přesto se hosté objevili v neuvěřitelně velké šanci. Martin Jícha dostal skvělý pas a střílel do odkryté branky, gólman Štůrala v bráně robinsonádou vyrazil puk mimo. Následně střílel Petr Mocek, ale gólman Draků "zavřel vrata". Dukla chtěla alespoň upravit skóre, nejprve však trefila pouze břevno, pak již ale vzal na svá bedra odpovědnost v Šumperku dostatečně známý hráč. Michal Velecký vystřelil pod víko Štůraly, a přestože se červené světlo nerozsvítilo, sudí Jeřábek, po poradě se svými kolegy Lukšem a Novákem nakonec branku uznal.

Jihlava nakonec odjela z ledu Draků jako poražená a šumperští hokejisté tak oplatili soupeři čtyřgólovou prohru z Vysočiny. Šumperk si do tabulky připsal tři body a poskočil na deváté místo v tabulce.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Ke zbývajícímu průběhu zápasu nám dnes ohromně pomohly první tři branky hned v prvních pěti minutách, soupeři se pak už těžko doháněl náš náskok. Přesto, že Jihlava je kvalitní soupeř, po celou dobu utkání jsme je nepustili ani na chvíli do nějakého většího souvislého tlaku, to pro nás bylo obrovské plus. O to více je dnešní vítězství cenné, když soupeř hraje na nejvyšších příčkách prvoligové tabulky. Co se týče marodky Dukly, tu jsme před zápasem příliš nesledovali, soustředili jsme se hlavně na svůj výkon.

Petr Vlk, HC Dukla: Již tak jsme přijeli do Šumperku docela zdecimovaní, také jsme hned v úvodu třikrát inkasovali laciné góly, z akcí, které si domácí ani moc nemuseli vypracovat. Na průběh utkání to mělo dopad, navíc jsme dohrávali na sedm útočníků a pět beků, za daného stavu určitě nic jednoduchého. Sice jsme snížili na rozdíl dvou gólů, ale čtvrtá branka nás zlomila. Zápas se mi lehce nehodnotí, přišli jsme o další hráče. Odstoupili Mikeš s Kalábem, chvíli jsme do hry postrádali i Kuřítka. A pak byl do konce utkání vyloučený Malec.