2:1sn
(0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Jihlava zvítězila na nájezdy a porazila Olomouc i potřetí v sezoně

14.12.2013 / Tomáš Lysý

Šlágr dvaatřicátého kola začal lépe pro Olomouc, která se již ve čtvrté minutě zásluhou Radima Kucharczyka dostala do vedení. Do konce první třetiny již další gól nepadl. Hubený náskok Hanáků vydržel i ve druhé třetině, kdy oba dva gólmani nemuseli lovit puk ze svojí branky ani jednou. Závěrečnou dvacetiminutovku se Dukla hnala za vyrovnáním, což se jí povedlo v osmačtyřicáté minutě, když využil přesilovku Filip Seman. Oba týmy mohly do konce základní hrací doby strhnout vedení na svoji stranu, ale šance na obou stranách zůstaly nevyužity. Prodloužení sehrála lépe Olomouc i díky přesilové hře, ale David Rittich podržel svůj tým a o vítězi tak musely rozhodnout nájezdy. Jejich hrdinou se stal Tomáš Čachotský, který proměnil hned tři trestná střílení. Protože Tomáš Houdek v páté sérii svůj nájezd nedal, raduje se Jihlava ze zisku dvou bodů.
14.12.2013 17:30, 1. liga ČR - 32. kolo

Rittich – Dobrovolný, Štebih, Kaláb, Podlipnik, Mocek, Jícha M., Čermák – Čachotský, Mikeš, Zeman – Důras, Velecký, Seman – Haluza, Hubáček, Prokš – Jícha L., Malec, Kuřítko
2

HC Olomouc

Vošvrda – Houdek, Ondrůšek, Janáček, Jaroměřský, Kadela, Staněk, Bartoň – Pekr, Diviš, Řípa – Kucharczyk, Kindl, Selingr – Rác, Knotek, Lehečka – Heža
1
Branky a nahrávky: 48. Seman (Velecký, Důras), rozhodující nájezd Čachotský – 4. Kucharczyk (Kindl, Staněk). Rozhodčí: Šindler, Jílek – Černý, Reich. Vyloučení: 4:8, navíc Pekr (OLO) 10 mit. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1798. Střely na branku: 32:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Hned na úvod první třetiny hrála Jihlava přesilovou hru, ale nevyužila ji. Po návratu potrestaného Kucharczyka se už skóre měnilo. Nahození Kindla od modré Rittich příliš neviděl a vyrazil ho před sebe. Tam si na puk počíhal právě Radim Kucharczyk a zblízka poslal puk do branky - 0:1. Olomouc byla aktivnější a mohla své vedení zvýšit, ale Řípa u levé tyče domácího gólmana nestihl nadzvednout puk nad jeho levý beton. Přesilové hry oběma týmům příliš nešly. Dukla v dalším průběhu první třetiny nevyužila ještě dvě a ani hosté při své první přesilovce nebyli příliš nebezpeční. K vidění byla spíše tvrdá hra, kterou se prezentovali hlavně Olomoučtí a možná tak svého soupeře trochu zaskočili. Když se na konci první třetiny ze stejné situace jako při prvním gólu Hanáků neprosadil Kucharczyk, šlo se do kabin s jednobrankovým náskokem hostů.

Také na začátku druhé třetiny byli hosté aktivnější. Už po dvou minutách ujížděl na domácí branku Rác, který ale Ritticha nepřekonal, stejně jako o chvilku později Diviš. Následující minuty nepřinesly žádnou gólovou šanci, ať již v plném počtu hráčů nebo v přesilovce Dukly. Krátce po polovině zápasu vyrazil Vošvrda střelu Podlipnika jen před sebe, kam přispěchal s dorážkou Velecký, ale zvedl puk až příliš nad bránu. Na konci prostřední části hry měla Olomouc dvě šance. Nejprve si však Selingr zblízka poslal puk těsně vedle levé tyče, a poté snad nebylo souzeno Kucharczykovi dát další gól, protože zblízka vysoko přestřelil.

Třetí dvacetiminutovka utkání byla určitě nejpohlednější částí utkání. Olomoučtí se malinko stáhli a zaměřili se na pozornou obranu středního pásma. Z toho samozřejmě plynula aktivita Dukly. Čachotský dostal puk do jízdy, jeho střela lízla lapačku Vošvrdy a proletěla těsně vedle levého horního rohu. Krátce na to využili červenožlutí svojí šestou přesilovou hru zápasu. Důras ještě z mezikruží gólmana Mory nepřekonal, o sedmnáct vteřin se ale už domácí fanoušci dočkali. Velecký přistrčil u pravé tyče gólmana hostů puk Filipu Semanovi, který napoprvé ještě muže s maskou nepřekonal, napodruhé si však s pukem vyjel na střed a pohodlně zakončil - 1:1.

Vyrovnávací hokej změnil ráz hry a najednou byl k vidění hokej stylu nahoru-dolu. Dělovka Dobrovolného od modré těsně minula pravou tyčku olomoucké klece, na druhé straně Pekr zblízka také nezamířil mezi tři tyče při akci dva na jednoho. Akce střídala akci a obě strany mohly rozhodnout o svém vítězství. Minutu před koncem Hubáček zleva těsně minul hostující klec. Tři body mohl zajistit hostům Jaroměřský a Janáček. První jmenovaný si ale střelou z mezikruží vylámal zuby na Rittichovi a druhý těsně netrefil od modré branku.

V prodloužení měla více ze hry Olomouc, protože dostala po šestačtyřiceti vteřinách možnost přesilovky čtyři na tři. Gólman Dukly si musel připadat jako na střelnici. Hosté sevřeli Jihlavu před jejím gólmanem a ostřelovali ho ze všech pozic. Rác trefil jen boční síť, Ondrůšek zblízka trefil jen Ritticha, proti střele stejného hráče z pravého kruhu pak zasáhl domácí strážce svatyně levým betonem. Tlak hostů byl zakončen akcí Diviše, který se zblízka po dorážce neprosadil. O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy

Jako první se k puku postavil Heža a hned byl úspěšný. První sérii zakončil Čachotský svým typickým blafákem do bekhendu. Následně přišla série čtyř neúspěšných chycených pokusů. Postupně neuspěli Selingr, Seman, Pekr a Hubáček, který v případě úspěchu mohl rozhodnout. Po třetí sérii se pořadí otáčelo a začínala Dukla. Tomáš Čachotský si to rozdal s Tomášem Houdkem na férovku a k nájezdům už nikoho nepustili. Domácí kapitán si nejprve vychutnal Vošvrdu znovu svým blafákem do bekhendu. Za hosty uspěl jeho jmenovec Houdek ranou nad lapačku Ritticha. Při svém třetím nájezdu změnil Tomáš Čachotský zakončení, gólmana hostů oklamal kličkou do forhendu a bez problémů zavěsil. Protože následně nenašel Houdek skulinku mezi betony domácího gólmana, připsala si Jihlava do tabulky dva body za vítězství 2:1 po samostatných nájezdech. Olomouc si tak bude muset počkat na výhru proti hráčům s ježkem na prsou minimálně do dalšího kola.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Věděli jsme, že přijede kvalitní soupeř, to se také potvrdilo. Přibližně od půlky zápasu jsme tahali za delší konec, přebírali jsme kormidlo. Ve třetí třetině jsme to potvrdili, srovnali jsme na 1:1. V prodloužení byly nějaké šance na obou stranách, a co se týče penalt, tak na ty máme specialistu. Proto si myslím, že druhý bod právem patří nám.

Jiří Dopita (HC Olomouc): Jsme spokojeni s výkonem mužstva. Odehráli jsme výborně dvě třetiny, škoda, že jsme v nich nedali víc gólů. V té třetí bylo malinko vidět, že už nám trochu scházejí síly, protože jsme měli strašně moc vyloučených. V Jihlavě se to stává pravidlem. První zápas nám tady vzali dva body, dneska si myslím, že určitě ten rozdíl ve faulech nebyl takový, aby to na ně bylo 8:3, ale na to je zbytečné si stěžovat, to už se stává všude možně. Ale jsme spokojeni s bodem. Chtěli jsme vyhrát za tři body, po dvou třetinách to vypadalo, že to zvládneme. Kdybychom proměňovali šance, povedlo by se. Ale klukům musíme poděkovat za výkon.