6:2
(2:0, 1:1, 3:1)

Omlazená sestava Dukly body ze Šumperku neveze

08.02.2014 / Jaroslav Svoboda

První liga se pomalu, ale jistě, blíží ke svému závěru. Jihlavští hokejisté cestovali v rámci 49. kola do Šumperku. Utkání měli pod kontrolou Draci, kteří se v prvním dějství ujali dvoubrankového vedení. V prostřední části snížil Petr Štěpánek, ovšem na dostřel červenožlutí příliš dlouho nezůstali, domácí hned odpověděli. Třetí perioda patřila jednoznačně Šumperku, který rozsvítil červené světlo hned třikrát. Za mužstvo z krajského města korigoval Hynek Tobola, pro kterého to byl (stejně jako pro Štěpánka) první přesný zásah v seniorském týmu Dukly. Jihlava tak podlehla šumperským Drakům vysoko 2:6.
08.02.2014 17:00, 1. liga ČR - 49. kolo

DRACI PARS Šumperk

Štůrala – Novotný, Holík, Sedlák, Dudáš, Tesařík, Gewiese, Starý – Langr, Haas, Plášek, Půhoný, Staněk, Moskal, Žálčík, Brunec, Semorád, Sedláček, Cink, Skoumal, Červenka
6

Sáblík – Mocek, Dobrovolný, Kolda, Urbanec, Čáp, Tobola, Půža, Štebih – Březina, Jícha, Pěška, Přidal, Střecha, Haluza, Kuřítko, Mikeš, Seman, Prokš, Štěpánek, Malec
2
Branky a nahrávky: 12. Plášek (Holík, Sedlák), 20. Žálčík (Dudáš, Staněk), 38. Brunec (Staněk, Sedlák), 44. Sedlák (Staněk), 45. Semorád (Brunec), 60. Dudáš (Brunec, Sedlák) – 37. Štěpánek (Pěška, Čáp), 52. Tobola (Pěška, Mikeš). Rozhodčí: Trombík – Kis, Svoboda. Vyloučení: 10:8, navíc Dobrovolný do konce utkání, Malec (oba JIH) 5 + do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 804. Střely na branku: 31:36. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2, 6:2.

Hodně omlazená a bez řady hráčů základního kádru přijela jihlavská Dukla na led Šumperku, kde již jednou v podobném hráčském rozložení odešla vysoce poražena 2:6, když Draci předvedli drtivý nástup do utkání.

Tentokrát to však bylo jiné. Draci se s Jihlavou dlouho prali o vítězství, aby v druhé polovině zápasu nabral duel jasný směr. Šumperk po prohře v Berouně cítil povinnost bodovat, protože pětice týmů, která vstoupí z 9. až 13. pozice do play-out, se vměstnala do rozmezí pouhých čtyř bodů.

Šumperk vstoupil do utkání aktivněji a ihned se snažil držet zkušeného brankáře Lukáše Sáblíka v permanenci. Jenže počáteční tlak utlumil útočný faul Pláška plynoucí z přemíry aktivity při pressingu, Jihlava však v přesilovce vystřelila pouze jednou, Haluzovu ránu Štůrala vykryl. I početní výhoda srovnala obraz hry na ledě a jihlavský hodně mladý kádr (svoji premiéru mezi muži si odbyl kupříkladu starší dorostenec Václav Půža - pozn. red.) začal nakukovat stále častěji před šumperskou branku.

Jenže góly hosté nedali, neztrestali ani Holíkovo vyloučení. Naopak Haluza si při útočné aktivitě počínal nedovoleně, poměr sil se na chvíli vyrovnal, a jakmile se Holík vrátil na led, padl i první gól duelu. Holík na modré napřáhl, kotouč sice minul branku, ale od zadního hrazení se odrazil na druhou tyč a na Karla Pláška zírala zcela prázdná klec, s čímž si zkušený forvard poradil.

V 15. minutě mohl Moskalovu chybu potrestat Březina, ale Štůrala jej výtečně vychytal. Ještě hůře bylo domácím při vyloučení Dudáše, kdy musel šumperský brankář krýt sprchu střel, zvláště Přidal již pálil do odkryté branky, ale Štůrala fantasticky betonem vykopl kotouč z brankové čáry. Hrdina okamžiku odrazil veškeré útoky soupeřů, čímž dal základ góly do šatny Lukáše Žálčíka. Ten dostal od Dudáše skvělý pas na útočnou modrou mezi tři bránící hráče, ti trestuhodně nechali Žálčíka nabrat rychlost a šumperský útočník prostřelil Sáblíka. Tomu sice puk zůstal ležet přímo za bruslemi, ale při zpětném pohybu do branky si jej srazil za brankovou čáru.

Kuriozní gól znamenal vedení domácích 2:0, jenže z kabin vyšli na led lépe naladěni hosté, kteří začali aktivněji napadat, tlačit se do šancí a Štůrala tak musel tasit další ostré zákroky. Náznak jihlavského tlaku ukončil zbytečný faul Mocka na Staňka, a draci v následné početní výhodě znovu hrozili. Moskalovi ale rána do prázdné branky nesedla, Sedlákův pokus s přehledem lapil Sáblík. Ve 32. minutě předvedl svou aktuálně rostoucí sebedůvěru Sedlák, který obkroužil celé pásmo Dukly. Po vyjetí zpoza branky na sebe stáhl tři bránící hráče a na zadní tyč vyslal ukázkový pas na Staňka, kterému však v poslední chvíli poskočil kotouč.

A tak, když se zdálo, že domácí znovu dostávají otěže utkání do svých rukou, Jihlava snížila. Čápovu ránu Štůrala vyrazil před sebe a ve změti holí se nejlépe orientoval Petr Štěpánek, který poslal kotouč do sítě. Než se však hosté nadechli a pokusili se vyrovnat, ukončil jejich naděje Tomáš Brunec. Starý vybojoval ve středním pásmu kotouč, poslal jej Bruncovi do jízdy a křídlo třetího šumperského útoku pak z kruhu švihem propálilo Sáblíka.

Dvoubrankové vedení šumperské hráče definitivně uklidnilo. Ve 43. minutě Gewiese stejně jako posledně v Berouně trefil břevno, tentokrát jej to však tolik mrzet nemuselo. Ve 44. minutě totiž vyhrál buly Žálčík přímo na modrou k Tomáši Sedlákovi, a ten procedil puk za Sáblíka. Ochozy ještě ani pořádně neoslavily čtvrtý gól a Semorád s Bruncem předvedli parádní souhru, na jejímž konci Semorád poslal puk do prázdné branky. Ve 47. minutě mohl přidat další gól Moskal, ale v brejku neprostřelil Sáblíka ránou mezi betony.

Podobnou příležitost měl i Urbanec na druhé straně, ale i on si vylámal zuby na brankáři soupeře. Přesto se Jihlava dočkala. Pět vteřin po konci přesilovky se od modré trefil mladý zadák Hynek Tobola. Závěr zápasu se zvrhl k přehlídce trestů, a když Dudáš a Moskal chvíli po sobě museli na trestnou, tak početní výhoda pěti proti třem slibovala Dukle poslední šanci na zvrat. Jenže jihlavští hráči s nabídkou nenaložili nejlépe, plejáda přihrávek a sporadická střelba ke snížení nevedla, navíc Prokš trefil na brankovišti Holíka vysokou holí do obličeje a musel za katr.

Draci ve třech proti čtyřem branku uhájili, naopak již při hře čtyři na čtyři přidal šestý gól po nádherné kombinaci znovu do prázdné branky Martin Dudáš. Nepříjemnou tečku za utkáním zapsal Ondřej Malec, který zahrál u hrazení Brunce do hlavy a dostal pět minut a trest do konce utkání.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Hodně nás po dobu dnešního utkání opět podržel Tomáš Štůrala a právem dostal cenu pro nejlepšího hráče zápasu. První třetina byla z naší strany dobrá, v té druhé jako bychom se báli o výsledek. Kluci byli zbytečně rozklepaní. I když soupeř snížil, naštěstí jsme zase rychle unikli do vedení 3:1. Před třetí třetinou bylo v šatně řečeno, že se musíme uklidnit. Puky nám během druhých dvaceti minut skákaly a přicházelo plno nepřesností. Třetí perioda už byla ale o dost klidnější, dokázali jsme si pohlídat závěr duelu.
Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Dvě třetiny jsme byli v Šumperku lepším týmem, jenže jsme dostali dva smolné góly. A bohužel domácí po našem gólu hned přidali třetí. To se zdálo, že se vracíme a dostáváme se zpět do zápasu, nakonec si ho domácí ve třetí třetině zkušeně pohlídali. Chybělo nám devět hráčů sestavy, takže s porážkou nespokojený nejsem.