2:4
(1:0, 0:1, 1:3)

Dukla se posouvá na druhou příčku tabulky! Ve vypjatém duelu přetlačila Olomouc

06.11.2013 / Miroslav Fantal

Devatenácté kolo první ligy přisoudilo Dukle přetěžkého soupeře, a to olomoucké Kohouty. Utkání v „plecharéně“ se ale pro červenožluté nevyvíjelo vůbec špatně. Navzdory herní převaze se však vedení ujali domácí hokejisté. V prostřední periodě dokázali svěřenci lodivoda Petra Vlka zásluhou Adama Zemana srovnat krok. Závěrečná dvacetiminutovka byla v režii Dukly, síť za Vošvrdou rozvlnil nejprve Tomáš Čachotský, svou druhou branku v utkání pak přidal Adam Zeman. Mora dokázala zásluhou Jana Jaroměřského pouze korigovat. Při závěrečné olomoucké hře bez brankáře pak mužstvo z krajského města Vysočiny potvrdilo svůj bodový import za vítězství 4:2, brankový účet utkání uzavřel Filip Seman.
06.11.2013 18:00, 1. liga ČR - 19. kolo

HC Olomouc

Vošvrda – Bartoň, Ondrušek, Jaroměřský, Janáček, Cartelli, Staněk, Škůrek – Diviš, Řípa, Herman – Kucharczyk, Ostřížek, Kindl – Rác, Knotek, Vodný – Pekr, Selingr
2

Rittich – Štebih, Dobrovolný, Kaláb, Čáp, Jícha M., Urbanec, Čermák – Čachotský, Zeman, Kadlec – Důras, Hubáček, Seman – Malec, Jícha L., Kuřítko – Přidal, Vysloužil, Krupka
4
Branky a nahrávky: 15. Řípa (Bartoň, Herman), 50. Jaroměřský (Řípa, Diviš) – 28. Zeman (Čachotský, Hubáček), 43. Čachotský, 49. Zeman (Čachotský, Kaláb), 60. Seman (Důras, Hubáček). Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1774. Střely na branku: 34:37. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4.

První minuty zápasu příliš vzrušení nenabídly. Hokejisté z Jihlavy dostali sice už po několika okamžicích výhodu přesilové hry, gólman Vošvrda ale bez problému dvouminutovou pasáž hry zvládl. Tutéž disciplínu si mužstvo z Vysočiny vyzkoušelo i v rozmezí osmé a desáté minuty, kdy tentokrát pořádně svému soupeři zatopili. Ve velkém závaru dokonce ztratil gólman Mory na nějakou dobu i svou hůl, i s vypůjčenou od spoluhráče ale puk za záda nepustil.

Hanáci po úvodních minutách strávených v defenzivě začali být aktivnější až při své první početní výhodě. Avšak sami mohli inkasovat, v rychlém protiútoku vybídl Čachotský rozjetého Zemana, který Vošvrdu nepřekonal. A tak přišel trest. V závěru téhož vyloučení se domácím podařila kombinace za hostující klecí, po níž z těžkého úhlu pálil přesně Jiří Řípa.

Olomoučtí měli poté možnost své těsné vedení navýšit. Nahození Jaroměřského lehce tečoval Selingr, ovšem puk branku Ritticha minul. Do kabin se tak odcházelo za stavu 1:0 pro domácí, nic na tom nezměnila ani přesilovka Mory v závěru třetiny.

Prostřední dvacetiminutovka odstartovala velkou příležitostí domácího týmu, který se z ničeho nic dostal do přečíslení dvou na jednoho. Ostřížek adresoval puk Kucharczykovi, tomu ale před odkrytou klecí sjel kotouč z hole. Těžké chvíle poté zažila v oslabení defenziva Hanáků. Dukla si vytvořila velký tlak, který vyústil v řadu nebezpečných pokusů. Gólman Vošvrda ovšem skvělými zákroky mařil jeden střelecký pokus za druhým.

Na své si hrstka fanoušků Jihlavy přišla až během další přesilové hry. V nepřehledném závaru před brankovištěm Adam Zeman doslova dostrkal kotouč za brankovou čáru, čímž srovnal se soupeřem krok. Od té chvíle nabídla druhá třetina pohlednou hru z obou stran. Více ze hry měli hokejisté s kohoutem na dresech a ve čtyřiatřicáté minutě mohli vrátit vedení na svou stranu. Ostřížek se prokličkoval až před branku a následně poslal puk Kucharczykovi, který ani napodruhé neměl potřebné štěstí.

Když poté Mora nevyužila ani další šance, jmenovitě se neprosadil Diviš a po něm i Knotek, ohrozili několikrát branku soupeře Jihlavští. Jednalo se ale především jen o střely ze středního pásma, se kterými měl sice Vošvrda malé problémy, avšak na skóre zápasu to vliv nemělo.

Nevyužité šance Kohouty mrzely na začátku třetí dvacetiminutovky, kdy se po hrubce Staňka dostal ke kotouči mezi kruhy útočného pásma Tomáš Čachotský, který povedenou střelou překonal brankáře Olomouce. Ještě hůře mohlo být domácím po vlastní přesilové hře. Hubáček opustil trestnou lavici a po levé straně si to namířil k Vošvrdovi, jehož branku přestřelil.

Co se jihlavským hokejistům nepovedlo v šestačtyřicáté minutě, ujalo se o několik chvilek později. V přesilové hře si u levé tyče zpracoval kotouč Adam Zeman, který překonal podruhé v zápase domácího brankáře. Přestože Kohouti v tu chvíli působili dosti špatným dojmem, rozhodně se nechystali složit zbraně, a to se jim vyplatilo.

V polovině padesáté minuty získal kotouč na modré Jan Jaroměřský, jehož nahození zaplulo do horní šibenice Rittichovy klece. Vstřelená branka Hanáky postavila zpět na nohy a obrana klubu z Vysočiny měla plno práce s likvidací nebezpečných akcí soupeře. V některých momentech kotouč dokonce létal hostujícím brankovištěm, nikdo v domácím dresu jej však do klece nedokázal posunout.

Napínavou podívanou tak dostal možnost rozhodnout Zeman, který v přečíslení dvou na jednoho zahodil velkou šanci. Čtyři minuty před koncem dostali Hanáci výhodu přesilové hry, ovšem nenaložili s ní vůbec dobře. V posledních vteřinách zápasu se tak domácí trenéři rozhodli poslat na led šestého hráče, ovšem tento záměr jim vůbec nevyšel, neboť okamžitě inkasovali. Definitivní rozuzlení přinesla střela Filipa Semana.

Hokejisté Dukly si tak po domácím vítězství nad Mladou Boleslaví připsali skalp dalšího favorita první ligy a v tabulce se posunuli právě před Olomouc na druhé místo.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Do utkání jsme nevstoupili špatně. Paradoxně nám ublížily dvě přesilové hry. Měli jsme problém zavést kotouč do pásma, soupeř byl aktivní. Udělali jsme poté hloupé fauly. Olomouc má velice dobře hrané přesilové hry, takže byla jen otázka času, kdy se jí to povede. Šikovnost je tam znát. V dalším průběhu nám nezbývalo nic jiného, než bojovat. Máme tam pár šikovných kluků a zbytek jsou mladí. Odskočení na dvě branky bylo velmi důležité. Poté opět špatná komunikace mezi hráči před druhou inkasovanou brankou. Zbytek jsme odehráli takticky dobře.

Petr Fiala (HC Olomouc): Dukla hrála lépe a zaslouženě vyhrála. Nemyslím si, že bychom měli sestavu tak slátanou, abychom hráli takto mizerně. Výkon byl špatný. Deset minut ve druhé třetině a po druhé vstřelené brance tam bylo několik okamžiků, vytvořili jsme si tlak a nějaké šance tam byly. Ale zápas se hraje 60 minut. Propadli jsme.