7:7
(0:2, 3:2, 4:3)

Zlaté utkání nepoznalo vítěze, výběry Nagana a Zlatého hattricku se rozešly smírně

30.08.2014 / Libor Kucza

Památka na Ivana Hlinku, tedy hlavní poselství Zlatého utkání, byla uctěna tak, jak se sluší a patří. Vynikajícím choreem příchozích fanoušků odstartoval duel plný pohledných hokejových momentů, branek, ale především uvolněné atmosféry. Samotní aktéři předvedli, že ze svého umu zapomněli jen pramálo. Zpočátku měl lehce navrch výběr Zlatého hattricku, postupně se ale hra vyrovnala a po závěrečné siréně svítila na světelné tabuli remíza 7:7.
30.08.2014 17:30, Přípravné zápasy mladšího dorostu B - 0. kolo

Nagano 1998

Hašek (31. Čechmánek) – Šlégr, Šmehlík, Hamrlík, L. Procházka, Kučera, Špaček – Straka, Beránek, Jágr – Hejduk, Robert Reichel, Martin Ručinský – Moravec, Patera, M. Procházka – Čaloun. Trenér: Slavomír Lener
7

Zlatý hattrick 1999 - 2001

Hnilička (31. Salfický) – Martínek, Pilař, Buzek, Kaberle, Benýšek, Štěpánek, Vykoukal – Broš, Čajánek, Ujčík – Vlasák, Hlinka, Kucharčík – Tomajko, Šimíček, Varaďa. Trenéři: Josef Augusta, Vladimír Martinec
7
Branky a nahrávky: 28. Hejduk (Reichel, Ručinský), 33. Ručinský (Hejduk, Reichel), 34. Straka (Šlégr, Jágr), 41. Ručinský (Reichel), 48. Jágr (Straka), 49. Moravec (Hamrlík, Hejduk), 55. Patera (Moravec, Šlégr) – 13. Vlasák (Kucharčík, Hlinka.), 15. Ujčík (Pilař, Martínek), 22. Hlinka (Vlasák), 36. Kucharčík (Vlasák, Martínek), 41. Broš (Čajánek), 52. Hlinka (Pilař), 57. Kucharčík (Hlinka, Vlasák). Rozhodčí: Homola, Husička - Gebauer, Lederer. Bez vyloučení. Diváci: 7200 - vyprodáno. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:5, 5:5, 6:5, 6:6, 7:6, 7:7.

Samotnému startu utkání předcházel slavnostní úvod. Nejprve se slova ujal Robert Záruba. „Hlas českého hokeje,“ jak by mohl být tento oblíbený moderátor zcela jistě nazván, zahájil dění na ledové ploše. Posléze jej vystřídal primátor statutárního města Jihlava Jaroslav Vymazal, následoval rovněž projev hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka a paní Liběny Hlinkové, jež se také postarala o úvodní buly zápasu. To však proběhlo až po slavnostním nástupu obou celků, který kvitovala fantastická atmosféra.

ÚVODNÍ BULY. První vhazování Zlatého utkání, které bylo připomínkou na před deseti lety zesnulého Ivana Hlinku, obstarali (zleva) Petr Čajánek, primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal, paní Liběna Hlinková, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a Josef Beránek. Foto: Michala Kodysová

Již od prvních okamžiků byl patrný fakt, že bude k vidění uvolněné, ofenzivní a nervozitou nesepjaté utkání. Hrálo se nahoru dolů, akce střídala akci. O něco málo více ze hry ale měl přece jenom výběr Zlatého hattricku, první výraznější branková příležitost přišla na sklonku páté minuty. Jaroslav Hlinka uháněl v tandemu s Tomášem Kucharčíkem do přečíslení, leč druhý jmenovaný trefil pouze připravenou Haškovu hruď. Zanedlouho měl na holi vedoucí branku miláček jihlavských tribun Viktor Ujčík. Ani on však nedokázal vyzrát na přesunuvšího se Dominátora, který dal vzpomenout na dobu své největší slávy, v níž deptal nejednoho špičkového forvarda.

V čase 12:27 se ale síť za někdejší hvězdou Buffala rozvlnila. Bekhend Tomáše Kucharčíka si cestu za brankovou čáru ještě neproklestil, dorážka Tomáše Vlasáka se již gólovými parametry pochlubit mohla – 0:1. Výběr Zlatého hattricku neponechal nic náhodě a nadále pokračoval v dobývání naganské tvrze. Snaha také přinesla kýžené ovoce. V patnácté minutě se na konci pohledné kombinaci octl Viktor Ujčík, jehož milimetrový švih ušetřil uklízečce práci s vymetáním pavučin z pravého horního rohu branky – 0:2. Do konce úvodní periody se skóre nezměnilo.

Na další přesný zásah nečekali natěšení příznivci dlouho. Hned minutu a čtrnáct vteřin po příchodu z kabin rozsvítila ekipa Zlatého hattricku červené světlo potřetí, když se po přihrávce Vlasáka nemýlil z ideální střelecké pozice Jaroslav Hlinka – 0:3. Zatímco se ochozy Horácké zimního stadionu valila ukázková mexická vlna, tým Nagana „přidal plyn.“ V osmadvacáté minutě Jágr trefil pouze boční síť, uběhlo však pouze několik okamžiků a skóre se přece jenom měnilo. Z předbrankového prostoru překonal Hniličku Milan Hejduk – 1:3. Zanedlouho po této brance následovala výměna brankářů. Dominika Haška nahradil Roman Čechmánek, atmosféru klání okusil z hrací plochy také Dušan Salfický, jemuž přepustil místo Milan Hnilička.

V čase 32:13 se naganští dostali na dostřel, aktivní Hejduk ale podruhé neskóroval, což jej nemuselo mrzet, neboť za něj dokončil práci pohotovou dorážkou Martin Ručinský – 2:3. Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Jiří Šlégr nalezl na hranici pravého kruhu stojícího Martina Straku, který využil ledabylého přesunu Dušana Salfického a pohodlně skóroval – 3:3. Stačilo pár sekund a stav se opět měnil, tentokráte zásluhou ideálně postaveného Tomáše Kucharčíka – 3:4. Nejtěsnější možný náskok si celek Zlatého hattricku přenesl do závěrečné periody.

Třetí část začala bleskově, hned v úvodní minutě byly k vidění dva gólové momenty. Nejprve navýšil vedení hostí z bezprostřední blízkosti Michal Broš – 3:5, přesně o dvacet sekund později vyslal jedovatý švih do „vinglu“ Martin Ručinský – 4:5. V osmačtyřicáté minutě bylo podruhé vyrovnáno, po přesném pasu Martina Straky se dělovkou z voleje prosadil Jaromír Jágr – 5:5. Obě mužstva byla evidentně plná chuti a elánu, což deklaroval další gól z hole útočníka, jenž tehdejší zlatý hattrick definitivně pečetil. Ano, řeč je o Davidu Moravcovi – 6:5. Paradoxně ale poslal poprvé v utkání do vedení soubor Nagana.

Radost družiny z „turnaje století“ trvala do dvaapadesáté minuty. Nejedno srdce hokejového fandy zaplesalo, když si Jaroslav Hlinka narazil s Karlem Pilařem. První jmenovaný poté dopravil touš za bezmocného Čechmánka – 6:6. Ještě jednou si Nagano dokázalo vypracovat náskok, Moravcovu přihrávku přetavil v branku Pavel Patera – 7:6. Definitivní podobu dal po učebnicové kombinaci výsledku svou druhou brankou v utkání Tomáš Kucharčík – 7:7.

Pohledný duel tak skončil spravedlivou remízou, která reflektuje dění na hrací ploše. Aktéry zápasu vyprovodil do kabin bouřlivý aplaus, který zesílil při vzpomínce na Ivana Hlinku, jemuž se dostalo zasloužené pocty.