3:1
(2:0, 0:0, 1:1)

Česká republika porazila Slovensko i podruhé, tentokrát poměrem 3:1

10.04.2015 / Tomáš Lysý, Vojtěch Balaštík

V druhém duelu českého týmu proti Slovensku padl gól již po šestačtyřiceti vteřinách hry, kdy ránu Nakládala tečoval za bezmocného Hudáčka Martin Zaťovič. O sedm minut později vedla Česká republika již o dvě branky, když se prosadil David Simon. Prostřední část místo gólu přinesla spíše více šarvátek, stejně tak jako celá třetí perioda. Právě v závěrečné části ale nakonec opět začaly padat branky. Nejprve vykřesal slovenskou naději na bodový zisk Libor Hudáček, ale veškeré bodové plány hostí přeťal Jakub Valský. Před výbornou atmosférou tvořenou 5274 diváky tak Česká republika zvítězila poměrem 3:1.
10.04.2015 18:00, Příprava reprezentace - 0. kolo

Česká reprezentace

Jakub Kovář (32. Machovský) – Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Pláněk, Kempný, Mozík, Jeřábek – Růžička, Jan Kovář, Zaťovič – Birner, Novotný, Smoleňák – Pohl, Zohorna, Valský – Radil, Filippi, Simon – Ondřej
3

Slovensko

J. Hudáček (Konrád) – Švarný, Podhradský, Sersen, Jurčina, Baranka, Jaros, Kozák, Sloboda – Nagy, Marcinko, L. Hudáček – Tybor, Viedenský, Sýkora – Bartovič, Bližňák, Dej – Cehlarik, Lušňák, Haščák – Šťastný
1
Branky a nahrávky: 1. Zaťovič (Nakládal, Růžička), 8. Simon (Radil, Mozík), 54. Valský (Zohorna) – 50. Hudáček (Šťastný, Dej). Rozhodčí: Hodek, Šindler – Bláha, Svoboda. Vyloučení: 9:12. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5274. Střely na branku: 31:19. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Lepší vstup do zápasu si český tým snad ani nemohl přát. Hned v úvodu se Češi nastěhovali před slovenskou svatyni. Nakládalova pumelice od modré se ještě neujala, ale hned poté vypálil Nakládal od modré opět a jeho střelu tečoval za bezmocného Júlia Hudáčka Martina Zaťovič. Hokej pořádného tempa pokračoval. Slovensko na začátku čtvrté minuty uzamklo soupeře a zejména dorážka Libora Hudáčka byla pro Jakuba Kováře hodně nepříjemná, ale český gólman puk s jistotou podržel. O dvě minuty později mohl vést český tým již o dvě branky. Jan Kovář našel parádním pasem Martina Růžičku, jehož střelu z mezikruží gólman zlikvidoval vyrážečkou. Velká šance se vyskytla i na slovenské straně. Bližňák bystře sledoval skákavý puk, který po několika odrazech dopadl až k němu. Tváří v tvář však českého gólmana nepřekonal.

Udeřilo tak na druhé straně. Českému týmu nejprve nevyšel po buly signál, to však vůbec nevadilo trojici Simon, Mozík, Radil. Mozík poslal kotouč na Radila, jenž našel ukázkově přesným pasem Dominika Simona, který bez pardonu zavěsil pod víko. Také nyní byl Július Hudáček bezmocný. V rychlém sledu přišly dvě přesilové hry českého výběru. I když druhá v pořadí byla o poznání nebezpečnější, gól z početní výhodi Češi opět nevstřelili. Ránu Krejčíka totiž tečoval Růžička jen těsně vedle pravé tyče svatyně. Když domácí hokejisté nevyužili ani přesilovku v závěru třetiny, šlo se do kabin za stavu 2:0.

Prostřední část federálního derby nenabídla změnu stavu, ale namísto toho množství osobních soubojů a menších potyček. Atmosféra mezi oběma mužstvy by se dala krájet a bylo vidět, že se nejedná o klasické přátelské utkání. Důkazem toho je vyloučení Petra Čáslavy hned v úvodních dvaadvaceti vteřinách druhé třetiny poté, co nedovoleně narazil na mantinel Tomáše Marcinka. Početní výhoda se však hostujícímu celku příliš nepovedla a za ohlušujícího pískotu domácích příznivců gól nevytěžila. Konec trestu nakopl české hráče, kteří se ihned dostali do náporu před Hudáčka. Špatně odraženého puku se zmocnil Novotný a vyslal na Hudáčka projektil, který slovenský brankář zlikvidoval, jenomže do dorážky se dral Smoleňák, což se nelíbilo Podhradskému a oba hráči si to menšími žduchanci dali jasně najevo, přičemž následně oba obdrželi dvouminutový trest.

Komplikace na straně hostů nastali o třicet vteřin později, když putoval na trestnou ještě Sersen a Česká republika hrála přesilovou hru 5 na 3. V ní dvakrát nadějně pálil Michal Kempný, ale Hudáček nechyboval. To však nebyl Hudáčkův jediný pěkný zákrok. V čase 26:48 se proti němu valil Jakub Valský a souboji jeden proti jednomu vytáhl slovenský borec skvělou stopku. V půlce třetiny došlo ke změně brankářů na straně Česka, když místo Jakuba Kováře nastoupil Matěj Machovský a ten toho věru na práce tolik neměl. Do konce třetiny to byla především přetahovaná na obě strany a jak Češi, tak Slováci hrali s pukem hlavně po rozích. Slovensko mělo před koncem ještě dvakrát početní výhodu, ale ani jednou si nedokázalo vypracovat slibnou šanci na gól. Ve druhé třetině gól nepadl a obě mužstva se odebrala do kabin za neměnného stavu 2:0.

Závěrečná perioda byla kouskována častými vyloučeními. Vždyť během tří a půl minuty putovalo za katr hned šest hokejistů. Nebylo se čemu divit, nepřehledné situace i normální dohrávání soubojů často končily šarvátkami, při kterých nebylo daleko k pěstním soubojům. Festival vyloučení pokračoval i nadále, během dalších čtyřiceti vteřin si odpykávaly tresty za hrubost další čtyři hráči. Polovina třetí třetiny přinesla první gól Slovenska. Šťastný našel u levé tyče zcela volného Libora Hudáčka, pro kterého nebyl problém zblízka překonat Machovského, navíc ránou do levé šibenice. Odpovědět mohl Smoleňák, který tečoval puk těsně vedle tyče a Birner z dorážky zblízka vysoko přestřelil. Pojistka českého vítězství a odměna za parádní výkon českých fanoušků přišla na konci čtyřiapadesáté minuty. Jakub Valský z mezikruží v pádu vystřelil a se štěstím se trefil mezi betony Hudáčka, jenž měl zakrytý výhled. Od této chvíle se rozjely na Horáckém zimním stadionu oslavy české výhry, při kterých se více jak pět tisíc fanoušků bavilo i mexickými vlnami. Česká republika tak zvítězila i podruhé, tentokrát poměrem 3:1, a v probíhající Euro Hockey Challenge ještě nepoznala hořkost porážky.