1:4
(0:2, 0:1, 1:1)

Devátá výhra za sebou. Dukla veze všechny tři body z Havířova

25.11.2015 / Tomáš Vlček

Posledním týmem, na jehož ledě se Dukla ještě nepředstavila, byl Havířov. Jihlavu dlouhá cesta na Slezsko nepoznamenala a první třetinu sehrála skvěle. V jedenácté minutě vstřelil první gól v sezoně Ondřej Malec a o pět minut později zvýšil vedení červenožlutých Marek Prokš. Ve druhé části bylo k vidění několik šancí, ovšem prosadil se až 34 vteřin před pauzou Ondřej Šafář. Když Dukla v šestačtyřicáté minutě vstřelila čtvrtý gól zásluhou Richarda Diviše, bylo rozhodnuto. AZet už jen zkorigoval stav na konečných 1:4. Dukla tak nadále vede tabulku o dva body nad Kladnem a zvýšila svůj náskok na třetí Slavii na rovných deset bodů.
25.11.2015 18:00, WSM Liga - 26. kolo

AZ Heimstaden Havířov

Laco – Krisl, Bahounek, Mazanec, Graca, Korím, Ostrčil – Sztefek, Pechanec, Štumpf – Maruna, Meidl, Okál – Maliník, Sedláček, Kalus – Matějek, Hudeček, Kotala
1

Honzík – Štebih, Šafář, Kaláb, Šimek, Grebenyuk, Parýzek, Dobrovolný – Březina, Gríger, Diviš – Důras, Skořepa, Jergl – Prokš, Melenovský, Jícha – Malec, Flek, Anděl
4
Branky a nahrávky: 48. Maruna (Meidl) – 11. Malec (Štebih, Flek), 16. Prokš (Kaláb, Dobrovolný), 40. Šafář (Melenovský, Diviš), 46. Diviš (Gríger, Březina) . Rozhodčí: Dědek – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 6:5, navíc Meidl (HAV) 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1976. Střely na branku: 48:34. Průběh utkání: 0:4, 1:4.

Utkání začalo spíše oboustranně opatrným hokejem. Jako první se do šance dostali hosté, konkrétně jejich nejlepší střelec Skořepa. Dostal se za záda obrany, ale domácí gólman Laco jeho pokus vyrazil betonem. Jenže to bylo s faulem ze strany Ostrčila, a tak dostala Dukla k dispozici přesilovku. V ní měli paradoxně největší šanci domácí, ovšem proti obrovské šanci Meidla zakročil na poslední chvíli v jihlavské brance Honzík. Od 7. minuty hráli přesilovku domácí, řádně v ní Duklu podusili, ale šance Mazance, Sedláčka i Maruny zůstaly nevyužity.

Hosté díky výbornému bruslení získali postupně herní převahu a také otevřeli skóre. V polovině 12. minuty Laco jen vyrazil Štebihovu střelu od modré před sebe, a Ondřej Malec už neměl problém dorazit puk do branky – 0:1. Za půlminutku mohlo být vyrovnáno. Honzík si však s tečovaným pokusem Koríma bravurně poradil. Na začátku 13. minuty zlikvidoval Laco nebezpečnou střelu Jíchy, ale hosté se viditelně dostávali stále do větší pohody a tu nakonec vyjádřili druhým gólem.

V 16. minutě sevřeli domácí v jejich třetině a nakonec to byl Marek Prokš, kdo zasunul puk u tyče za brankovou čáru – 0:2. Vzápětí Laco zachránil svůj tým při nájezdu Důrase, a když v poslední šanci třetiny neuspěl na druhé straně Štumpf, šlo se kabin mnohem lépe hostům.

Také ve druhé třetině měli první šanci hosté. Po krásné kombinaci se dostal k zakončení Gríger, ale poslal puk nad branku. Stejný hráč prověřil Laca i chvíli nato při hře 4 na 4, ale domácí gólman puk pod svou výstrojí udržel. Ve 25. minutě se po Krislově průniku prodíral k dorážce Kalus, ale obrana Jihlavy jej pokryla. O tři minuty později trefil Březina konstrukci domácí branky, ovšem pak si začali vytvářet šance AZeťáci. Nejprve to byla Kalusova teč, pak Štumpfova střela těsně vedle a do třetice Honzík vychytal Pechance.

Tlak domácích vyvrcholil ve 37. minutě šancí kapitána Krisla, který se natlačil až před Honzíka, ale bekhendem jej nepřekonal. A tak se měnilo skóre na druhé straně. Nejprve ještě Laco svým zákrokem zachránil hrubku obránců, pak při přesilovce Dukly 4 na 3 vychytal na brankové čáře vleže zázračně Jergla, ale půlminuty před druhou sirénou jej, už v klasické přesilovce 5 na 4, z dorážky překonal obránce Ondřej Šafář.

Třetí třetinu začali havířovští velkým náporem a vypracováním několika šancí. Z nich největší byla ta Marunova s Okálovou dorážkou. To Dukla v této fázi zápasu vytěžila z minima maximum. Brankář Laco vyrazil střelu Březiny před Richarda Diviše a ten bekhendem upravil na 0:4. Vzápětí se ale konečně mohli radovat i domácí. Okála ještě vychytal Honzík, ovšem střela Jana Maruny si na začátku 48. minuty už cestu do jihlavské branky našla – 1:4.

V závěrečné desetiminutovce bylo k vidění ještě několik šancí na obou stranách, ale oba gólmani už puk za svá záda nepustili. Více práce měl jednoznačně hostující Honzík, který zlikvidoval především nebezpečnou střelu Mazance a pak i obrovské šance Sedláčka a Kaluse. Domácí brankář Laco se zase vyznamenal při šanci Diviše, naopak při nájezdu Fleka mu pomohla horní tyč. Skóre se však už nezměnilo a tak vedoucí celek tabulky vyhrál v Havířově 4:1.

Martin Janeček (AZ Havířov): Příčinu dnešní porážky můžeme hledat už v samotném úvodu zápasu, kdy jsme začali lehkovážně a soupeř pouze čekal až nám začnou odskakovat kotouče a těžil z těchto chyb. Tímto získal dvoubrankové vedení a celkově byl v utkání velmi produktivní, když z mála vytěžil maximum. Ve druhé třetině se naše hra zlepšila, měli jsme dostatek šancí na vyrovnaní, nicméně přišla třetí branka, která se stala pomyslným hřebíčkem do rakve.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Počítali jsme, že nás čeká těžké utkání, ale kluci dnes hráli velmi dobře až na malé výjimky ve druhé třetině. Myslím si, že si zaslouženě odvážíme z Havířova všechny body. Na naší vítěznou sérii se nedíváme, jdeme postupně zápas od zápasu dál.