5:2
(1:1, 1:0, 3:1)

Dukla proměnila hned první čtvrtfinálový mečbol a postupuje do semifinále

07.03.2016 / Tomáš Lysý

V prvních dvaceti minutách pátého čtvrtfinále byli diváci na Horáckém zimním stadionu svědky dvou gólů v nerovnovážném počtu hráčů. Nejprve se v oslabení po úniku prosadil hostující Zdeněk Okál, krátce po něm využil přesilovku čistým průstřelem Miha Štebih. Ve druhé třetině byl jediným úspěšným střelcem Jan Kolář, jenž se prosadil přesilovkovou tečí. Znovu tak platilo, že když dá tento hráč gól, tak Dukla vyhraje! Domácí ekipu totiž uklidnil na začátku třetí části další střelou od modré Miha Štebih a poté její vedení navýšil třetí útok zásluhou Tomáše Harkabuse a Filipa Semana. Hosté už pouze korigovali na konečných 5:2. Jihlava tak podruhé ve třech letech vyřazuje AZet ve čtvrtfinále a slaví postup mezi nejlepší čtyři.
07.03.2016 17:30, WSM Liga - 0. kolo

Škarek – Grebenyuk, Štebih, Dobrovolný, Kaláb, Zadražil, Bilčík, Parýzek – Jergl, Skořepa, Důras – Beránek, Melenovský, Kolář – Harkabus, Seman, Kohout – Diviš, Anděl, Mrňa
5

AZ Heimstaden Havířov

Laco (52. Matoušek) – Lenďák, Krisl, Korím, Bahounek, Punčochář, Graca, Chroboček – Kalus, Sedláček, Sztefek – Kanko, Meidl, Okál – Kotala, Pechanec, Maliník – Bednář, Hudeček, Gřeš – Matějek.
2
Branky a nahrávky: 10. Štebih (Skořepa, Jergl), 30. Kolář (Diviš), 43. Štebih (Mrňa, Diviš), 48. Harkabus (Kohout, Seman), 52. Seman (Harkabus, Kohout) – 7. Okál (Korím, Kanko), 53. Hudeček (Sztefek, Graca). Rozhodčí: Bejček, Doležal – Měkýš, Reich. Vyloučení: 8:9, navíc Kanko (HAV) 10 min. OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2497. Střely na branku: 38:36. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2. Konečný stav série: 4:1.

Během prvních minut utkání Jihlava na svého soupeře pořádně vlétla. Mrňa byl za brankou u puku dříve než Laco, poslal jej před opuštěnou klec, kus černé gumy ale projel nikým neatakován do středního pásma. Krátce poté se Jergl řítil po krásné přihrávce spoluhráče sám na branku, na gólmana si však nepřišel. Stejný hráč zblízka nepropálil muže v brance AZetu po hezké zadovce Skořepy. Neprosadil se ani Seman, jenž se z pravého kruhu natlačil před branku, položil si gólmana, ale přes hákování Krisla nemohl lépe zakončit. Jako blesk z čistého nebe tak přišlo vedení hostí. Dukla v početní výhodě zapomněla na zadní vrátka, Korím vyslal dlouhý puk na Zdeňka Okála, jenž tváří v tvář Škarkovi udělal kličku do levé strany, čímž si jej položil a přesně zakončil.

Druhou přesilovku již domácí využili. Skořepa přihrál podél modré na Mihu Štebiha a slovinský bek po nápřahu prostřelil vše, co mu stálo v cestě - 1:1. Obě dvě trefy padly během prvních deseti minut. Druhá polovina dvacetiminutovky už tak zajímavá nebyla, jako by si oba týmy uvědomovaly důležitost zápasu. Hosté se opět mohli prosadit v oslabení, ránu Krisla z levé strany však Škarek výborně lapil. Stejně jako o pár minut později střelu kapitána hostí pro změnu od modré a v přesilovce, na kterou neměl příliš dobrý výhled. Minutu a čtvrt před koncem si z pravé strany sjel před branku Gřeš a jeho radosti zřejmě zabránila pravá tyčka branky.

Na začátku druhé třetiny trefil tyčku také obránce Dukly Bilčík, a to ranou od modré. Potřetí v sérii následoval pěstní souboj, ve kterém se do sebe pustili Gřeš a právě Bilčík. Okál poté opět zkusil prověřit Škarka, jeho pumelici z levé strany na bližší tyč schoval v lapačce šestnáctiletý gólman domácích. Havířov byl v této fázi o něco aktivnější. Sedláček objel branku a hned se pokusil zakončit. Ovšem nebyl úspěšný, stejně jako Korím, jenž přispěchal s dorážkou zblízka. Poté se dostali do tlaku jihlavští hokejisté, Kolář s Melenovským zblízka dvakrát neuspěli, Laco si pomohl výbornými zákroky i hokejkou a měl i trošku potřebného štěstí. Nikoliv však ve třicáté minutě. Diviš vystřelil z jeho pohledu z pravé strany a Jan Kolář v přesilovce usměrnil puk pohotovou tečí k levé tyčce - 2:1. Poté si něco ve vzájemném souboji vyříkávali i Zadražil s Okálem a také oni mířilli na trestnou. Po jejich návratu si přesilovku vyzkoušeli i hosté, ovšem bez výraznějšího ohrožení Škarka, pokud lze pominout, že mu při jednom zákroku spadla maska.

Neuběhly ani tři minuty třetí třetiny a zvýšit mohl Mrňa, mířil však těsně vedle pravého horního roku. Havířov ve druhém zápase odpadl po gólu Dukly na 3:1 a podobná situace nastala i nyní. Miha Štebih poslal od modré ránu tak přesnou, že by mi i biatlonový mistr Martin Fourcade mohl závidět. To se psala třiačtyřicátá minuta a o pět minut později domácí svůj náskok ještě zvýšili přesnou souhrou třetího útoku. Seman přihrál na pravý kruh na Kohouta, jenž našel na druhém kruhu Tomáše Harkabuse a jeho zblízka Dukla odskočila na tři góly. Hosté mohli korigovat Korímem, jenž byl na modré a prošla k němu přes dva spoluhráče přihrávka Hudečka zpoza jihlavské klece, leč těsně minul levou tyč. V čase 51:30 se domácí třetí lajna prosadila znovu. Po ose Kohout – Harkabus se před branku protlačil Filip Seman a vyhnal Marka Laca z branky.

Hostům se ještě podařilo snížit. Na Punčochářovu střelu na levém kruhu ještě Hudeček nedosáhl, ovšem za malou chvíli se již mohl radovat. Sztefek vyzval na levém kruhu ke střele Jana Hudečka a proti přesunujícímu se Škarkovi zařídil poslední radost svého týmu v sezoně - 5:2. V závěru zápasu předvedl domácí strážce svatyně další dva dobré zákroky, Havířov tak nezužitkoval půlminutovou přesilovku pět na tři ani risk při hře bez gólmana.

Oběma týmům patří poděkování za čestně odehranou sérii bez jakýchkoliv zákeřností, na čemž se shodli i oba trenéři. Havířov sice po návratu do první ligy slavil první výhru ve čtvrtfinále, ovšem potřebné čtyři body k postupu získala Dukla a může se těšit na semifinále, jenž zahájí v pondělí 14. března na domácím ledě.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): My jsme samozřejmě spokojení s tím, že se nám podařilo přejít přes Havířov. Všechna utkání byla vyrovnaná, ať už doma tak venku, i přesto že jsme dostali v prvním utkání v Havířově těch branek více, tak se nám podařilo v dalším utkání zvítězit. Celá série byla férová. Jsme rádi, že jsme to urvali a musím pochválit i soupeře za to jak hráli a jejich férovost.

Martin Janeček (HC Havířov 2010): Přijeli jsme sem odhodláni a chtěli jsme se ještě porvat o to, aby byla série prodloužená. Nicméně odhodlaná výborně hrající Dukla dnes utkání ovládala. Postup si domácí zasloužili a přeju jim hodně štěstí v play-off.