4:1
(0:0, 2:1, 2:0)

Dukla svou bojovností zdramatizovala finále

09.03.2003 / RTD

Už po nedělním zápase se, v případě svého vítězství, mohli hokejisté Kladna radovat z postupu do baráže o extraligu. V cestě jim ovšem stála jihlavská Dukla, která v letošním roce na svém ledě prohrála pouze jediné utkání. Na vítěznou vlnu domácí navázali i ve finále, když zvítězili 4:1 a snížili tak dvouzápasový náskok svého protivníka na 1:2.
09.03.2003 17:30, 1. liga ČR - 51. kolo

Sáblík - Šmarda, Ficenc, Morava, Šefčík, Duben, Malena, Staněk - Rytnauer, Bakus, Hlouch - Vlk, Altrichter, Jantovský - Říha, Kaňkovský, Vrábel - Čachotský, Třetina
4

Rytíři Kladno

Orct - Kruliš, Špelda, Čech, Kasík, Mojžíš, Skuhrovec - Jankových, Musil, Klimt - Kalla, Pazourek, Kysela - Bílek, Zajíc, Horna - Havel
1
Branky: 25. Bakus, 39. Hlouch (Šefčík), 46. Kaňkovský (Malena, Vrábel), 60. Kaňkovský (Jantovský) - 32. Čech (Kysela, Kalla). Rozhodčí: Smeták - Hlavatý, Vrdlovec. Vyloučení: 6:6, navíc Hlouch (Jihlava) 10 min. OT. Využití: 1:0. Diváci: 7120.

nejlepší hráč: Petr Kaňkovský (Jihlava)

Finálová série se po dvou zápasech na kladenském ledě přesunula do Jihlavy. Dukla chtěla v domácím prostředí zopakovat skvělý výkon z obou předchozích střenutí a svým vítězstvím si vynutit prodloužení boje o baráž. Naopak kladenský tým se v případě své výhry už mohl začít připravovat na závěrečný krok k návratu do nejvyšší soutěže v podobě prolínací soutěže s extraligovým Havířovem.

Obě mužstva se potýkají se zraněními klíčových hráčů. Jihlavě chyběla před dnešním zápasem dvojice útočníků Adamčík - Zdráhal a Kladnu Gardoň - Fink, tak sáhla ke hře na tři lajny. Ve třetím útoku domácích navíc musel nastoupit i obránce Vrábel.

Od úvodních minut střetnutí byla na Horáckém zimním stadiónu vidět úporná bitva o každý centimetr ledu. Soupeři si nic nedarovali a většina útoků končila na skvělých obranných valech obou mužstev. Navíc diváci mohli sledovat i ostré souboje, které však sudí Smeták většinou nechával bez povšimnutí. Poprvé vylučoval až v deváté minutě, když na trestnou lavici poslal za hákování kladenského Havla. Hosté se však oslabení ubránili bez větší pohromy. V desáté minutě vyfasoval desetiminutový osobní trest jihlavský Hlouch a citelně tak oslabil domácí mužstvo. Tomu totiž navíc už od šesté minuty chyběl zraněný útočník Altrichter, který byl bolestivě zasažen pukem do obličeje. V devatenácté minutě první třetiny dostali hosté šanci přesilové hry pěti proti třem. Nejprve byl na trestnou lavici na dvě minuty vykazán za nesportovní chování Říha a šedesát osm sekund po něm byl vyloučen za krosček Šefčík. Padesát dvě sekundy dlouhou dvojnásobnou přesilovku Kladno ovšem využít nedokázalo a do kabin se tak odcházelo za stavu 0:0.

Početní výhoda hostů trvala i po přestávce, ovšem domácí zbývající třecetisekundové oslabení v pohodě ubránili. Ve čtyřicáté čtvrté minutě putoval na lavici trestů Kasík. Z jeho trestu uběhlo přesně devadesát tři sekund a Dukla se mohla radovat z vedoucího gólu. Po chybě kladenského Orcta, který trefil svou rychlou rozehrávkou forčekujícího Oldřicha Bakuse, se puk odrazil od jihlavského útočníka za brankovou čáru, 1:0. Přesně v polovině utkání mohli jít domácí do dvougólového vedení, ovšem střelu Ficence zastavila tyč hostující branky. Nedáš - dostaneš, se potvrdilo i tentokrát. O dvě minuty později totiž poprvé v utkání překonal Sáblíka Martin Čech, 1:1. Nikdo v té chvíli netušil, že je to ze strany hostů navíc branka poslední. Naopak Dukla přidala druhou branku ještě do konce druhé třetiny. Své sólo kladenskou obranou přesně zakončil Roman Hlouch, 2:1.

Podruhé v utkání mohli hosté srovnat v úvodu třetí třetiny. Nájezd dvojice Musil - Jankových však Sáblík se štěstím zlikvidoval. Definitivní uklidnění tak domácím přinesl až gól Petra Kaňkovského ze čtyřicáté šesté minuty, 3:1. I přesto, že Kladno ještě několikrát udělalo v obraně Dukly pěkný vítr, puk za záda gólmana Sáblíka už nedoputoval. A to ani v závěrečné power play hostí. Na druhé straně hřiště pak nedokázala dvojice Hlouch - Šmarda přelstít jediného kladenského beka a prázdnou branku netrefil svým pokusem přes celé hřiště ani Vrábel. A tak definitivní podobu výsledku dal v poslední minutě znovu Kaňkovský, 4:1.

Kladenský tým tak poprvé v playoff odcházel ze zápasu poražen. I přesto mu k vysněné baráži chybí stále jen krůček, když v sérii hrané na tři vítězství vede 2:1. Další zápas se hraje již zítra, znovu na Horáckém zimním stadiónu a domácí se jistě pokusí finále protáhnout na maximální počet pěti zápasů.

Zdeněk Müller: "Opět se hrál výborný hokej, nás dnes zklamala koncovka. Domácí o svém vítězství rozhodli ve druhé třetině, kdy měli velký tlak a z něj šance, byli důraznější a my jsme v té době nehráli dobře. V závěru jsme se zlepšili, ale bohužel už bylo pozdě. My máme teď velký problém s marodkou a tak náš výkon nebyl optimální. Věřím, že se zítra zvedneme a to jedno utkání, které potřebujeme k tomu, abychom postoupili do baráže tady uděláme."

Jiří Režnar: "Do utkání jsme nastoupili s odhodlaním finálovou sérii prodloužit. Myslím si, že dnes rozhodla větší vůle po vítězství. Všem našim hráčům musím smeknout, hráli skvěle, zodpovedně a hlavně srdíčkem."