8:3
(1:1, 2:2, 5:0)

Jihlavští hokejisté získali i druhé utkání. Rytíře setnuli ve třetí části

19.02.2015 / Libor Kucza, Tomáš Lysý

Klání s pořadovým číslem dva rozehráli lépe hosté, které poslal do vedení David Stach. Poté ale ve vlastním oslabení vyrovnal Adam Zeman. V prostřední části musela Dukla reagovat hned dvakrát, na Stachovy branky postupně odpověděli Richard Diviš a Robin Staněk. Závěrečná perioda přinesla strhující podívanou. Mužstvo z krajského města Vysočiny se prosadilo hned pětkrát! Po brankách Harkabuse, Melenovského a Jergla završil hattrick i domácí borec, byl jím Richard Diviš. Dukla tak zlikvidovala Kladno v poměru 8:3.
19.02.2015 17:30, 1. liga ČR - 0. kolo

Rittich – Mocek, Dobrovolný, Staněk, Kaláb, Šimek, Štebih, Šidlík – Čachotský, Zeman, Diviš – Seman, Melenovský, Jergl, Prokš, Malec, Kuřítko – Zadražil, Harkabus
8

Rytíři Kladno

Lukáš – Kaberle, Gutwald, Zeman, Růžička, Kania, Klouček – Hlaváč, Stach, Horna – Hořava, Pitule, Strnad – Kindl, Dragoun, Tenkrát – Dalecký, Eberle, Redlich
3
Branky a nahrávky: 17. Zeman (Harkabus), 28. Diviš (Čachotský), 39. Staněk, 46. Harkabus (Zadražil, Prokš), 49. Melenovský (Jergl, Štebih), 53. Diviš (Kaláb, Čachotský), 53. Jergl, 59. Diviš (Čachotský, Štebih) – 7. Stach (Horna, Hlaváč), 26. Stach (Kindl, Kaberle), 35. Stach (Kaberle) . Rozhodčí: Mikula, Přikryl – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 7:15, navíc Dragoun (KLA) 10 min. - nesportovní chování. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3612. Střely na branku: 33:20. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 8:3.

Druhý čtvrtfinálový souboj začínal ve velkém tempu, leč ani jedno z mužstev se do výraznějších možností nedostávalo. První větší vzrušení přišlo v 6. minutě, kdy svůj projektil lehce o levou tyč otřel Tomáš Kaláb. V čase 6:37, nedlouho po skončení přesilové hry, se hosté dostali do vedení. Horna se za úrovní brankové čáry výborně zorientoval a nalezl najíždějícího Davida Stacha. Ten posléze neměl s překonáním Ritticha problém – 0:1. Kladno se poté samo sráželo svou nedisciplinovaností, kterou mohl využít opět Tomáš Kaláb. Aktivní zadák se ale po vynikající souhře z mezikruží neprosadil.

V minutě s pořadovým číslem 11 objel Aleš Jergl branku, načež předložil pas jako na zlatém podnose. Marek Melenovský však z bezprostřední blízkosti Lukáše nepřekonal. Utkání poté pozvolna plynulo až do 17. minuty. Ve vlastním oslabení se do úniku po pravé straně pustil Adam Zeman. Centr první formace poté nalezl Tomáše Harkabuse, jehož pokus nebyl úspěšný. Přijíždějící Zeman však touš doklepl do branky – 1:1. Za tohoto stavu se také odcházelo do kabin.

Druhá část začala poněkud opatrněji, prakticky první větší možnost ale byla hned zužitkována. Sekundu před koncem kladenské přesilové hry se z mezikruží prosadil David Stach – 1:2. Na vyrovnání však Dukle stačila zhruba minuta a půl. Tomáš Čachotský dobře viděl najíždějícího Richarda Diviše, který se počkal na ideální moment a poté zamířil do levého horního růžku hostující branky – 2:2. Zanedlouho mělo Kladno opět početní výhodu, avšak nyní se červenožlutí ubránili.

V čase 34:30 se ale Rytíři ujali vedení potřetí. Tomáš Kaberle předvedl své ofenzivní kvality a vjel do útočného pásma. Poté objel branku, před níž předložil kotouč. Ve skrumáži se následně zorientoval nejlépe David Stach, který střelou nad levou Rittichovu ruku zkompletoval hattrick – 2:3. I tentokráte ale svěřenci Petra Vlka nalezli odpověď. Robin Staněk zachytil na modré nepříliš razantní vyhození a obratem kotouč procedil mezi Lukášovými betony – 3:3. Ani druhá perioda tak o osudu duelu více nenapověděla.

Vyrovnaný a dramatický průběh zápasu vzal za své ve třetí třetině. Dukla sice dohrávanou přesilovku z konce druhé části nevyužila, ale nemuselo jí to pranic vadit. Kladno na začátku šestačtyřicáté minuty vyhodilo jen na zakázané uvolnění. Ihned po buly se touše ujal Tomáš Harkabus a z pravého kruhu poprvé v zápase převážil misky vah na domácí stranu - 4:3. Jihlavě narostla křídla a Harkabus se mohl opět prosadit, jeho teč po Štebihově střele ale výborně zneškodnil Lukáš. Poté mu však vypadla z výstroje pumelice Semana a gólman Rytířů měl co dělat, aby svojí chybu před brankovou čárou napravil. Čas 48:42 přinesl pátý gól domácích. Po nahození Štebiha putoval puk od Jergla k Marku Melenovskému, který zakončoval do prázdné klece - 5:3.

Kladenští se v druhé části závěrečného dějství nechali dvakrát zbytečně vyloučit. Červenožlutí tak měli 34 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, kterou v závěru využili. Ránu Kalába šikovně tečoval před branou Richard Diviš a opět ukázal, že s touto situací může gólman těžko něco dělat. Lukáš neměl šanci reagovat a puk mu prošel mezi betony - 6:3. Jihlava udělala ve třetí třetině ze zápasu naprostou exhibici. Za půlminuty totiž předvedl dílo hodné zlaté helmy Aleš Jergl. Na útočné modré vybojoval puk, z pravé strany sjel před branku, kde si prostrčil kotouč mezi nohami, stejně tak hokejku a poslal jej pod víko kladenské svatyně - 7:3.

Frustrovaní hosté závěr třetiny psychicky nezvládli. Zlý muž Kladna Tomáš Klouček narazil na hrazení jihlavského bijce Ondřeje Malce. Do Kloučka se ihned pustil Kuřítko, druhou dvojičku vytvořil Malec s Kaniou. Zatímco bitka Kanii s Malcem zůstala nerozhodně, Klouček nakonec svůj pěstní souboj s Kuřítkem vyhrál. Po rozdělení všech trestů hrála Dukla přesilovou hru pěti proti třem, ve které zkompletoval Richard Diviš hattrick. Forvard domácích napřáhl z mezikruží a po přihrávce Čachotského se trefil typickou střelou golfákem - 8:3. Jihlava tak ve třetí třetině svého soka naprosto rozdrtila, vyhrála oba dva domácí duely a do Kladna tak odcestuje k pokračování čtvrtfinálové série s dvouzápasovým náskokem.

Jiří Kopecký (asistent trenéra Rytířů Kladno): Dnes jsme dobře začali. Šli jsme do vedení a Jihlava chvíli nevěděla, co s námi. Bohužel přišla hrubá chyba při naší přesilovce. Dostali jsme v ní gól a Jihlava se neskutečným způsobem zvedla. Sice jsme ještě dvakrát vedli, ale hned jsme vedení rychle ztratili. Do třetí třetiny šla obě mužstva s tím, že zápas strhnou na svojí stranu. My jsme dostali dva góly po buly a jak nám Jihlava utekla na 5:3, dostala se do euforie a my jsme spadli dolů. Zápas skončil tak, jak skončil... Je to neskutečné, nemáme zodpovědnost, máme jedenáct faulu, z toho tři čtyřminutové, jeden desetiminutový. Jsme podráždění, takhle to dále nejde a takhle se play-off nedá vyhrávat.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Musím v první řadě nesouhlasit s kolegou, který řekl, že jsme nevěděli, co na Kladno hrát. My jsme to moc dobře věděli a dvě třetiny jsme hráčům vytýkali, že jsme byli na soupeře moc hodní. Až ve třetí třetině jsme plnili to, co jsme si řekli o přestávce. Že nám tam napadalo pět gólů je jiná věc, my dnešní zápas bereme jako druhé vítězství.