Mezinárodní česko-finská hokejová škola otevírá své brány. Již podeváté

03.07.2019 / Tomáš Lysý

Konec července se blíží, což je jasné znamení, že společný projekt dvou hokejových zemí opět klepe na dveře. Mezinárodní česko-finská hokejová škola, léty osvědčená akce, se v tomto roce uskuteční již podeváté, přičemž „hlavním městem“ kempu bude opět Jihlava. Loni kvůli plánované rekonstrukci střechy Horáckého zimního stadionu zažádala o změnu pořadatelství česká strana, letos byl stejný požadavek schválen Finům. Seveřané dorazí do České republiky v pondělí 22.7.2019 během odpoledne, druhý den hokejový kemp oficiálně začne a bude trvat sedm dní. Z uplynulého roku je laťka nastavená hodně vysoko, mladí hokejisté si mohli vyzkoušet i nájezdy na gólmana NHL Davida Ritticha.

První společný česko-finský kemp se uskutečnil v roce 2011 a hlavní parametry jsou stále stejné:
Je určen pro hokejisty věku 13 let (v případě mimořádně nadaných hráčů i pro mladší)
Všichni hokejisté jsou namíchaní do dvou česko-finských týmů, např. obrannou dvojici tvoří český a finský hráč, trenéři u jednoho týmu jsou z obou zemí
Akce není finančně vymahatelná, hráči jsou nominováni dle sportovní výkonnosti, přístupu k hokeji a sportu vůbec a ohled je brán i na školní výsledky

Zřejmě ani samotní zakladatelé kempu – Bedřich Ščerban, Tereza Ščerbanová, Hannu Tyry a Timo Haapanen – netušili, jak bude celá akce úspěšná. Z prvního ročníku vzešel díky usilovné práci a entusiasmu úspěšný a vážený projekt, kterého si obě země hodně cení. Hráči, kteří se kempu zúčastnili, už mají za sebou starty v seniorských národních týmech, byli draftováni do NHL a vyzkoušeli si jí, mohou se pyšnit titulem extraligového mistra své země nebo hrají v mládežnických reprezentačních výběrech. Také výčet osobností, kteří předávají ceny nejlepším hokejistům česko-finského kempu, je obdivuhodný: např. Stanislav Neveselý, Raimo Helminen, Jukka Tammi, Josef Augusta, Sasu Hovi, Alexander Barkov, David Rittich, Martin Nečas, Josef Kořenář, Bedřich Ščerban, Viktor Ujčík, Petr Jaroš, Jaroslav Špaček, Lauri Marjamäki, Lukáš Sáblík…

Až do roku 2017 platilo pravidelné střídání pořadatelství. První ročník se uskutečnil v Jihlavě, druhý v regionu Tampere atd. Loni došlo ke změně, „hokejovka“ se místo ve Finsku pořádala v České republice. Dukla musela brát ohled na to, že na rok 2019, kdy měla pořadatelství Jihlavě, byla plánována oprava střechy Horáckého zimního stadionu a ten tak měl být zavřený (k této variantě stejně nedošlo, aktuální stav ohledně stadionu je takový, že na místě stávajícího by měla vyrůst nová aréna). Prohození bylo odsouhlaseno, ročník 2018 se místo ve Finsku konal v ČR, ročník 2019 měl místo v Jihlavě proběhnout v Tampere.

Bedřich Ščerban o změně pořadatelství IIHS 2019

Autoři videa: Tomáš Lysý, Zdeněk Drla

Dalším důvodem bylo i to, že na finské straně se změnil partnerský tým a Pirkkalu Pingviinit nahradil klub KooVee Tampere. „Nováčci“ úplně nevěděli, jak náročné je kemp uspořádat a česká strana je oslovila s tím, že se mohou na kompletní organizaci podívat právě v Jihlavě. Finové ale mají letos určité organizační potíže a oslovili tak české kolegy, zda by bylo možné pořadatelství opět vyměnit. „Je to paradoxní situace. Loni jsme požádali finskou stranu o prohození pořadatelství, tento rok naopak požádala finská strana nás o to samé. Vzhledem k tomu, že nám loni vyšli vstříc, tak jsme jim tentokrát také vyšli vstříc,“ říká jednatel Dukly a hlavní šéf Mezinárodní česko-finské školy Bedřich Ščerban. „Velice nám záleží na pokračování projektu, takže jsme s návrhem prohození pořadatelství souhlasili. Jinak by se česko-finský kemp neuskutečnil,“ potvrzuje manažerka projektu za českou stranu Tereza Ščerbanová.

Devátý ročník tak zanedlouho otevře své brány. Ve zpravodajském seriálu o česko-finském kempu si v dalších dnech představíme nominované hráče a realizační tým, úspěšné hráče z předešlých ročníků, partnery kempu, program apod.

Nájezdy hráčů IIHS na Davida Ritticha, gólmana NHL, české reprezentace a odchovance Dukly

Autor videa: Tomáš Lysý