Jména na česko-finský kemp jsou známá, hráči reprezentují čtyři kluby z Vysočiny

11.07.2019 / Tomáš Lysý

Mezinárodní česko-finská hokejová škola zná kompletní seznam účastníků. Zatímco v minulém roce byli v českém výběru hokejisté ze sedmi klubů kraje Vysočina, v letošním roce mají své zastoupení HC Dukla Jihlava, BK Havlíčkův Brod, SK Horácká Slavia Třebíč a SKLH Žďár nad Sázavou. Nejvíce z nich – jedenáct – dodají na kemp Dukla a Havlíčkův Brod. Klubová příslušnost ale není podstatná. „Kvalita hráčů je rozhodující. Letos je kemp pro ročníky narození 2006. Jestli má jeden tým tento ročník silnější, pak má logicky v nominaci více hráčů. Třeba loni dodala nejvíce českých hokejistů do kempu Třebíč. Nějaká rivalita mezi kluby nás vůbec nezajímá,“ hlásí důrazně hlavní manažer akce Bedřich Ščerban. Finové budou opět z týmů KooVee Tampere, Tappara Tampere a nově také Uplakers Ylojärvi. Trenéři sestávají z obou partnerských zemí, kempu se zúčastní i finský a maďarský rozhodčí a kouči z Běloruska.

Minulý rok se na finské straně změnil partnerský tým, proto se škola uskutečnila míst v Tampere v Jihlavě. Také letos bude domovem kempu Horácký zimní stadion - více zde. Kemp se posunul kvalitativně výše, hokejisté z KooVee Tampere (finsky Tampereen Kilpä-Vejlet) ukázali svojí kvalitu. Některé z nich si vyhlídla slavná Tappara Tampere, proto přijeli na kemp již v její výstroji. I letos se na české a finské straně ukážou šikovní hráči. „Česká nominace byla hotová už na konci dubna a dostávali jsme zpětnou vazbu, zda hokejisté mají zájem účastnit se nebo ne. Finové již tehdy měli nominaci hotovou,“ povídá Bedřich Ščerban. A kdo ví, třeba mezi nimi bude nový Martin Nečas, Jakub Škarek, Patrik Puistola nebo Topias Haapanen.

Česká nominace sestává z hráčů Kraje Vysočina, jenž je hlavním partnerem celé akce. Svými zástupci se mohou pochlubit HC Dukla Jihlava, BK Havlíčkův Brod, SK Horácká Slavia Třebíč a SKLH Žďár nad Sázavou. Celkový počet hokejistů bude na čísle 46, z toho 26 českých a 20 finských plejerů. Hokejisté budou namíchání do dvou česko-finských týmů, jeden tým bude sestávat z 13 českých a 10 finských hráčů. Důvod je jednoduchý – aby mezi sebou co nejvíce komunikovali v angličtině, úředním jazyku kempu. Nejpodstatnější opět je, že hráčská účast na kempu není finančně vymahatelná. Nominováni jsou nejtalentovanější hokejisté z Kraje Vysočina ročníku narození 2006. Sestaven je i seznam náhradníků, kdyby se původně nominovaný hokejista nemohl kempu zúčastnit. Do nominace může promluvit i přístup ke sportu a prospěch ve škole.

Nominace IIHS 2019 – Kraj Vysočina:

Brankáři: Jakub Čerbák (SKLH Žďár nad Sázavou), Vít Jirák (BK Havlíčkův Brod), Ondřej Málek (SK Horácká Slavia Třebíč), David Račan (HC Dukla Jihlava)
Obránci: Martin Dvořák, Dominik Löffler, Adam Ošmera, Matěj Pražák, Tobiáš Sapík (HC Dukla Jihlava), Tadeáš Adam, Matěj Fiala, Adam Král, Patrik Mrtka (BK Havlíčkův Brod), Ondřej Cholava (SK Horácká Slavia Třebíč)
Útočníci: Jan Frühbauer, Tadeáš Koubek, Rostislav Nosek, Lukáš Nový, Tomáš Smetánka, Josef Teplý (BK Havlíčkův Brod), Jindřich Habermann, Tobias Chlubna, Jáchym Jungwirth, Patrik Křížek, Matěj Vojáček (HC Dukla Jihlava), Tadeáš Kantor (SKLH Žďár nad Sázavou).

Nominace IIHS 2019 – KooVee Tampere, Uplakers Ylojärvi a Tappara Tampere:

Brankáři: Aaron Friberg, Mitro Huittinen
Obránci: Felix Hautamäki, Lauri Koivunen, Lenni Neronen, Niki Nurmikolu, Leo Pajari, Pyry Takala
Útočníci: Lassi Ahonen, Riku Alhamo, Max Freihoff, Matti Lehtonen, Antti Lepala, Arttu Myllynen, Tatu Nieminen, Valtteri Nyppeli, Jonne Piironen, Luca Ruusila, Joonas Silén, Noel Vilenius

Trenéři:

Pokud se kemp koná v Jihlavě, tak jsou nominováni dva čeští trenéři a dva jejich finští protějšci přijíždějí na stáž. Při pořádání školy v Tampere je situace obrácená. Během stáže získají trenéři poznatky, jaké je v druhé zemi přístup k tréninkům, jaká je práce s mládežníky, porovnává se metodika atd. Hlavní kouč kempu je vždy z pořadatelské země a letos je jím opět Jakub Venc, který má s česko-finskou školou bohaté zkušenosti. V ročnících 2013 a 2014 byl trenérem, předešlé dva roky působil na kempu jako hlavní kouč. Minulý rok přijelo na stáž také 13 trenérů z Běloruska, tentokrát jich bude šest včetně pozorovatele a šéfa rozvoje tamního mládežnického hokeje. Kemp má opět i svého trenéra gólmanů.

Hlavní trenér: Jakub Venc (BK Havlíčkův Brod)
Trenéři: Tomáš Dzurik (HC Dukla Jihlava), Mikko Karhusaari, Toni Viljanen
Trenér gólmanů: Daniel Šťastný (HC Dukla Jihlava)

Hlavní trenér Jakub Venc o IIHS 2018

Autor videa: Tomáš Lysý

Rozhodčí:

Obdobná situace je i u rozhodčích, kteří si mezi sebou také vyměňují názory, poznatky a zkušenosti. V roce 2016 jel do Finska sudí Jiří Ondráček, v uplynulých dvou letech přicestovali do Jihlavy Rasmus Linko, Jani Vakkari (2017), Semi Mäkiranta a Eemeli Majakangas (2018). Z finské strany přijede letos rozhodčí Jaakko Stark a velkou novinkou je účast také maďarského arbitra, kterým je Márk Seres. Česko-finského kempu se tak letos zúčastní zástupci hned čtyř zemí!

Realizační tým IIHS 2019:

Generální manažer: Bedřich Ščerban
Manažeři IIHS: Tereza Ščerbanová (CZE), Hannu Tyry (FIN)
Hlavní vedoucí, hlavní dozor: Vladimír Šťastný
Zdravotník: Michal Bartoš
Tlumočník, zástupce Virtuální reality: Daniel Dvořák
Marketing, PR: Tomáš Lysý, Petr Palovčík
Tým vedoucích, dozoru: Michal Bartoš, Daniel Dvořák, Tereza Krbicová, Tomáš Lysý, Mikko Neronen, Jani Pajari, Daniel Šťastný
Redaktoři: Tomáš Lysý, Petr Palovčík, Daniel Dvořák (angličtina), Hannu Tyry (finština)
Catering: Hana Šťastná, Tereza Krbicová, Aneta Musilová
Organizace zápasů: Zdeněk Drla

Společné foto účastníků IIHS 2018

Foto: SB Corporation