Legendární útočník Jiří Holík slaví 75. narozeniny

09.07.2019 / Zdeněk Drla

Rekordman v počtu reprezentačních startů, legendární hokejový útočník Jiří Holík, slaví 9. července 2019 sedmdesáté páté narozeniny. Havlíčkobrodský rodák, který odehrál v dresu se lvíčkem na prsou 319 utkání, strávil podstatnou část své hokejové kariéry v Dukle Jihlava.

Trojnásobný mistr světa, majitel jedenácti medailí ze světových šampionátů, účastník čtyř zimních olympiád a sedminásobný mistr ligy s Duklou Jihlava. To je bilance kariéry Jiřího Holíka, výtečného bruslaře, elegantního a pohodového útočníka, který se stal jedním ze symbolů Dukly a československé hokejové reprezentace.

Mladší bratr další hokejové legendy Jaroslava Holíka se narodil 9. července 1944 v Havlíčkově (tehdy Německém) Brodě v rodině soukromého řezníka. „Silnou vůli v nás vypěstoval on. Po tátovi je spíš Jarda, já jsem klidnější po mámě. Ta se taky starala, aby z nás nevyrostli pakíni," vzpomínal před lety v narozeninovém rozhovoru pro ČTK na dětství. „S bráchou jsme se furt prali. Byl starší, silnější. Vždycky mě zmydlil. Jednou jsem po něm u babičky hodil kudlu," prozradil tehdy Jiří Holík.

Oba bratři se dali na hokej. A byli v něm úspěšní. Mladší Jiří okusil ten "dospělý" v roce 1962 v dresu rodného Havlíčkova Brodu. O rok později přestoupil do jihlavské Dukly, se kterou během své bohaté kariéry získal sedm mistrovských titulů (1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972 a 1974).

S československou hokejovou reprezentací se zúčastnil dvanácti světových šampionátů. Z mistrovství světa má jedenáct medailí (tři zlaté, pět stříbrných a tři bronzové). Čtyřikrát se představil pod olympijskými kruhy. Na olympiádách vybojoval s československým týmem dvě stříbra a dva bronzy.

Za jihlavskou Duklu odehrál 553 zápasů, ve kterých vstřelil 283 branek. Při 319 reprezentačních startech přidal dalších 132 přesných zásahů. V závěru aktivní hráčské kariéry působil v Německu a Rakousku. V 90. letech vedl Duklu Jihlava.

Obsáhlý rozhovor s redaktory idnes.cz si přečtěte ZDE.
×
Dnes v 17:30 | Muži
HC Dukla Jihlava
LHK Jestřábi Prostějov