Dukla Jihlava je velvyslancem hokejového umění v Brazílii

28.09.2023 / Tisková zpráva

V úterý 19. září bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi Duklou Jihlava a Brazilským hokejovým svazem. Dohoda o přípravě a pořádání seminářů pro trenéry, workshopů na ledě pro trenéry i hráče všech věkových kategorií a celkové pomoci v rozvoji brazilského ledního hokeje vznikla na základě oslovení vedení jihlavského celku Generálním konzulem České republiky v São Paoulu panem Sklenkou.

Zájem o hokej v poměrně exotické destinaci je nemalý, a tak trochu neuvěřitelná nabídka na spolupráci, dostala díky memorandu jasné rozměry. „Memorandum počítá s tím, že trenéři i vybraní hráči navštíví Duklu Jihlava, kde absolvuji stáž a rozvojový kemp. Při pobytu v Brazílii jsem jim předal řadu metodických materiálů a podkladů na rozvoj hokejových dovedností, absolvoval řadu seminářů na téma výchova hráče, práce s mládeží, powerskating, systém výchovy v Čechách, metodika u nás atd. Také jsem předal hokejové dárky, například od Dukly Jihlava mládež.” popisuje první zkušenosti jednatel Dukly Jihlava a „hokejový velvyslanec“ Bedřich Ščerban.

V Brazílii postavili nedávno první stálou ledovou plochu (nemá klasické rozměry, je malá) a chtějí budovat hokejové týmy. Připravují stavbu klasické hokejové haly s plnohodnotným hřištěm a propagaci jak hokeje, tak samotného bruslení.

Bedřich Ščerban v Brazílii navštívil první stálou ledovou plochu společně se zástupci brazilského hokeje a místní mládeží.

Podle generálního konzula ČR v Brazílii se sídlem v São Paulu Miloše Sklenky podpisem Memoranda o porozumění mezi HC Dukla Jihlava a Ice Brasil, což je sekce ledního hokeje v rámci Brazilské federace ledních sportů při Brazilském olympijském výboru, začíná nová etapa vzájemné spolupráce mezi Českem a Brazílií v oblasti sportovní diplomacie. „Pro náš Generální konzulát je ctí, že brazilská strana si vybrala právě Česko pro rozvoj ledního hokeje. Velmi si vážíme rychlé reakce Českého svazu ledního hokeje a zvláště klubu Dukly Jihlava reprezentované panem Bedřichem Ščerbanem. Podle vyjádření šéfa Ice Brasil Salvadora Neta Ferreiry zde pan Ščerban odvedl velmi kvalitní práci v oblasti metodické přípravy, tréninku pro mládež a dospělé a potvrdil tím, že Brazílie si nemohla vybrat lepšího partnera pro rozvoj ledního hokeje v zemi,” zdůrazňuje český diplomat Miloš Sklenka.

„Ředitel hokejového svazu, pan Ferreira, dal dohromady tým skvělých lidí, kteří ve skromných podmínkách začínají pomalu, ale s velkým nadšením, budovat zázemí ledního hokeje v Brazílii. Dávají dohromady týmy, hlásí se jim zájemci o hokej. Stadion je plný od rána do večera. Jsou vděčni za každou lekci na ledě, za každou radu a informaci. Kabiny a zázemí mají na nízké úrovni. Zato nadšení, snaha, a vděčnost za každou lekci, doporučení a radu jsou veliké,” popisuje aktuální osobní zážitky s brazilskými hokejisty Bedřich Ščerban.

Pří příletu zažil situace odpovídající hokejovému misionářství, kdy cestující i celníci na letišti nevěřícně koukali na hokejky a přemýšleli “k čemu to je”. Vzhledem k okolnostem se ale situace v Brazílii může rychle měnit.

„Asi se nedá očekávat, že v dohledné době nastoupí brazilský hokejista v dresu Dukly, ale věřím, že my roli hokejových misionářů, splnit umíme,” komentuje stav Bedřich Ščerban.


Bedřich Ščerban s českým konzulem a zástupci brazilského hokeje při podpisu memoranda.
×
Dnes v 18:00 | Dorost
HC Olomouc
HC Dukla Jihlava