Mistrovství České republiky v synchronizovaném bruslení 2017

20.03.2017 / Tomáš Lysý

V neděli 26. února 2017 se uskutečnilo již 24. mistrovství České republiky v synchronizovaném bruslení. Pořadatelství se ujal klub Dukla Jihlava – mládež, z.s. „Před dvěma týdny jsme hostili 23. ročník Jihlavského ježka u nás na Horáckém zimním stadiónu. Projevili jsme začátkem sezóny zájem o pořadatelství mistrovství, tehdy jsme však netušili, že se tyto dva závody potkají tak brzy po sobě. Termín na Ježka se ustálil až později,“ říká zástupkyně organizačního výboru Linda Haferníková.

„Máme již zkušenost s organizováním mistrovství na cizím stadiónu, před dvěma lety jsme pořádali tuto soutěž ve Světlé nad Sázavou,“ sděluje Linda Haferníková, jenž je zároveň trenérkou jihlavského krasobruslení. Pro uskutečnění letošního mistrovství bylo zvoleno zázemí havlíčkobrodské Kotliny. Místní zástupci hokejové mládeže přišli s myšlenkou založit synchronizované bruslení v Havlíčkově Brodě. „Propojili jsme tak naší společnou vizi, v rámci regionu si můžeme pomáhat. V Jihlavě spolupráce s hokejisty funguje výborně a Kotlina se tak nechala inspirovat. Týmové sporty mají zelenou, dokážou zaplnit zimní stadiony a přilákat mnoho diváků. Nabízí tak sportovně kulturní zážitky pro rodiny s dětmi. Zájem o tento estetický zimní sport roste,“ doplňujme trenérka.

Region Vysočina: Sestřih z Mistrovství ČR v synchronizovaném bruslení

Vysíláme živě: Kompletní záznam přímého přenosu z MČR


Na mistrovství se dostavilo 21 týmů z celé republiky. Soutěžilo se v šesti kategoriích. Představili se bruslaři od nejmenších až po ty nejlepší. Tým Darlings a Olympia budou naši republiku reprezentovat za oceánem na mistrovství světa v juniorské a seniorské kategorii. „Všem závodníkům se líbilo příjemné zázemí havlíčkobrodského stadiónu, je zde dostatek šaten, prostorná tělocvična, restaurace a klidné okolí. Uspořádat závody v synchronizovaném bruslení vyžaduje ideální prostředí. Sjelo se téměř 330 závodníků a doprovod, je tedy nutné postarat se o cca 500 osob. Prostor musí mít i diváci,“ vysvětluje Linda Haferníková, že pořádat takovou akci není jednoduché.

Autor: YouTube Ondřej Rázl


Slavnostní zahájení doprovázela videoprojekce a světelná show za účasti starosty města pana ing. Tecla a hlavní zástupkyně organizačního výboru paní Mgr Věry Paulusové. Na ledové ploše se představily nové krasobruslařky začínajícího oddílu synchronizovaného bruslení v Havlíčkově Brodě. Ač bruslí teprve 2 měsíce, dokázaly předvést první krůčky a předat zástupcům zkušených závodních týmů krásné dárky, které pořadatel nachystal.

Největšího úspěchu oddílu Dukla Jihlava – mládež, z.s. dosáhl tým Starlets, který ve své kategorii Mixed Age zvítězil a dovezl domů zlaté medaile. Bronzové medaile vybruslil tým Gemini v kategorii mladšího žactva. Tým Ice Flowers se umístil na pátém místě v kategorii Mixed Age, a začínající tým Tempo skončil na šestém místě v kategorii mladšího žactva.

„Náš oddíl na sebe může být opravdu hrdý. Zakládáme si na týmové práci. Ceníme si pomoci z řad bývalých závodnic a rodičů našich svěřenců. Příprava k organizování soutěží je velmi náročná, o to lépe pak samotný závod proběhne. Letos jsme zvládli tři závody: Jihlava Trophy 2016, Jihlavský ježek 2017 a Mistrovství ČR 2017. Nyní se chystáme na mezinárodní ISU Budapest Cup 2017, kde si v klidu prožijeme trenérskou a závodní činnost, a organizátory budeme obdivovat z pohodlí hlediště,“ rekapituluje a nastiňuje s úsměvem další program Linda Haferníková. „Za jihlavský oddíl vycestuje výprava 4 závodních týmů a doprovod, celkem 103 osob! To bude mít atmosféru,“ těší se trenérka.
Foto: Jana Tesařová