4:3
(2:1, 0:1, 2:1)

S Havířovem za tři body

14.12.2005 / Jaroslav Novák

Po lídrovi tabulky z Ústí nad Labem se na Horáckém zimním stadioně představil celek Havířova, který již dlouhou dobu okupuje druhé místo. Úvod zápasu vyšel lépe domácí Dukle, když už v 6. minutě otevřel skore Staněk. Za Havířov odpověděl Sedlák, ještě v první třetině se trefil Bakus, ale v půlce utkání vyrovnal opět Hruška. Po dvou třetinách tedy svítil na časomíře stav 2:2. Hned v úvodu poslední části se trefil po krásné Lazorišákově přihrávce Rytnauer. Vedení domácích poté navíšil po vtipné přihře Fiedlera svou druhou trefou kapitán Dukly Oldřich Bakus. Za hosty ještě snížil svou druhou brankou Hruška, ale na víc se hosté nezmohli, a tak utkání skončilo 4:3.
14.12.2005 17:30, 1. liga ČR - 32. kolo

Suchan - Šmarda, Staněk, Duben, Pospíšil, Dobrovolný, Kuchyňa - Čachotský, Bakus, Hodek - Rytnauer, Havel, Fiedler - Říha, Dušátko, Hlouch - Lazorišák, Altrichter, Blanár
4

AZ Heimstaden Havířov

Masný (52. Novotný) - Galvas, Zientek, Prokop, Balčík, Vrtík, Burián - Seman, Zdráhal, Žurek - Mikšan, Lipina, Sedlák - Rozum, Zdeněk, Heider - Sikora, Hulva, Hruška
3
Branky: 6. Staněk (Čachotský, Altrichter), 17. Bakus (Šmarda, Hodek), 42. Rytnauer (Lazorišák, Havel), 52. Bakus (Fiedler) - 8. Sedlák (Mikšan), 32. Hruška (Zdráhal, Hulva), 58. Hruška (Rozum). Rozhodčí: Volf - Chocholouš, Poruba. Vyloučení: 5:7, navíc Fiedler (JIH) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1120. Střely na branku: 45:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3.

Dukla Jihlava se po třetí v sezóně utkala s celkem Havířova, kdy ani v jednom z předchozích duelů nevybojovala body. Do zápasu vstoupili lépe hosté a během úvodních deseti minut musel jihlavský brankář Jaroslav Suchan předvést hned několik okouzlujících zákroků. Ve druhé minutě se dobře uvolnil Hulva, objel branku, ale trefil pouze připravenou Suchanovu lapačku. Vzápětí najížděl sám na Masného jihlavský kapitán Oldřich Bakus, s jeho střelou si však gólman Havířova poradil. K vidění byl velmi otevřený hokej, na straně hostů byly v obraně velké mezery pro rychlé brejky Jihlavanů. V šesté minutě se hrálo pouze se čtyřmi hráči v poli na obou stranách a jihlavští hokejisté této situace dokázali využít. Tomáš Čachotský krásně našel na kruhu stojícího Pavla Staňka, 1:0, který prudce vystřelil a trefil se přesně k levé tyčce. Hosté však dokázali brzy odpovědět, už v osmé minutě vystřelil z velkého úhlu bekhendem na Suchana Mikšan, jihlavský gólman jeho střelu vyrazil jen před sebe, odkud puk ze vzduchu přiklepl do branky Přemysl Sedlák, 1:1. V 10. minutě se hosté dostali do přečíslení dva na jednoho, ale pozorný Suchan Zdráhalovu střelu ramenem vyrazil. O tři minuty později po Hodkově chybě se dostal do samostatného nájezdu Hulva, ale jihlavský brankář sklapl své betony včas. Ve 14. minutě mohl Petr Kuchyňa vstřelit vedoucí gól, ale po dobře sehrané akci nedokázal přehodit ležícího Masného. Tři minuty před koncem první třetiny vstřelil Oldřich Bakus, 2:1 vedoucí branku, počkal si na puk před brankou a trefil se přesně pod horní tyčku. Jihlava tak využila přesilovou hru.

Úvod druhé třetiny vyšel domácím už mnohem lépe. Ve 24. minutě se Roman Hlouch dostal do brejku, naznačil kličku, ale Masný dobře vybruslil a jeho pokus chytil. O dvě minuty později mohl vyrovnat Hulva, když velmi nebezpečně vypálil přes jihlavského obránce, ale branku těsně minul. Ve 27. minutě střílel z velkého úhlu Petr Altrichter, ale brankář hostů si prostor u tyčky pohlídal. Ve 31. minutě byl vyloučen jihlavský útočník Jonáš Fiedler na dvě minuty za sekání a za protestování si vysloužil ještě osobní trest deset minut. Hosté dlouho neotáleli a početní výhodu hned proměnili ve vyrovnávací branku. Puk se náhodně odrazil k volnému Radimu Hruškovi, 2:2 a ten už dokázal lehce překonat již bezmocného Suchana. Ve 36. minutě pozastavil Jaroslav Suchan akci soupeře hozením hole, rozhodčí tak nařídil trestné střílení, které se rozhodl proměnit Pavel Zdráhal. Zvolil blafák do bekhendu, který však Suchan vystihl a dokázal tak všem, jak dobrý v této disciplíně je. Minutu před koncem druhé třetiny měl obrovskou šanci po přihrávce od Daniela Hodka Jan Šmarda, ale Masný jeho pokus skvěle chytil.

Dukla si nemohla přát lepší vstup do závěrečné dvacetiminutovky. Hned ve druhé minutě se přesně k pravé tyčce trefil Ladislav Rytnauer, 3:2, když dostal krásnou přihrávku od Oty Lazorišáka před prázdnou branku. Ve 43. minutě našel Oldřich Bakus chytrou nahrávkou Jana Šmardu, který sám před brankou podruhé selhal. Vzápětí Jonáš Fiedler nahrál Marianu Havlovi, který jel sám na branku, ale trefil jen hůl gólmana Masného. Obrovský tlak Dukly v přesilovce přerušil druhý puk, spadlý na led z ochranné sítě nad plexisklem za brankou (nestačilo by prostě tyto puky před utkáním uklidit…?). Obrana Jihlavy také nebyla úplně bez chyby, ve 48. minutě najížděl sám na Suchana Hulva, ale ani jeho blafák se neujal. Jihlavský brankář si tak vysloužil zasloužený potlesk od diváků. Po minutě tvrdě pálil od modré čáry Roman Hlouch, Masný však puk vyrazil nad branku. Čtvrtý gól přidala Dukla v 52. minutě, kdy Jonáš Fiedler našel hezkou přihrávkou Oldřicha Bakuse, 4:2, který přesnou střelou vymetl růžek nad Masného ramenem a připsal si tak druhý gól v zápase. Za stavu 4:2 nastoupil do branky Havířova Marek Novotný. Hosté dokázali zápas ještě zdramatizovat v 58. minutě, když Radim Hruška, 4:3 sebral puk Pospíšilovi, následně se probil před branku a procpal puk mezi Suchanovy betony. Poslední dvě minuty se odehrály ve středním pásmu, a tak zápas skončil zaslouženým vítězstvím Jihlavy, 4:3.

Jiří Režnar (Havířov): „Dukla dnes už musela vyhrát. U nás hrála Jihlava velmi dobré utkání, ale prohrála 1:0. Dneska bohužel jsme hráli dobře pouze dopředu a v obraně jsme nechávali příliš velká okénka, řekl bych někdy až výkladní skříně. Vím, že nemáme dost kvalitních a zkušených obránců, Galvas s Prokopem jsou už hodně zataveni a zápas pak pouze odchodí. Mladí kluci, ti ještě neví, že se hraje za peníze a o body, stále si myslí, že hrají někde o knoflíky. A po takových hrubých chybách, které předvádíme, nemůžeme pomýšlet na úspěch. Doma hrajeme zodpovědně, ale venku děláme příliš velké chyby. Junioři si chtějí zahrát velký hokej, protože si myslí, že na to mají, ale neuvědomují si, že v mužstvu jsou pouze proto, že chybějí zkušení hráči. Dneska ale Dukla zaslouženě vyhrála, rozhodující byl okamžik, kdy jsme neproměnili trestné střílení. Do poslední třetiny jsme si řekli, že musíme pohlídat Bakusovu lajnu, ale dostali jsme hned rychlý gól. Rytnauer se v situaci pět na pět objevil před prázdnou brankou a s chladnou hlavou dával gól, to prostě nelze! Prohru jsme si zasloužili bohužel vlastní nedůsledností.“

Aleš Polcar (Jihlava): „Začali jsme velice špatně, těch prvních deset minut nestálo za nic, musíme poděkovat Jaroslavu Suchanovi, který nás senzačně podržel. Buď nervozitou nebo tou velkou snahou jsme hráli velmi špatně a během chvilky to mohlo být klidně 2:0 pro hosty. Potom jsme se trochu rozehráli a škoda těch nevyužitých šancí, protože okének tam bylo opravdu hodně, ale zakončení u některých hráčů bylo opět velice špatné. Už mohlo být rozhodnuto a mohli jsme hrát ve větší pohodě. Mužstvu musím poděkovat, protože hráči bojovali až do poslední minuty, hlavně jsme dnes ty tři body moc potřebovali, protože tabulka už vypadá trošku hrůzostrašně. Už se na nás dotahují celky kolem devátého místa, proto tři body jsou velice důležitý.“