2:1
(2:0, 0:0, 0:1)

Dukla podlehla Havířovu

01.02.2006 / Libor Gavlas

Jihlavská Dukla zavítala k poslednímu vzájemnému střetnutí s havířovskými Pantery na sever Moravy. Dukle se v letošním ročníku proti Panterům příliš nedařilo. Havířov naopak svoji úspěšnost proti Jihlavě potvrdil. Zápas rozhodl v první třetině havířovský útočník Daniel Brynecký, který dvěma góly dokázal zařídit domácím vítězství. Jedinou branku Jihlavy vstřelil v poslední třetině z přesilové hry Ladislav Rytnauer. Jihlava se tak už po třetí v sezóně musela před Pantery sklonit a ze severu Moravy si odváží porážku 2:1.
01.02.2006 17:30, 1. liga ČR - 45. kolo

AZ Heimstaden Havířov

Novotný - Vrtík, Galvas, Prokop, Klimeš, Malinský, Vavruša - Seman, Zdráhal, Hruška - Mikšan, Lipina, Kovář - Zdeněk, Rozum, Brynecký
2

Suchan - Staněk, Dobrovolný, Duben, Pospíšil, Lukačovič, Kuchyňa, Chvátal, Giba - Čachotský, Bakus, Baranyk - Rytnauer, Altrichter, Fiedler - Říha, Hlouch, Vaškovič - Lazorišák, Havel, Polák
1
Branky a nahrávky: 11. Brynecký (Zdeněk), 13. Brynecký (Rozum, Zdeněk) – 54. Rytnauer (Altrichter, Fiedler). Rozhodčí: Hradil – Lipina, Záviský. Vyloučení: 5:5, navíc Fiedler (Jihlava) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1405. Střely na branku: 28:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1.

Domácí Panteři nastoupili do utkání s Duklou povzbuzeni dlouho očekávanou výhrou z ledu Sarezy a připraveni odčinit minulou domácí porážku. Hned po úvodním vhazování se však dostal do pásma Barany, ale jeho bekhendový pokus mířil vedle levé tyče. Ve 3. minutě nejprve Hruška nestihl prudkou přihrávku Zdráhalovu, načež stejný hráč zkoušel zasunout o chvíli později kotouč za Suchanova záda bekhendem, ale hostující gólman si prostor u tyče pohlídal. O minutu později byl vyloučen Duben a domácím se naskytla první výhoda přesilové hry. V ní měli domácí dvě šance. Nejprve zkoušel prostřelit od modré Suchana Prokop, a po něm mohl otevřít skóre znovu Hruška, který dostal výbornou přihrávku od Galvase, ale v dobré pozici znovu gólmana Dukly nepřekonal. To se povedlo až v 11. minutě Bryneckému, který dostal kotouč od Zdeňka a osamocený před hostující svatyní poslal kotouč po ledě přesně k pravé tyči. Domácí dostala úvodní branka na koně a sevřeli hosty v náporu. Ti se bránili pouze vyhazováním kotouče přes všechny čáry, ale ani to je neuchránilo od druhé branky. Znovu třetí útok, tentokrát zastoupený všemi členy dokonale rozebral obranu Jihlavy a znovu Brynecký prostřelil Suchana podruhé. Pak trochu zbytečně zahákoval v útočném pásmu Zdeněk a nabídl tak první přesilovku hostům. V té mohl snížit Dobrovolný, který před Novotným šikovně tečoval Čachotského nahození, Novotný se štěstím kotouč zalehl. Neuspěl ani Fiedler jehož výbornou šanci zmařil perfektním zákrokem znovu domácí gólman. V závěru třetiny dostali možnost přesilovky znovu domácí po faulu Rytnauera a když usedl na trestnou lavici o minutu později i Říha, měli domácí výbornou šanci zvýšit své vedení. Přišpendlili hosty ve jejich obranném pásmu, ale krásnou kombinaci zakončil Hruška střelou pouze do jihlavského brankáře. Když už byli hosté ve čtyřech, pálil tvrdě Zdráhal a těsně před sirénou i novic v dresu Panterů Robin Kovář, ale Suchan už kotouč za svá záda nepustil.

V úvodu druhé třetiny působili hosté hodně neohrabaně, ale nakonec to byli právě oni, kdo si připravil první šanci, když se Novotný ocitl mimo branku, ležící a ještě k tomu bez hokejky, musel si Galvas pomoci faulem a nabídl hostům další přesilovku. Paradoxně však měli dvě obrovské šance jen domácí Panteři. Nejprve vybojoval Lipina kotouč pro Rozuma, který ve výborné šanci nedal a zanedlouho po něm dostal kotouč do samostatného nájezdu Zdeněk, ale jeho střela mířila těsně vedle levé tyče. Ve 28. minutě dorážel kotouč v pádu Fiedler, ale Novotného klec těsně minul. Na 30. minutu asi hosté jen tak nezapomenou a ještě teď se jim z ní asi bude točit hlava. Domácí se totiž nechali strhnout k obrovskému náporu, ale ani jednu šanci nedokázali zužitkovat. Střelu Semana totiž vykopl betonem Suchan, deset vteřin po něm se dostal tváří v tvář hostujícímu gólmanovi Seman, ale toho asi opustilo střelecké štěstí. Na dělovku Zdráhala pak odpověděl z protiútoku Bakus, ale vyrážečka Novotného vyletěla proti jeho střele bleskově. A znovu přitlačili domácí, postupně pálili Mikšan, Zdeněk, Zdráhal a Prokop, ale kotouč do sítě ne a ne dostat. Po této kanonádě se hra trochu uklidnila. Ve 35. minutě zkoušel chytře po objetí branky zasunout kotouč mezi Novotného betony Rytnauer, ale domácí brankář puk za svá záda nepustil. V závěru třetiny hráli hosté přesilovku a na svou střeleckou formu z úvodu sezóny si málem vzpomněl Baranyk, který si pěkně vybruslil z rohu, ale švihem mířil nad branku.

Snahu o snížení zkomplikoval hostům hned v úvodu poslední třetiny zbytečným vyloučením Hlouch, které mohl potrestat Zdráhal, ale jeho chytrá střela proletěla kolem pravé tyče Suchanovy svatyně. Stejně neúspěšný byl i Prokop, který mířil pro změnu moc nahoru. Hosté se sice snažili, ale domácí je do šancí nepouštěli. Na přihrávku Čachotského za domácí obránce Altrichter jen tak tak nedosáhl. V 51. minutě zkoušel štěstí Rytnauer, ale neuspěl, stejně jako Fiedler, jehož tečovaný pokus Novotný nadvakrát zneškodnil. V následující minutě fauloval úplně zbytečně na soupeřově polovině Lipina a soupeř toho tentokrát dokázal využít. Úvod přesilovky Dukle sice nevyšel, domácí dobrým forčekinkem nedovolili hostům rozehrát, ale ti se přece jen do pásma dostali a Altrichter vybídl perfektní přihrávkou ke skórování Ladislava Rytnauera, který sice nadvakrát, ale přece jen snížil. Po téhle brance se domácí dvakrát řítili ve dvou na jediného obránce, ale ani jednou nedokázali přidat pojišťující branku. V 57. minutě znovu nepochopitelně fauloval Hlouch a trochu domácím ulehčil závěr utkání. Hned po minutě mohl rozhodnout Prokop, který se dostal mezi kruhy ke střele, břevno, které svou tvrdou ranou rozezněl zvoní asi ještě teď. Ťyřicet vteřin před koncem se hosté dostali do pásma a odvolali brankáře, ale o chvíli později je málem potrestal Mikšan, a tři vteřiny před koncem přes celé hřiště i Prokop, ale ani jeden prázdnou branku netrefili. Na vítězství domácích už to však nic nezměnilo.

Milan Chalupa (Jihlava): „Prohráli jsme si to v první třetině, kdy jsme nehráli dobře. Říkali jsme si, že budeme hrát ze zabezpečené obrany, ale naopak bych řekl, že jsme měli ty vrátka tak otevřené, jako snad ještě venku nikdy. Další dvě třetiny už byly celkem slušné, ale z těch šancí, co jsme měli tak jsme nedávali góly. V přesilovkách nám to nešlo. My něco nacvičujeme, pak to neděláme. Ale hokej to byl pěkný, akorát, že my jsme nedávali góly.“

Jiří Režnar (Havířov): „Naši hráči zahráli výborně první třetinu, ve které jsme Jihlavu v podstatě k ničemu vážnějšímu nepustili, ale mohli jsme přidat branku v přesilovce 5 na 3, kterou jsme sehráli perfektně, ale bohužel Suchan tu Hruškovu střelu chytil. Pak jsme měli dva nájezdy a klidně mohli vést po první třetině 5:0 a byl by to úplně jiný zápas. I druhou třetinu jsme začali hrát nátlakově, diváci nás hnali dopředu a kluci tomu trochu podlehli a začali blbnout. Přestali jsme střílet na bránu a chtěli jsme kouzlit a hrát moc pro diváky. V poslední třetině už jsme si hlídali vedení, ale nakonec jsme v oslabení udělali dvě hrubky a inkasovali.“