5:1
(2:1, 2:0, 1:0)

Čekání na první výhru stále trvá

16.09.2006 / Vladimír Pašek

Dukle se ostrý start do sezóny nepovedl, když v prvním utkání podlehla na svém ledě Sareze Ostrava 4:6. Reputaci si hráči z Vysočiny jeli napravit do Olomouce. Po úvodním vzájemném otrkávání se poprvé trefil domácí Kucharczyk, hosté sice stav v zápětí srovnali Ladislavem Rytnauerem, jenže Bartoň strhl v závěru první části hry vedení na stranu Mory. Druhé dějství přidali domácí další dva přesné zásahy Ministrem a Hradeckým. Jihlavě se už utkání nepodařilo zdramatizovat, když v poslední dvacetiminutovce završil vítězství Mory 5:1 svým druhým gólem Hradecký. Dukla si tak z Olomouce neveze ani bod a na svoje první vítězství si bude muset ještě počkat.
16.09.2006, 1. liga ČR - 2. kolo

HC Olomouc

Tuček - Kříž, Šafařík, Bartoň, Faltýnek, Vlček, Světlík, Šmach, Turoň - Šimo, Ministr, Slaninák - Žajgla, Najdek, Bordovski - Hradecký, Kucharczyk, Bouz - Saluga, Čuřík, Barták
5

Řehoř - Šmarda, Chvátal, Duben, Lukáč, Kuchyňa, Lukačovič, Hegegy - Čachotský, Bakus, Rytnauer - Říha, Kaňkovský, Fiedler - Vaškovič, Dušátko, Horský - Lazorišák, Havel, Polák
1
Branky a nahrávky: 16. Kucharczyk (Hradecký, Bouz), 19. Bartoň (Žajgla, Najdek), 28. Ministr (Kříž, Slaninák), 34. Hradecký (Bouz, Kucharczyk), 44. Hradecký (Kucharczyk, Bouz) - 16. Rytnauer (Kaňkovský). Rozhodčí: Šír - Kašík, Trunečka. Vyloučení: 13:16. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 650. Střely na branku: 49:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.

Že jde o utkání teprve začínající sezóny dokazovala oboustranná nervozita v úvodu zápasu. Váznoucí kombinace, neúspěšné přechody středního pásma i nepřesné přihrávky nebyly tou pravou hokejovou ozdobou. Dříve se ale do tempa mihli dostat hosté. Nové pravidlo o vyhození kotouče mimo hřiště postihlo domácího Šima už po půlminutě hry a hosté v přesilovce zahrozili Bakusem. I následný Fiedlerův průnik olomouckou obranou zaváněl brankou. Včas ale vymrštil svou lapačku Petr Tuček. Olomouckým trvalo téměř deset minut, než Řehoře v jihlavské kleci ohrozili opravdu vážně. Byl to právě Šimo, který před prázdnou polovinou brány netrefil poskakující kotouč. Ve 13.minutě otevřela skóre znojemská akvizice Radim Kucharczyk, který nemohl netrefit ideální pas od Hradeckého - 1:0. Dukla ovšem záhy odpověděla stejnou měrou. Za tři minuty si Rytnauer vyměnil kotouč s Kaňkovským a bylo vyrovnáno - 1:1. Tříminutovou periodu dodržela i Mora, po vyšachování jihlavské obrany, kdy kotouč doputoval po ose Najdek-Žajgla až k Bartoňovi, se ukazatel skóre opět měnil. Bartoň zdvihnul kotouč z první ideálně pod horní tyč a Řehoř byl téměř bez šance - 2:1.

Obdržená branka v závěru Duklu poznamenala i v úvodu druhé dvacetiminutovky, kdy se svěřenci trenéra Chalupy dostali v oslabení pod tlak. I po přesilovce pokračovalo ostřelování Řehoře, Jihlava se dostávala do protiútoků sporadicky, navíc přihrávky mířené přes střední pásmo stačili olomoučtí beci bez vážnějších problému zachytávat. Začaly se množit i zákroky, které hlavní sudí Šír nekompromisně trestal. Ne vždy však ale šlo o nedovolenou práci hokejkou, ne vždy byly osobní střety poznamenané un-fair počinem. Nicméně hráči museli trestnou lavici zahřívat vlastně permanentně, hra se rozdrobila do několika kratších či delších početních výhod. Ve 28.minutě tuto výhodu využila Mora, Kříž vystřelil svůj projektil a Ministr už jen doklepnul za bezmocného Řehoře - 3:1. Olomouc se dostala do výhody a domácí led ovládla, převahu přetavila ve 34.minutě v další brankovou radost. Bouz, který se zmocnil špatně vyhozeného puku, neměl jinou možnost než přihrát před Řehoře zcela osamocenému Hradeckému, a ten zvýšil na - 4:1. O minutu později rozezvučel ještě Bordowski levou tyč jihlavské brány. Šance se hosté dočkali až sekundu před sirénou. Tuček neudržel Fiedlerovu ránu, kotouč se mu zastavil za betony a olomoucký gólman jej při zpětném pohybu poslal do své vlastní brány. Nejpohotověji ale zareagoval Ministr a přesně z brankové čáry kotouč odpálil do bezpečí.

Poslední dějství už bylo jen o vyloučených. Chvílemi se zdálo, že hokej se hraje jen v drobných pauzách, které vznikají mezi jednotlivými odchody hráčů na lavici trestů. A tak si jihlavští zkusili i přesilovku pět na tři, krom Kaňkovského rány ale příliš šancí neměli. Naopak ve 44.minutě si vyměnili role z prvního vstřeleného gólu Kucharczyk s Hradeckým a druhý jmenovaný vstřelil svou druhou branku v utkání po ukázkově sehraném přečíslení 2 na 1 a ustanovil konečné skóre zápasu. - 5:1. Zbytek zápasu pokračoval v nastoleném tempu, kdy rozhodčí neponechal více než pár vteřin hokejisty hrát v pěti na obou stranách. Rozkouskovaná hra více vyhovovala vedoucí Olomouci, která si vysoký náskok v závěru dokázala pohlídat.

Milan Chalupa (Jihlava): “Přijeli jsme po neúspěšném domácím utkání s touhou odčinit porážku, první třetinu jsme dobře bruslili a napadali soupeře, byli jsme možná i trochu aktivnější. Bohužel, od prostřední třetiny se naše hra zhroutila, po obdržené brance přestali bruslit ti, od kterých jsme to očekávali. Nechci přímo říct, že to hráči zabalili, bojovali dál, ale vázla kombinace, nedokázali jsme si přihrát a vůbec vytvořit situaci, ze které bychom ohrozili branku. Já můžu dnes soupeři jen pogratulovat. Navíc se zde na Zimním stadionu hodně změnilo, loni zde byl velmi nerovný terén, byl jsem zde v květnu, viděl jsem rekonstrukci. Přeji vám, abyste to brzy dotáhli do takové podoby, jakou si představujete.“

Aleš Tomášek (Olomouc): “První třetina byla z naší strany nervózní. V domácím prostředí se hráči nutí k vítězství, navíc jedeme dvakrát ven, takže jsme si uvědomovali, že tohle je boj o důležité body. I.třetina byla rozhodující, mohli jsme dostat branky a zápas by byl o něčem jiném. To nás psychicky svazovalo, pomohlo nám ale stažení útoku na tři formace a hra se oživila. Začali jsme být lepší na hřišti a navíc nám začaly padat branky. Za stavu 3:1 už to začalo fungovat stoprocentně a po dalším góle jsme byli pány kluziště. Pro další zápas to ale nic neznamená, jedeme ven, budeme začínat od nuly. Chci hráčům poděkovat zejména za to, že utkání zvládli po psychické stránce. Doufám, že v průběhu sezóny se k té pětce, která se dnes parádně rozstřílela, přidají i další formace.“