4:3p
(0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)

Bitva se štastným koncem

26.11.2003 / RTD

Jasná záležitost se změnila v dramatickou bitvu se štastným koncem pro domácí: tak by se dalo jednou větou shrnout utkání 21. kola I. ligy mezi Jihlavou a Pískem. Dukla, které patří v tabulce druhé místo, porazila poslední celek ligy až v prodloužení. O vítězství domácích rozhodl nejproduktivnější jihlavský hráč Petr Kaňkovský.
26.11.2003 17:30, 1.liga ČR - 21. kolo

HC Dukla Jihlava

Suchan - Kolafa, Staněk, Kubeš, Duben, Šmarda, Morava, Šefčík - Čachotský, Bakus, Rytnauer - Padělek, Altrichter, Sklenička - Cmunt, Kaňkovský, Říha - Havel
4

IHC Králové Písek

Pinkas - Svoboda, Všetečka, Štrach, Kolda, Kotaška, Veselý - Broš, Šimek, Míka - Jelen, Nouza, Nedorost - Fryauf, Štefan, Kubeš - Hřebejk, Květoň, Pošmourný
3
Branky: 25. Bakus (Kaňkovský, Šmarda), 28. Altrichter (Říha, Padělek), 57. Cmunt (Kaňkovský, Šmarda), 63. Kaňkovský (Morava, Šmarda) - 31. Míka (Veselý, Kotaška), 37. Nouza (Štrach), 52. Nouza (Jelen, Brož). Rozhodčí: Vlček - Ürban, Fiala. Vyloučení: 9:12, navíc Kubeš 10. min. OT - Hřebejk a Květoň 10. min. OT. Využití: 3:2. Oslabení: 0:0. Diváci: 1810.

Průběh utkání

Jedenáct příček a 32 bodů, takový byl před 21. kolem I. ligy rozdíl mezi Jihlavou a Pískem. Podle všech papírových předpokladů tak měla Dukla v domácím prostředí hosty jasně přehrát. Ovšem opět se prokázalo, že hokej je hra, ve které předzápasové prognózy nehrají žádnou větší roli.

Od úvodních minut bylo jasně zřetelné, s jakou taktikou na Vysočinu Jihočesi přijeli. Hosté vycházeli především ze zajištěné obrany a svou bojovností komplikovali domácím jakýkoliv pokus o útok. Dukla si přesto v první třetině několik jasných šancí vytvořila. V šesté minutě projel kolem mantinelu kapitán Bakus, který mezi kruhy našel Čachostkého, střelu dravého jihlavského útočníka však zastavil Pinkas lapačkou. Další povedený zákrok si písecký gólman přichystal na 17. minutu, kdy zlikvidoval Bakusovu teč. Minutu před koncem pak při hostujícím brankáři stálo štěstí. Přestože ležel v brankovišti na zádech, dokázal zasáhnout proti střele obránce Dukly Šefčíka z ideální pozice.

foto: Jihlavské listy
foto: Jihlavské listy

Na začátku druhé třetiny věnovali hostující hráči Dukle svou nedisciplinovaností přesilovku pěti proti třem. A Jihlava výhodu dvojnásobné početní převahy ve 25. minutě po 42 sekundách využila. Petr Kaňkovský našel mezi kruhy Oldřicha Bakuse a ten se v podobných situacích nemýlí, 1:0. O tři minuty později sekl písecký Svoboda do tváře jihlavského Čachotského a rozhodčí Vlček musel opět vylučovat. A i tentokrát Dukla přesilovku využila. Po parádních kombinacích našel Vladimír Říha volného Petra Altrichtera a ten zakončil do prázdné branky 2:0. Domácí však dvoubrankové vedení do konce třetiny neudrželi. Ve 29. minutě totiž znovu zazněla píštalka sudího Vlčka a ten tenokrát vyloučil jihlavského obránce Kubeše. Dukla sice oslabení úspěšně ubránila, ale sekundu po hříšníkově návratu na led Písek snížil na 2:1. To Suchanovo zaváhaní, když jihlavský gólman neudržel v lapačce Veselého střelu od modré, potrestal pohotovou dorážkou David Míka. Ve 37. minutě dostali možnost sehrát dvojnásobnou přesilovku hosté. A stejně jako domácí ji dokázali využít. I tentokrát stačila Píseckým jednoduchá akce, od modré vystřelil Štrach a jeho střelu dorazil za Suchanova záda Tomáš Nouza, 2:2.

foto: Jihlavské listy
foto: Jihlavské listy

Do třetí třetiny nastoupili lépe domácí, ovšem po dvanácti minutách tlaku Dukly přišla branka Písku. Podruhé v utkání se trefil Tomáš Nouza, 2:3, který tak svým druhým gólem v utkání dokonal obrat a přiblížil v té chvíli Jihočechy ke třem bodům. Jihlava však ani za nepříznivého stavu nesložila zbraně. A 3 minuty před koncem byla za svou snahu odměněna zaslouženým vyrovnáním. Svou střelou překvapil Pinkase Marek Cmunt, 3:3. A protože do konce třetí třetiny již další branka nepadla, muselo o osudu uktání definitivně rozhodnout až prodloužení.

V nastaveném čase darovali vítězství Dukle sami písečtí hráči. Během necelé minuty se nechala vyloučit hned dvojice hostujících hráčů a Jihlava po druhé v zápase dostala výhodu dvojnásobné přesilovky. Výhodu dvou mužů v poli sice Dukla zužitkovat nedokázala, ale v pokračující "jednoduché" početní převaze prostřelil v čase 62:52 Pinkasovy betony Petr Kaňkovský a Jihlava zvítězila 4:3.

Ohlasy trenérů

Milan Mazanec (Písek): "My jsme dnes vsadili na to, že ubráníme střední pásmo, což se nám myslím velmi dobře dařilo. Do utkání jsme nastoupili se čtyřmi lajnami, protože jsme veděli, že Jihlava hraje třetí utkání v pěti dnech a mohla by být unavená. Potom jsme ale museli, kvůli vyloučení Hřebejka na deset minut, zredukovat sestavu na tři pětky. V závěru nám tak mohli chybět potřebné síly. Přesto, kdyby nám někdo před zápasem řekl, že tady získáme bod, tak bychom to brali."

Petr Fiala (Jihlava): "V zápase jsme vedli 2:0 a vypadalo to, že celkem v klidu zvítězíme. Nakonec jsme ale v závěru bojovali o holý jeden bod. To že jsme nakonec získali dva si hosté zavinili sami, svou nedisciplinovaností. Jinak se dnes opět potvrdilo, že v našem mužstvu jsou hráči, kteří jsou tahouni, ale že jsou tam i tací, kteří bohužel zatím neodvedou to, co v nich je. A proto dnes nemáme tři body, ale pouze dva."