1:4
(0:1, 1:1, 0:2)

Vítkovice vrátily jihlavským mladíkům domácí porážku

16.10.2006 / Dušan Majer

Jihlavští junioři v pondělním zápase sehráli další soutěžní duel. Tentokráte se jim do cesty postavil celek Vítkovic, který první vzájemné střetnutí, hrané na severu Moravy, prohrál 0:5. V tomto zápase se však karta obrátila a z vítězství se radovali hosté. Vítkovice byly po celou dobu aktivnějším celkem. Za stavu 0:2 přeci jen vykřesal onu pověstnou jiskřičku naděje Tomáš Dzurik, ovšem dva slepené góly v závěrečné části zmařily veškeré snažení.
16.10.2006 18:00, Extraliga juniorů - 14. kolo

Novotný - Hobza, Pekárek, Čintala, Zelený, Novák, Cakl, Kružík - Vlk, Burian, Dolana - Tkáč, Kundela, Otčenáš - Man, Cirhan, Komůrka - Dzurik, Kuřítko
1

HC Vítkovice Ridera

Vošvrda - Palík, Hartmann, Hrubý, Dudáš, Mlynář, Voráček - Velecký, Valchař, Mikula - Sedmidubský, Šedivý, Káňa - Strapáč, Mocek, Bursík - Olšar, Noga, Klimša
4
Branky a nahrávky: 37. Dzurik (Komůrka) - 20. Káňa (Šedivý, Sedmidubský), 25. Strapáč (Bursík, Dudáš), 44. Velecký (Bursík, Mikula), 45. Velecký (Mikula, Valchař). Rozhodčí: Homola - Klouda, Křivohlavý. Vyloučení: 4:9, navíc Komůrka, Hobza (oba Jihlava) 5 + do konce - Hrubý (Vítkovice) 5 + do konce. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.

To, že mají domácí co do činění s opravdu silným soupeřem se začalo projevovat již v úvodu utkání. “Zápas se hrál ve velkém tempu, šancí bylo dost na obou stranách. Oni měli jen více štěstí. My jsme také dělali chyby v obraně, kde jsem propadali a to rozhodlo o vývoji utkání.,“ myslí si brankář Novotný. První šance sice ještě patřila domácím, když Dolana pálil od modré, ale to bylo ze strany Dukly na téměř celých dalších dvacet minut všechno. “Asi je to naší koncovkou, prostě nám to tam nespadlo,“ lituje Tomáš Dzurik. Opravdu, v první třetině měly všechny velké šance jen Vítkovice. Jihlavští mladíci otáleli se střelbou a často ještě hledali volného spoluhráče čímž celou akci zastavili. “To je věc, o které hovoříme pořád. Často zkoušíme zbytečnou přihrávku, která zhatí celou akci. Kluci se to musí naučit,“ věří trenér Petr Vlk. Zato hosté si v útoku počínali o poznání svižněji. První vážnější šanci Vítkovic měl Jan Káňa, který zkoušel překvapit Novotného střelou odraženého puku, jihlavský brankář však by na místě. Po této akci se ještě Jihlava osmělila do útoku, ovšem Burianova teč mířila vedle. Tím skončily akce Dukly a na Filipa Novotného se začal valit příboj střel. Jihlavský brankář však chytal spolehlivě a postupně si poradil s Nogovou střelou od modré, Valchařovou střelou z voleje, kterou skryl elegantně v lapačce, Sedmiburského tečí, Káňovou kličkou do bekhendu, Mockovou střelou z ostrého úhlu, Dudákovou bombou od modré, nebo opět s Káňovým pokusem. Krátký byl v čase 19:15 na souhru tria Tomáš Sedmiburský, Ondrej Šedivý, Jan Káňa. Poslední jmenovaný dostal hbitou přihrávku do volného prostoru a prudkou střelou nedal Novotnému šanci - 0:1. “Útočník si nepohlídal hráče před bránou a on to nahrával do prázdné brány. Byla to škoda,“ lituje Novotný. Duklu jakoby tento gól vtrhl z celotřetinové letargie a alespoň se pokusila Jiřím Manem vyrovnat. Jeho sólo však bylo zakončeno jen střelou do betonu a na odražený puk se již nedokázal natáhnout.

Jak špatně začala Dukla třetinu první, tak tu druhou začala o 180° lépe. Souhra jihlavských mladíků několikrát zatlačila Vítkovice do defenzivy a poprvé za celý zápas se uhnízdila v jejich obranném pásmu. Brankář Vošvrda měl určitě velice nahnáno například z Dolanovy akce, která však nebyla zakončena ani střelou, neboť domácímu útočníkovi puk ve finální fázi přeskočil přes hůl. Domácí se tedy snažili zapomenout na nepodařenou první třetinu a začali hrát aktivněji. O to více je mohl mrzet druhý obdržený gól. Petr Strapáč ujel domácí obraně a nechytatelně zavěsil mezi Novotného beton a ruku - 0:2. “Jeli na mne dva a ta střela mi nějak propadla. Tohle byl smolný gól,“ ví Novotný. Duklu tento gól vybudil k další aktivitě. Hned první šanci na gól však spálil Man, když netrefil téměř odkrytou branku. V dalších minutách pálil Vlk do Vošvrdovy vyrážečky, Vlkova bomba se minula účinkem a Otčenáš marně dorážel střelu Zeleného. Snaha domácích byla korunována zaslouženým gólem. Tomáš Dzurikprokličkoval obranné pásmo, vzal na sebe zodpovědnost a propálil Vošvrdu - 1:2. “V rohu jsme si vyměnili puk s Jakubem Komůrkou, on mi to výborně přiťukl , já vystřelil a ono to tam spadlo,“ raduje se úspěšný střelec. Jihlava mohla dokonce vyrovnat kdyby Otčenáš dvě minuty před koncem tečoval přesněji.

Třetí třetina začala poměrně klidně a nikdo by nečekal, že přinese tolik zajímavých momentů. Nejprve se o vyrovnání snažil Vojtěch Cakl, ovšem Vošvrda včas sklapnu své betony. O pár vteřin později zůstal u hrazení ležet hostující Ondrej Šedivý, který musel být dokonce ošetřen v jihlavské nemocnici s vykloubeným ramenním kloubem. Možná kvůli tomuto incidentu se hra začal pomalu přiostřovat. Při téměř každém přerušení do sebe hráči strkali a pošťuchovali se, vše bylo zatím v mezích pravidel. Vlekou šanci na gól měl Marek Kundela, ovšem Vošvdra byl pozorný. Utkání se definitivně zlomilo v rozmezí 44 vteřin dvěma přesnými zásahy Michala Veleckého. Ten nejprve nikým neatakován dorážel pokus Tomáše Bursíka a byl úspěšný - 1:3. “Obránce propadl, Pekos (Vojtěch Pekárek) tam byl už potom sám, soupeř ujel, nahrával do prázdné brány a mě to trochu štrejchlo,“ popisuje Novotný. O 44 vteřin později stejný hráč ujel společně s Onrejem Mikulou a střelou z voleje propálil Novotného - 1:4. “Zase propadl obránce a šlo to zase do prázdné branky,“ vidí jihlavský brankář opět stejný problém. Na světelné tabuli se u hostů mohla rozsvítit i pětka, ovšem Novotný si s Káňovým pokusem z bezprostřední blízkosti poradil na jedničku s hvězdičkou. Duklu gól viditelně srazil na kolena, ovšem i tak se i nadále snažila. Nejprve Tomáš Dzurik pálil do Voškrdových betonů a za pár minut zkoušel štěstí i Marek Kundela, jeho pokus však Vošvrda zastavil vyrážečkou. Utkání se však začalo vyhrocovat. Už to nebyly jen nevinné šťouchance, ale opravdové bitky. Tu první a největší vyprovokovali jihlavský Komůrka s vítkovickým Hrubým. Rozhodčí však chybně vyhodnotil celou situaci a oběma aktérům udělil tresty do konce utkání i když jihlavský hráč neshodil na rozdíl od protivníka rukavice. “Asi nás chtěli ještě více vyprovokovat abychom dostali ještě více gólů, „ tuší Novotný. Třetí třetinu uzavřel jihlavský Hobza, který u hrazení srazil v rámci pravidel protihráče. K údivu všech přítomných rozhodčí vyloučil jihlavského hráče do konce utkání. Tím byl výčet zajímavých situací vyčerpán. “Nevím proč se utkání tak vyostřilo. Od té potyčky za brankou se vlastně celých posledních pět minut jiskřilo. Dopadlo to ale dobře, nemáme nikoho zraněného,“ uvědomuje si Tomáš Dzurik. Do dalšího kola se dívá brankář Filip Novotný: “Jedeme do Brna a tam to bude hodně těžké, ale věřím nám. Musíme urvat zase nějaké tři body.“

Petr Vlk (Jihlava): „Z naší strany to nebylo špatně sehrané utkání. Po individuálních chybách jsem soupeři nabídli možnost ke skórování, což rozhodlo. Já bych neřekl, že se nějak moc vyostřilo. Bylo tam pár zákroků, které byly na vyloučení, ale myslím, že to nebylo špatné.“

Tomáš Dzurik (Jihlava): „Je škoda, že jsme nezískali body. Myslím, že jsme nebyli o tolik horší než soupeř. Jediný rozdíl byl, že oni dali čtyři góly a my jen jeden. Musíme v dalších zápasech urvat nějaké body a výhru přivézt i zvenku.“