6:3
(1:2, 1:0, 4:1)

Junioři díky bojovnosti porazili Opavu

28.10.2006 / Dušan Majer

Jihlavští junioři dokázali navázat na cenné vítězství z Ostravy a podruhé v této sezóně vyhráli dvakrát v řadě. V sobotním poledním utkání proti Opavě se Jihlava ani za nepříznivého stavu nevzdala a stále bojovala. Zápas se musel divákům líbit, se hrál aktivní, útočný hokej, který přinesl několik výsledkových zvratů. Na straně domácích se o vítězství nejvíce přičinil Marek Tkáč, který v zápase nasbíral tři kanadské body za gól a dvě nahrávky.
28.10.2006 11:00, Extraliga juniorů - 18. kolo

HC Dukla Jihlava

Zour - Hobza, Pekárek, Čintala, Zelený, Novák, Kružík, Vacek - Vlk, Man, Dolana - Kuřítko, Cirhan, Kotlík - Tkáč, Komůrka, Dzurik - Kochánek
6

HC Slezan Opava

Vašut - Plánovský, Tichý, Vrabel, Plachký, Gulda, Trefil - Polok, Havlíček, Kocián - Herman, Vlašánek, Chalupa - Jurdič, Uhlár, Wolf - Macíček, Mlýnek
3
Branky a nahrávky: 3. Tkáč, 39. Dolana (Vlk, Pekárek), 41. Dzurik (Tkáč, Vlk), 45. Kotlík (Tkáč), 55. Čintala (Hobza, Dolana), 56. Vlk (Man) - 3. Havlíček (Kocián, Tichý), 18. Tichý (Polok), 51. Havlíček (Polok, Vlašánek). Rozhodčí: Horák - Jonáš, Musílek. Vyloučení: 9:8, navíc Hobza (Jihlava) 5 + do konce. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3, 6:3.

Průběh utkání

Zápas, který proti sobě postavil Jihlavu a Opavu byl pro diváky opravdu zajímavý a plný zvratů. „Utkání bych hodnotil kladně, získali jsme tři body, což je důležité. Zápas byl dobrý, hrálo se v dobrém tempu, nahoru, dolů, což vyhovovalo hráčům, kteří dobře bruslí,“ hodnotí Roman Dolana. Aktivněji začali hosté, konkrétně Gulda, který nadvakrát vypálil z modré čáry, ovšem Zour byl pozorný. Nestačil však na střelu Ivo Kociána, kterou tečoval Lukáš Havlíček a otevřel tak skóre zápasu - 0:1. Od tohoto gólu uplynulo jen 15 vteřin a na 1:1 srovnal Marek Tkáč, který pohotovou střelou zužitkoval svůj rychlý brejk. „Ze začátku jsme hodně faulovali, ale pak jsme se vzpamatovali a soupeře moc nepouštěli k puku,“ oznamuje Dan Kotlík. Tento gól Jihlavu vybudil do útoku, takže zakrátko před Vašutem zkoušeli své štěstí Čintala a Dzurik. Ani jeden však neuspěl a tak se začaly množit i šance na druhé straně. Nejprve Wolf zkoušel obkroužit branku, ale Zour byl na místě, pak Vrabelova střela od modré jen těsně minula tyčku a mimo tři tyče mířil i Polákův projektil po sólu. Gól však přeci jen padl. 156 vteřin před koncem třetiny strhl vedení 2:1 na stranu hostů při přesilovce 5 proti 3 Josef Tichý.

Druhá část měla stejný náboj jako ta první. „Hodně jsme se nabudili v kabině, že už nesmíme faulovat a víc bojovat o puk. Podařilo se nám proměnit pár přesilovek a spadlo to tam,“ prozrazuje Kotlík. Ve dvacáté čtvrté minutě vyprášil Zourovy betony střelou od modré Vrabel a o pár vteřin později na druhé straně trefil Čintala Vašutův plastrón. Velkou šanci na gól měl opavský Jan Plánovský, ale při jeho sólu si Zour dobře vyjel a zmenšil mu střelecký úhel. V jednatřicáté minutě se na Vašuta řítila dvojice Vlk – Man, ovšem obětavý zákrok hostujícího Guldy jim překazil kombinaci. I Opava se snažila, což dokládá Uhlárova střela od modré, kterou však Zour skryl v lapačce. Domácím bylo pořádně horko ve čtrnácté minutě, kdy se útok kolem Hermana všemi silami snažil o vstřelení gólu. Jihlava na tento tlak odpověděla dvojitou šancí. Nejprve Komůrka pálil jen do plexiskla, ovšem odražený puk si zpracoval Tkáč, ale ani jeho pokus nebyl úspěšný. Ruce nad hlavu mohl zvednout až Roman Dolana, který vyrovnal na 2:2 díky skvěle sehrané dvojnásobné přesilovce. „Byl to přesilovkový signál při pět na tři, který máme sehraný dobře. Petr Vlk mi tam dobře nahrál a já už měl lehkou práci dát to do prázdné,“ nebere na sebe veškerou váhu úspěšný střelec.

Třetí část se nesla ve znamení jihlavského útočného uragánu. Již po 53 vteřinách hry nahrál Tkáč zpoza branky mezi kruhy volnému Dzurikovi a ten propálil vše, co mu stálo v cestě - 3:2. Opava se snažila kontrovat Juřicovou střelou z voleje, ale ta byla příliš nepřesná. Této chyby využili domácí, kteří založili útok, na jehož konci se z gólu radoval Dan Kotlík – 4:2. „Puk se motal před brankou, nějak se ke mně dostal, odrazil se za branku, já si ho stáhl a gólman měl mezírku mezi betonem a tyčkou tak sem mu to tam hodil,“ popisuje úspěšný střelec. Pátý gól mohl přidat Vlk, ale jeho sólo nebylo korunováno úspěchem. Teprve až v padesáté první minutě se Opava probrala. Nejprve domácí obranu školil útok složený kolem Tomáše Poloka, aby vzápětí Tichý nastřelil břevno Zourovy branky. Gólu se však hosté přeci jen dočkali. Lukáš Havlíček před Zourem tečoval střelu Tomáše Poloka a jihlavský branář mohl lovit puk ze sítě - 4:3. Domácí však jakoby tušili, že už si vítězství vzít nenechají, hráli stále velmi aktivně. Nejdříve Tomáš Dzurik vybídl Vašuta aby předvedl excelentní semafor, ale úspěšný byl až Peter Čintala, který svou střelou od modré Vašuta viditelně překvapil - 5:3. „To bylo taky v přesilovce, měl jsem puk v rohu, přihrával jsem na beka na modrý, ten to hodil na druhou stranu a střelou druhého beka to tam spadlo,“ popisuje Roman Dolana. Poslední hřebíček do rakve zatloukl Opavě nenápadnou a perfektně umístěnou střelou k tyči Petr Vlk – 6:3. Poslední šance zápasu patřily pro změnu hostům. Gulda nejprve pálil od modré a poslední šanci zápasu si připsal Jan Plánovský, který hokejkou promáchl před odkrytou brankou. „V první třetině jsme se spíše rozkoukávali, nebylo to nic moc, ale od druhé třetiny to bylo lepší, měli jsme několik dobrých akcí a spadlo to tam. Pak jsme to dobře až na pár výjimek hlídali, to myslím rozhodlo,“ uvažuje Dolana.

Jihlavští junioři tedy podruhé v sezóně vyhráli dva zápasy za sebou. Nyní však budou hrát opět proti celkům z vyšších pater tabulky, přejme jim tedy hodně štěstí. „Bylo by hezké myslet si, že jsme nasedli na vlnu, ale jdeme zápas od zápasu, takže uvidíme příště,“ ví Petr Vlk. „Teď máme silnější soupeře, jedeme do Třince, kde jsme minule dostali 10:1, což se doufám opakovat nebude, doufám že uděláme nějaký výsledek, protože atmosféra v týmu je dobrá,“ doplňuje Roman Dolana. „Teď máme šňůru dvou zápasů, kterou nechceme přerušit. Teď se pokusíme jí prodloužit tak na ty tři, čtyři… pět,“ vtipkuje na závěr Kotlík.

Ohlasy trenérů

Karel Suchánek (Opava): „Myslím, že rozhodla obětavost domácích, kteří šli do každého souboje, nic nepodcenili. Naši hráči si možná mysleli, že to přijde lehce, nebo tak alespoň dvě třetiny hráli. Nakonec stačilo pár minut a utkání bylo rozhodnuto a my nebyli schopni vývoj otočit. Z naší strany jsme k utkání přistoupili špatně. Líbil se mi přístup jihlavských hráčů, že bojovali od začátku až do konce, takže před nimi smekám. Stejně bychom měli hrát i my. Máme v týmu zkušené hráče, kteří by měli rozhodovat utkání. My jsme měli v prvních dvou třetinách dost šancí, ale bohužel jsme se bavili, že vedeme 1:2 a nikdo nechtěl dát třetí branku, hráli jsme nesmyslně tandemy dozadu místo, abychom hráli přímočaře a to se nám vymstilo.“

Petr Vlk (Jihlava): „Jsem spokojen se třemi body. I když po začátku se to vyvíjelo všelijak. Škoda je, že jsme všechny tři góly dostali v oslabení, musíme pracovat na předcházení faulům a na zlepšení hry v oslabení. Musím klukům poděkovat hlavně za povedenou druhou a třetí třetinu. Honza Zour taky chytal parádně. Hodně důležitý gól byl na 2:2, protože kdyby nám odskočili na tři, tak už by to bylo mnohem těžší. A pak byl ještě dobrý ten gól na tři dva, ten nás nastartoval. Důležitý je každý gól, i po tom snížení jsme se snažili a utkání se pak jen dohrávalo.“