3:4
(0:1, 2:0, 1:3)

Junioři v důležitém zápase na domácím ledě neuspěli

15.02.2007 / Michal Kolařík

Ve čtvrtek vpodvečer se jihlavští mladíci bojující o udržení extraligy střetli se Sarezou Ostrava. Hosté se sice v první třetině dostali do jednobrankového vedení, po změně stran ale dvěma góly otočil skóre ve prospěch Jihlavy Tomáš Mrkvička. Ostrava nesložila zbraně a v úvodu poslední části se v rychlém sledu za záda gólmana Novotného trefili hned tři hřáči. V 52. minutě se o snížení postaral Roman Dolana. Tentýž hráč mohl o pár minut později dokonce vyrovnat, ale z úniku nastřelil jen tyč. Dukla podlehla Ostravě 3:4, a vzhledem k tomu, že brněnská Kometa doma vyhrála, ztrácí Jihlavští na předposlední příčku již tři body.
15.02.2007 18:00, Extraliga juniorů - 42. kolo

Novotný - Pekárek, Martinka, Klíma, Mrkvička, Cakl, Čintala, Zelený, Novák - Vlk, Vach, Navrátil - Tkáč, Man, Dolana - Cirhan, Komůrka, Kochánek - Dzurik, Kuřítko, Kotlík
3

Sareza Ostrava

Iláš (6. Gleich, 7. Iláš) - Vajda D., Měkýš, Tomis, Lyčka, Tinka, Mikulík - Mocek, Tejkl, Dušek - Belanec, Kopáč, Mikula - Vajda R., Kasalík, Hanke - Řezáč, Jelšík, Uherek
4
Branky a nahrávky: 31. Mrkvička (Dolana), 35. Mrkvička (Tkáč), 52. Dolana - 14. Tejkl, 41. Mocek (Vajda), 42. Belanec (Mikula, Tomis), 44. Dušek (Mocek, Tejkl). Rozhodčí: Jeřábek - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:11 navíc Měkýš, Kopáč (oba Sareza) 10 min. OT. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 110. Střely na branku: 38:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4, 3:4.

Hokejisté jihlavské juniorky vstupovali do utkání s odhodláním přetrhnout sérii pěti proher v řadě a úvodu zápasu byla jejich snaha dobře patrná. Dukla se zdála být aktivnějším týmem, vypracovala si více šancí, ale bohužel pro domácí, z několika slibných pozic nedokázala vstřelit branku. V 5.minutě Cirhan střelou od modré prověřil brankáře hostí Iláše, ale z náporu Jihlavští vytěžili pouze přesilovou hru. Ta se Dukle příliš nevyvedla, Sareza si dobře hlídala prostor v obranném pásmu, v závěru svého oslabení dokonce kontrolovala ve čtyřech hru. Dukla ani po nevydařené přesilovce nepolevila v aktivitě a již ve vyrovnaném počtu hráčů domácí Mrkvička na modré v dobré pozici minul tvrdou střelou branku a v deváté minutě si aktivní hrou Dukla vynutila další přesilovou hru, ve které byla blízko vstřelení vedoucího gólu. Ovšem v závaru před brankou gólman Iláš přikryl puk, v téže přesilovce o minutu později střílí domácí Martinka od modré vysoko nad. Marnou snahu domácích v první třetině završuje akce Komůrky, který z bezprostřední blízkosti nikým neatakován trefuje pouze dobře chytajícího brankáře hostů.Ve 13.minutě dostali příležitost zahrát si přesilovou hru také Ostravští a ihned potvrdili otřepané „nedáš-dostaneš“, když úvodní gól zápasu vstřelil Petr Tejkl0:1. Odpovědí na první branku byla vzápětí šance domácího Vacha, který po dobré přihrávce do volného prostoru mezi kruhy trefuje pouze masku gólmana. Přesilová hra domácích v závěru třetiny již změnu stavu v 1.třetině nepřinesla, Jihlavští se těžko dostávali do útočného pásma přes pozorně bránící čtveřici domácích.

V úvodu druhé třetiny je vidět aktivní hra zejména domácího týmu, ovšem pohledná samostatná akce Vacha zůstává před brankovou čarou krytá gólmanem hostů. Po dobrém zákroku Iláše dostává také šanci vyniknout domácí Novotný, když kryje protiútok hostů. Teprve v čase 3.14 se poprvé vhazuje před brankou domácích, kteří měli v úvodu druhé třetiny více ze hry. Po několika nepřesných kombinacích ve středním pásmu se dostává ke slovu rozhodčí, vylučuje ostravského Tomise za hru vysokou holí. Dukla si v přesilové hře nedokázala vytvořit výraznější šance ke skórování, za zmínku stojí snad jen střela od modré domácího Komůrky - opět kryje Iláš.V závěru přesilovky rozhodčí vylučuje domácího Klímu za hákování, Dukle se jen těžko v následujícím oslabení brání náporu pětice hostů, nedaří se jí osvobodit ze sevření v obranném pásmu. Ovšem po minutě powerplay se síly na ledě vyrovnávají-po faulu v brankovišti na domácího gólmana. V deváté minutě dokonce Dukla hraje s výhodou dvou mužů v poli navíc a také ji zúročuje- vyrovnávací gól v čase 10:10 po obléhání branky střílí Tomáš Mrkvička - 1:1.Domácí povzbuzeni vyrovnávacím gólem si vytváří i další šance, snad nejvýraznější ze 12.minuty, kdy pěkný individuální průnik obranným pásmem hostů neproměňuje Navrátil, tváří tvář gólmanovi v rychlé jízdě padá. Ovšem v 15.minutě 2.třetiny již Dukla další početní výhodu proměňuje, když svůj druhý gól v zápase vsítil střelou od modré Mrkvička a obrací tak skóre zápasu ve svůj prospěch na 2:1. Právě dvojnásobný střelec domácích zhodnotil průběh celého zápasu: „Dělali jsme chyby v obraně, zbytečné fauly, který nás položily a rozhodly zápas a nedávali jsme góly. Je to o štěstí,někdy to vyjde jindy ne.“ Ani po využití 2.přesilové hry trestná lavice hostů nevychladla, Tejkl dostává 2min. za hákování, ale tentokrát jsou Ostravští pozorní, dobře brání prostor před brankářem, v závěru oslabení dokonce střelou od modré protáhli v brance Novotného, po nevydařené rozehrávce domácích v obranném pásmu. Dobře odehranou třetinu si domácí zbytečně komplikují v závěru, kdy na trestnou usedá nejprve Tkáč za hrubost a vzápětí i Komůrka za hákování. Skóre se již však nemění, do kabin se odchází za stavu 2:1 pro Duklu.

Domácí nezvládli oslabení o dva hráče v poli dohrávané ze 2.třetiny a v čase 40:58 z úhlu vyrovnává Ivo Mocek. Ostravští v úvodu posledního dějství díky přesilové hře kontrolují hru a v 52 minutě otáčejí vývoj zápasu ve svůj prospěch, když skákavý kotouč pod betony neuhlídal brankář Jihlavy. Michal Belanec se tak radoval z gólu na 2:3. V čase 2:13 Dukla nevyužívá závaru před brankou hostů, žádný z útočníků ve skrumáži nepřekonal ležícího gólmana. Následně po přetahované ve středním pásmu se k puku dostává ostravský Jakub Dušek, který pěknou střelou do pravého rohu branky upravuje skóre na 2:4.V dalších minutách po obdržené brance nervózně působící Dukla odehrává statickou přesilovku, ve které si nevytvoří souvislejší tlak. Heslem „každý chvilku tahá pilku“ se zřejmě řídili oba týmy, v polovině posledního dějství po aktivnější hře hostů se puku ujímá domácí Roman Dolana a ze slibné šance těží - do odkryté branky snižuje na 3:4. Ve skórování mu vydatně pomohl obránce hostů ležící v brankovišti, který tak zabránil zásahu Iláše. Dolana dal o sobě vědět i o minutu později, kdy v breakové situaci trefuje pouze tyč. S blížícím se koncem utkání se zvyšuje i snaha Dukly o vyrovnání, ovšem všechny šance končí na hokejkách domácí obrany nebo pod pozorným Ilášem. Ani oddechový čas 5 vteřin před koncem utkání nepomohl domácím ke vstřelení branky a tak i po sympatickém a bojovném výkonu Dukla odchází, po šesté v řadě, poražena. Brankář domácích Filip Novotný k utkání říká: „Byl to těžký zapas, měli jsme dost navrch, hodně přesilovek, škoda že jsme jich nevyužili a ztratili vedení ve třetí třetině. Blíží se konec sezóny a myslím že už na nás byla znát i nervozita.“

Petr Vlk (Jihlava): „Těžko se to hodnotí. Udělali jsme spoustu taktických chyb, za které jsme zaplatili obdrženými góly. Rozhodující byl úvod třetí třetiny a jejich přesilovka pět na tři. Byla to zbytečná vyloučení.“